Sokolarstvo je več kot le lastništvo sokola ali druge ujede. Gre za način življenja ali bolje rečeno sobivanja, samo lastništvo te živali pa še zdaleč ni dovolj, da bi posameznika lahko oklicali za sokolarja.
Kaj je sokolarstvo?

Gre za starodavno prakso lovljenja sokolov – pa tudi orlov, jastrebov in drugih ptic ujed, ki pa dandanes postaja vedno manj usmerjena v sam lov, ampak bolj v ohranitev in varstvo avtohtonih vrst ujed v smislu spremljanja, proučevanja, vzdrževanja in krepitve njihovih naravnih populacij, kot je navedeno na spletni strani Slovenske zveze za sokolarstvo in zaščito ptic ujed.
16. novembra 2010 je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) dodala sokolarstvo na svoj seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Kako razširjeno je sokolarstvo na naših tleh?
Kot rečeno, je danes na slovenskih tleh okoli 40 posameznikov, ki imajo v lasti vsaj eno ptico ujedo, aktivnih sokolarjev pa je bilo v lanskem letu le 15.

Slovenska pevka ima sokolarstvo praktično v krvi
Ravno s tem zanimivim hobijem pa je močno povezana tudi naša letošnja evrovizijska predstavnica Raiven. Z njim je pravzaprav že od malega odraščala, saj se cela njena družina ukvarja s sokolarstvom.
Njena mama je poleg tega, da je kinološka sodnica, že vrsto let tudi navdušena sokolarka, njen mož, torej oče Sare Briški Cirman, kot je rojstno ime pevke, pa trenutno celo deluje kot podpredsednik organizacije SZS. Ravno on je 'kriv' za to, da jo danes vsi poznamo pod imenom 'Raiven', ne le s tem, ko ji je v zibelko položil ta nenavaden hobi, ampak se je sam tudi domislil tega nadimka.
Kot je Raiven povedala za enega izmed slovenskih medijev, njeno umetniško ime pomeni 'Krokar', na vprašanje, zakaj ravno ta žival in ne katera druga, pa pravi, da si je od nekdaj želela imeti krokarja, pa tudi, ker ji sama beseda zelo lepo zveni.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV