Veterinarka razkriva, kaj morate vedeti preden sterlizirate psa ali mačko

ŽIVALI

Veterinarka razkriva, kaj morate vedeti preden sterlizirate psa ali mačko

L.M.
26.12.2024, 5:00
1

Lastništvo živali s seboj prinaša marsikatero pomembno odločitev, mednje pa spada tudi ta o kastraciji ali sterilizaciji živali. Nenazadnje to, ali boste vašega ljubljenčka sterilizirali oz. kastrirali dolgoročno pozitivno vpliva tudi na njegovo zdravje. Kot vsaka operacija pa tudi ta prinaša določena tveganja - o možnih zapletih smo zato povprašali vodjo veterinarske ambulante BIC Ljubljana, Nušo Schumet.

Kastracija je postopek s katerim veterinar samcu odstrani moda, medtem ko je sterilizacija odstranitev jajčnikov pri živalski samici. Oba posega preprečujeta neželene potomce, poleg tega pa imata tudi druge pozitivne vidike. 

Kako poteka sterilizacija?

S sterilizacijo oz. kastracijo v prvi vrsti preprečimo neželena legla.
S sterilizacijo oz. kastracijo v prvi vrsti preprečimo neželena legla. / FOTO: Adobe Stock

Postopek sterilizacije, ki poteka pod splošno anestezijo vključuje kirurško odstranitev jajčnikov in v določenih primerih tudi maternice z rezom na boku ali trebuhu. Kožuh na mestu reza navadno pred operacijo pobrijejo. Veterinar bo pred operacijo svetoval še, da živali vsaj 8 ur prej ne hranimo. 

Kako poteka kastracija?

Pri kastraciji gre za odstranitev obeh testisov z majhnim rezom v mošnjo. Običajno je rez tako majhen, da šivi niso potrebni. Tako kot pri samicah pa je tudi pri kastraciji samcev nujno, da je žival tešča. Ker operacija poteka pod splošno anestezijo se namreč na ta način zmanjšajo morebitni zapleti. 

Čeprav je operacija načeloma nenevarna in v večini primerov uspe brez hujših zapletov pa veterinarka Nuša Schumet vseeno opozarja: "Zapleti pri teh operacijah so res redki in večinoma res lepo rešljivi, tudi če pride do komplikacij, vseeno pa ne moremo reči, da je to povsem nenevaren postopek in da se nikoli nič ne zgodi, ker to ne bi bilo res ... Potrebno je vedeti, na to tudi vedno opozarjamo lastnike – ne da se kirurških posegov bojijo, ampak, da vedo, da vsak poseg v telo lahko rezultira s kakšnimi nezaželenimi učinki. Vseeno to je kirurški poseg, zapleti so možni ... " 

Kdaj je najprimernejši čas za sterilizacijo ali kastracijo?

V preteklosti je veljalo, da bi morali vsaki mački pustiti, da skoti eno leglo preden jo steriliziramo, vendar je to v resnici popolnoma nepotrebno. Mačje samice navadno vstopijo v svoj prvi cikel v starosti od 4 do 6 mesecev. Nekje v tem obdobju je tudi najprimernejši čas za sterilizacijo. Podobno velja za mačjega samca. 

Pri pasjih samicah in samcih, ki tehtajo manj kot 10 kilogramov, je sterilizacijo oz. kastracijo najbolje opraviti okoli 6 meseca, pri večjih psih, ki tehtajo več kot 20 kilogramov pa po nastopu telesne zrelosti, torej nekje od 12 meseca dalje. 

"Pomembno je, da izberemo veterinarja, ki mu zaupamo, ki ima izkušnje in ima tudi potrebno opremo," pred odločitvijo za ta poseg svetuje Nuša Schumet, dr. vet. med.

Razlogi za sterilizacijo in kastracijo

Sterilizacija je kirurški poseg, s katerim v osnovi preprečimo neželene živalske potomce, vendar pa to še zdaleč ni edini pozitivni vidik. 

Preprečimo zdravstvene težave. Pri samicah, ki niso sterilizirane, obstaja večja verjetnost, da pozneje v življenju zbolijo za vnetjem maternice – bolezen imenovana piometra, za rakom materinice in rakom jajčnikov. Nenazadnje pa tudi brejost in sama kotitev nikoli nista povsem brez tveganja.

Nadzorujemo populacijo. Pomembno je, da je žival kastrirana še preden postane breja. Na ta način preprečimo nezaželena legla, ki bi končala zapuščena in celo širila bolezni. 

Lov na druge živali. Prostoživeče mačke bodo bolj aktivno lovile in če niso hranjene, bodo morale ujeti več divjih živali, da bodo nahranile svoje mladiče.

Žival, ki je kastrirana ima kasneje v življenju manjšo možnost za razvoj resnih zdravstvenih težav.
Žival, ki je kastrirana ima kasneje v življenju manjšo možnost za razvoj resnih zdravstvenih težav. / FOTO: Shutterstock

Preprečitev gonitvenih ciklusov. V obdobju gonitve se bo nekastrirana žival zelo verjetno obnašala drugače, poleg tega bo imela krvavitve, začela pa se bo tudi zanimati za nasprotni spol. Poleg tega je njihovo vedenje lahko precej agresivno tako do lastnikov kot do drugih živali.   

Pobeg od doma. Nekastrirane živali lahko zaradi nagona po parjenju pobegnejo od doma, kjer nanje pretijo vse mogoče nevarnosti – od objestnih ljudi, drugih napadalnih živali in avtomobilov.

Koliko časa traja okrevanje po operaciji?

Živali si po sterilizaciji in kastraciji običajno opomorejo izjemno hitro, zato lahko veterinarsko kliniko zapustijo že isti dan. Nekaj ur po posegu so lahko še vedno nekoliko zaspane in zmedene, a to kmalu izzveni. 

"Če se lastniki držijo navodil živali običajno v 7 do 10 dneh popolnoma okrevajo in lahko živijo popolnoma enako življenje kot pred samim posegov, " pravi naša sogovornica.

"V največ primerih včasih pride ko komplikacij v smislu celjenja rane, lahko pride do kakšnih reakcij na šivalni material ali če so živali preveč aktivne do nabiranje tekočine v okolici rane, ampak vse te zadeve običajno izzvenijo v nekaj dneh in kakšne hujše intervencije niso potrebne," še doda.

To o uporabi feromonov pravi strokovnjakinja za mačjo govorico telesa
PREBERI ŠE
To o uporabi feromonov pravi strokovnjakinja za mačjo govorico telesa

Slovenska pevka iskreno o tem, zakaj nikoli več ne bi kupila pasemskega psa
PREBERI ŠE
Slovenska pevka iskreno o tem, zakaj nikoli več ne bi kupila pasemskega psa

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke