Dominvrt.si
Ježi so bitja gozdov, travnikov in drugih zaraščenih predelov.

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?

L.M.
03. 04. 2025 05.00
0

Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Ježi so eni najstarejših sesalcev na Zemlji. Toda to jim bolj malo koristi pri dejstvu, da trenutno veljajo za zelo ogrožene. Če ga zasledite na svojem vrtu ga nikar ne preženite.

Ker so nočne živali, so najbolj aktivni ponoči. Če ga opazite, kako vohlja naokoli podnevi, to morda pomeni, da je poškodovan, se slabo počuti slabo počuti ali pa je preprosto lačen.

Ježi so bitja gozdov, travnikov in drugih zaraščenih predelov.
Ježi so bitja gozdov, travnikov in drugih zaraščenih predelov. FOTO: Adobe Stock

Kje živijo ježi?

Ježi so bitja gozdov, travnikov in drugih zaraščenih predelov. Najdemo jih med živimi mejami, pod drevesi in v grmovnicah. V mestnih in primestnih območjih živijo na območjih, ki posnemajo te podeželske habitate, vključno s pokopališči, vrtovi in parki. Zdi se, da so jim še posebno všeč kompostni kupi in drva, pogosto pa gnezdijo tudi pod vrtnimi lopami.

Na vrtove pridejo skozi luknje v ograji, vrzeli pod vrati in druge majhne vhode, zadostuje jim že majhna 5 centimetrska lina.  

V iskanju hrane in partnerja prepotujejo do 2 km na noč, nato pa se pogosto vračajo na isto mesto. Radi se zadržujejo na vrtovih, kjer najdejo hrano in zavetje. Samec ježa lahko preživi kakšen teden na obisku istega vrta in se nato premakne na drugo parcelo, samica pa vzgaja mladiče, tako da lahko v isti bližini preživi več tednov. Med novembrom in marcem se običajno zavlečejo v skrivališče, zato jih bomo težje opazili, s prvimi toplimi dnevi pa pokukajo na plano. 

Kakšne so koristi ježev na vrtu?

Jež nas na vrtu včasih preseneti, toda četudi se ga sprva lahko ustrašimo, je dobro poznati njegove koristi.  

Nedvomno so ježki najboljši prijatelji vrtnarjev, saj se prehranjujejo s hrošči, gosenicami, črvi in nekaterimi drugimi škodljivci. So tudi dober pokazatelj, da je vrt zdrav, odprt in dostopen ter ima zavetje in hrano, ki jo živali potrebujejo. 

Hranjenje ježkov

Ježev nikoli ne hranite z mlekom.
Ježev nikoli ne hranite z mlekom. FOTO: Adobe Stock

Ker so ježi ves čas na misiji iskanja hrane, jim življenje lahko olajšate tako, da jim nastavite hrano in svežo vodo. Pri tem upoštevajte nekaj nasvetov.

Čeprav so znani po tem, da jedo polže s hišicami in tudi lazarje, dejansko jedo različne nevretenčarje, vključno z gosenicami, črvi in hrošči. Polži sicer predstavljajo manjši del njihove prehrane. 

Če želite ježem zagotoviti dodatno hrano, izberite mesno mačjo ali pasjo hrano, ki vsebuje veliko beljakovin in vitaminov. Piškoti so dobra izbira saj se obdržijo dlje in je manj verjetno, da bodo pritegnili muhe kot mokra hrana. 

Nikoli jih ne hranite ježkov z mlekom ali kruhom – mleko lahko povzroči drisko, kruh pa zanje ni dovolj hranljiv. Prav tako sadje 

Vsak dan preverite skledi za hrano in vodo, ter jih po potrebi napolnite s svežo vodo, ter odstranite vso hrano, ki je ostala in je morda pokvarjena ali plesniva. To bo pomagalo zmanjšati tveganje za širjenje bolezni.

Kakšen je ježkom prijazen vrt?

Če želite, da se na vašem vrtu zadržujejo ježki, morate ustvariti okolje, ki jih bo tja privabilo. Pazljivi bodite na morebitne luknje ali odtoke, kamor bi lahko padli. Ob vsaki košnji se prepričajte, da ne posegate pretirano v njihovo okolje ali celo, da jih ne poškodujete s kosilnico. 

Če imate na vrtu mrežo ali žico, naj bo vsaj meter nad tlemi, saj se ježi zlahka zapletejo vanjo. Če je mogoče, raje uporabite trdo kovinsko žico, saj je manjša verjetnost, da bi se jež zapletel vanjo. 

Izogibajte se peletom za polže in pesticidom – ti lahko zastrupijo ježe in jih uporabite le v skrajnem primeru. Namesto tega poskusite uporabiti eno od mnogih naravnih alternativ, na primer potresite zdrobljene jajčne lupine ali kavno usedlino okoli rastlin, ki jih želite zaščititi. 

Proti polžem se lahko borite tudi na ta način
Preberi še
Proti polžem se lahko borite tudi na ta način
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860