Znanstveniki pravijo, da je razlog ta, da so se nekatere vrste arachnidov (pajkovcev) prilagodile in se ne bojijo več svetlobe.
Raziskovalci na univerzi Regensburg v Nemčiji so proučevali jajčeca pajkov Steatoda triangulosa, ki živijo v urbanem okolju, in tistih, ki živijo v ruralnem okolju.
Ugotovili so, da tisti pajki, ki živijo v mestnem okolju, večkrat pletejo mreže blizu virov svetlobe kot ruralni arachnidi, ki še vedno zadržujejo v bolj temnih kotih.
Dr. Tomer Czaczkes, biolog, ki je vodil študijo, je zamisel za to študijo dobil, ker je opazil, da je na osvetljenih območjih na poti od njegovega doma do službe vse več pajkovih mrež. Kot pravi, gre za evolucijo – pajki naj bi se prilagodili novim razmeram in iščejo nove vire hrane v osvetljenem okolju, recimo vešče. Tisti, ki se uspejo bolje prilagoditi svetlobi, imajo večje možnosti za preživetje, saj je tam tudi več hrane.
Študija
Jajčeca so nabrali v Nemčiji, Franciji in Italiji. Razdelili so jih v dve skupini: ene so izpostavili svetlobi, druge temi. Ugotovili so, da so tisti, ki so bili v temi, pozneje pletli mreže v temnejšem okolju in se izogibali svetlobi. Drugi, ki so bili izpostavljeni svetlobi, so jih pletli v vseh razmerah. Znanstveniki še poudarjajo, da so spremembe genetske, saj da nabrana jajčeca v 'ujetništvu' niso imela možnosti prilagajanja.
Kako naj se s tem spopadejo tisti, ki imajo strah pred pajki? Znanstveniki pravijo, da pobijanje pajkov nikakor ni rešitev. Bolje je to drobno bitje odstraniti s pomočjo kozarčka in kosa papirja, nato pa ga izpustiti na svobodo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV