Kako vemo, da so se naselile v naš dom?

DOM

Kako vemo, da so se naselile v naš dom?

Dominvrt.si
20.12.2021, 4:45
0

So vas v vašem domu prestrašile švigajoče majhne žuželke z več nogami? Dobra novica je, da vas ne bodo ugriznile - a vendar znajo biti nadležne, kajti lahko naredijo škodo. Srebrna ribica je eden najstarejših insektov na Zemlji, ki marsikoga preseneti v stanovanju: na stenah, ob odtokih, v kopalnici … Kako se jih lahko znebite?

Navadna srebrna ribica (znanstveno ime Lepisma saccharina) je med najprepoznavnejšimi vrstami ščetinorepk. Sodi v družino srebrnih ribic (Lepismatidae). Slovensko ime je dobila po srebrnkastem lesku luskic, ki prekrivajo njeno telo, in zvijanju telesa pri hoji, ki spominja na ribje plavanje. Predstavniki te vrste živijo približno štiri leta, večajo se z levitvami, dokler ne dosežejo spolne zrelosti. Nato se le še naprej levijo (v življenju do 40-krat), rastejo pa ne več.

Zavetje največkrat najdejo v človeškem bivališču, se skrivajo v razpokah v stenah, ometu, med in pod ploščicami, ki so odstopile, pod podi … Prehranjujejo se s praktično vsem, na kar naletijo. Pojedo odmrle celice kože, dlake, celo odmrle predstavnike svoje vrste. Jedo tudi papir, delajo škodo na predmetih iz papirja, kartona, v shrambah na hrani. Uničujejo lahko tudi stenske tapete, knjige in zavese, embalažo kosmičev, moke …

Navadna srebrna ribica
Navadna srebrna ribica / FOTO: iStockphoto

Kako vemo, da so se naselile v naš dom?

Vidimo jih lahko večinoma ponoči, saj so takrat najbolj aktivne. Včasih padejo v kad, nato pa ne morejo iz nje, zato jih lahko opazimo tudi v umivalnikih, tuš kabinah, kadeh. Najdete lahko tudi ostanke njihove levitve.

Kakšno je idealno okolje zanje?

Ti insekti bivajo najraje v vlažnem okolju, kar pomeni, da predvsem v zimskem času obstaja velika verjetnost, da pride do prave invazije teh žuželk, če doma ne ravnamo ustrezno. Če jih videvate v stanovanju vse pogosteje, obstaja torej velika verjetnost, da imate doma preveč vlage.

V kopalnicah je visoka stopnja vlažnosti. Ker želimo ohranjati ta prostor topel, pogosto pozabimo na zračenje in s tem si delamo slabo uslugo. Razvijajo se lahko plesni (toplo in vlažno okolje), hkrati pa je to tudi krasno okolje za razvoj in razmnoževanje bakterij in insektov.

Preventiva

Pred vsemi insekti se najbolje zavarujemo, če ohranjamo zadostno higieno v našem domu. Temeljito čiščenje doma na nekaj tednov, sicer pa je že zaradi lastnega zdravja koristno vsakotedensko redno sesanje, pomivanje tal, brisanje prahu. Ne pozabiti obrisati tudi prah s knjig, v kopalnici pa tla pogosteje pobrišite z vlažno krpo, da odstranjujete odmrle celice kože in dlake ter lase, ki nam odpadajo.

Ukrep, ki ga je dobro izvajati, je, da redno pregledujemo vse artikle, ki jih imamo v shrambi. Tiste s pretečenim rokom odstranimo, pazimo, da imam shranjene le zapakirana živila s celo embalažo. Pod drobnogledom imejte predvsem kosmiče, testenine.

Kaj storiti?

Prvo, kar moramo storiti, je da zmanjšamo stopnjo vlažnosti doma, predvsem v prostorih, kjer je obilica hrane zanje – kuhinja, kopalnica, shramba. To storimo tako, da prostore redno in v zadostni meri zračimo. Prostori naj ne bodo povsem neogrevani in tudi ne pregreti, temveč naj bo temperatura zmerna. Pomagamo si lahko tudi z napravami za razvlaževanje zraka.

Če katera izmed pip ali cevi pušča, morate to obvezno popraviti.

Uničevanje insektov

Uporabimo lahko insekticide s širokim spektrom delovanja in popršite na območjih, kjer mislite, da se zadržujejo.

Poskusite lahko tudi na naraven način.

1. Privabite jih. Pustite surov krompir, ki ste ga prerezali na pol, čez noč v kotu ali pod omaro. Zjutraj bodo tam ribice, ki se bodo prišle nahranit. Preprosto jih poberite in odstranite.

2. Domači repelent. Vodo in vinski kis  zmešajte v razmerju 1:1 ter dodajte kanček detergenta za posodo. 10 kapljic eteričnega olja poprove mete in evkaliptusa. Popršite na območjih, kjer menite, da se zadržujejo – moralo bi jih odgnati.

3. Medena past. Zmešajte v razmerju 1:1 med in sodo bikarbono. Nastavite nekaj zmesi na karton ter ga postavite tja, kjer ste že opazili srebrne ribice. Potresete lahko tudi nekaj soli. Ta jih bo privabila, a bo povzročila dehidracijo in insekti bodo pomrli.

4. Vonjave. Odganjali naj bi jih vonji česna, limone, sivke, bazilike in origana ter cimeta.

Ti insekti bivajo najraje v vlažnem okolju.
Ti insekti bivajo najraje v vlažnem okolju. / FOTO: iStockphoto

Preberite še:

Ta žival letno ubije največ ljudi 
PREBERI ŠE
Ta žival letno ubije največ ljudi 

Nikoli jih ne ubijajte v stanovanju!
PREBERI ŠE
Nikoli jih ne ubijajte v stanovanju!