Tako kot številni drugi hroščki se tudi pikapolonice preko zime skrijejo v najrazličnejše razpoke, pod lubje, v razpoke v zidovih, kamnih, v garažah … podobno kot smrdljivci. Včasih zavetje iščejo tudi v naših domovih. Ko najdejo primeren prostor, tam prezimijo. Spomladi lahko nato opazite njihove ličinke, ki so črne in rumene pikaste in imajo trne. Lačne ličinke se bodo takoj spravile na uši in začele opravljati koristno delo za vas – in od tu tudi pojmovanje, da pikapolonice prinašajo srečo.
Pikapolonice prinašajo 'srečo'
Pikapolonice so ene najkoristnejših živali na našem vrtu. Uničujejo pršice prelke, listne uši in druge škodljivce, pojedo jih tudi okoli 50 dnevno. Poleg nekaterih drugih vrtnih organizmov (deževnikov, kačjih pastirjev, krastač …) so to torej bitja, ki jih je na vrt dobro privabiti in ne odganjati. Ličinke se zabubijo in približno 14 dni kasneje se preobrazijo v pikapolonice, kakršne poznamo.
Kako jih privabite?
Pikapolonice so tako koristne zatiralke škodljivcev, da je določene vrste dobro celo umetno naseliti, če je mogoče. Lahko pa poskusite tudi tako, da posadite koprivo. Na koprivi se velikokrat zadržujejo uši, ki so za pikapolonice odlična hrana. Počasi se bodo naselile, ko se bodo razmnožile, bodo potrebovale več hrane – in tedaj bodo pojedle škodljivce tudi z vaše vrtne zelenjave, sadnega drevja ali celo cvetlic.
Tudi pikapolonice se branijo
Ste kdaj opazili, če ste v roko prijeli pikapolonico, da je spustila nekakšno rumenkasto tekočino? Gre za snov, ki vsebuje toksin in se izloča iz njenih nožnih sklepov. Tako se pikapolonice v primeru ogroženosti branijo, sicer pa jih pred plenilci ščiti tudi rdeča barva, ki v naravi velja za opozorilno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV