V poletnih mesecih narava kar mrgoli od raznih žuželk, plazilcev in drugih živih bitij. Večina teh živali je sicer neškodljivih, druge, kot so kače, pa lahko kosmatim prijateljem resno škodujejo.
Ker kače nimajo okončin ali krempljev s katerimi bi se branile, je njihova edina obramba ugriz. Radoveden in razigran pes, ki kače ne pusti pri miru pa je hitro lahko njena žrtev.
Kako ocenti resnost situacije, če psa ugrizne kača?
Kakšne posledice bo imel ugriz kače na ljubljenčka, je v prvi vrsti odvisno od tega za katero kačo gre. Nekatere so strupene, druge pa ne. Nekatere vrste so tudi bolj strupene kot druge. Določene vrste imajo počasi delujoč strup, zaradi česar so posledice ugriza opazne šele čez nekaj časa.
Kljub temu imajo nekatere nestrupene kače bolj boleč ugriz, ki lahko povzroči okužbo. Čeprav obstaja verjetnost, da celo strupene kače ne bodo vbrizgale strupa, ob ugrizu v vsakem primeru takoj poiščite veterinarsko pomoč.
Količina vbrizganega strupa je prav tako zelo pomembna. Ker so kače poleti pripravljene za lov, so njihove strupene žleze takrat bolj polne kot pozimi, zaradi česar je ugriz lahko bolj nevaren. Vendar je to odvisno tudi od velikosti in starosti kače.
Nenazadnje pa ni nepomembno, kam je kača ugriznila psa. Upoštevajte, da bližje kot je ugriz srcu, hitreje se bo razširil po telesu.
Kako reagirati, če psa ugrizne kača?
Približno 80 % hišnih ljubljenčkov ob dovolj hitrem odzivu kačji ugriz lahko preživi, zato je hitro ukrepanje bistveno. To vključuje prepoznavanje začetnih simptomov ugriza in takojšnje iskanje oskrbe.
"Ugriz kače psa je nevarno stanje že samo po sebi, ugriz v jezik ali druge dele obraza pa je še bolj alarmantno, saj jezik zateče, zooža se dihalna pot, lahko pride do zadušitve, anafilaktičnega šoka, odmrtja tkiva ali drugih zapletov ... Ugriz kače je sicer pogosto urgentno stanje, zaradi radovednosti psa, ki kačo poliže, povoha. Hitro ukrepanje zahteva tudi na primer zasuk želodca, ki se žal dogaja relativno pogosto. Tudi zato pazimo, da pes pred odhodom v hribe ne zaužije večjih obrokov", je za Gorsko reševalno zvezo pojasnil Žan Karničar, dr. vet. med.
Pravočasno ocenite simptome ugriza
Intenzivnost simptomov kačjega ugriza je odvisna od zgoraj naštetih dejavnikov, zato bodite pozorni, ali vaš pes kaže katerega od teh znakov.
- Nenadna šibkost in kolaps, po katerem pes lahko takoj normalno vstane.
- Tresenje ali trzanje mišic
- Driska in/ali bruhanje
- Negotovost/šibkost v zadnjih nogah
- Prekomerno slinjenje ali pena v gobčku
- Krvav urin
- Razširjene zenice
Če sumite, da je vašega ljubljenčka ugriznila kača, takoj pokličite veterinarsko pomoč. Medtem ljubljenčku ponudite prvo pomoč.
Ostani mirni. Hišni ljubljenčki lahko začutijo paniko, kar jim lahko povzroči stres. Povečanje ravni stresa lahko povzroči hitrejše kroženje strupa po telesu.
Če opazite rano, jo sperite z vodo, da odstranite čim več strupa kolikor je mogoče.
Del telesa, kjer se je zgodil ugriz držite čim nižje pod srcem, psa pa poskusite obdržati čim bolj pri miru, da preprečite širjenje strupa po telesu.
Več nasvetov veterinarja Žana Karničarja, ki deluje tudi kot gorski reševalec in zunanji sodelavec na Kliniki za male živali Veterinarske fakultete, preberite v objavi Gorske reševalne službe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV