Klopi spadajo v skupino pajkovcev, ki imajo zelo dobro razvita čutila, odličen vonj in občutek za toploto in vlago. Prav iz tega razloga zelo hitro najdejo gostitelja in se nanj prisesajo. Male nadloge se zadržujejo predvsem v visoki travi, grmovju, gozdu in v bližini vode. Njihova aktivnost je najbolj visoka v jutranjih in zgodnjih večernih urah. Izpostavljeni so predvsem psi s svetlejšo barvo dlake, na ljudeh pa jih najbolj privlačijo svetlejša oblačila. V Sloveniji živi kar 16 vrst klopov, med katerimi so najpogostejši: gozdni klop, severni ornamentirani klop in pasji klop. Slednji, čeprav je najbolj razširjen, pa je v Sloveniji pravzaprav tujeroden. K nam je prišel iz toplejših krajev, s pticami selivkami.
Dejstva o klopih
Od vseh čutil, ki jih imajo klopi razvite, nimajo razvitega čutila za vonj. Delujejo predvsem na principu toplotnih žarkov, signale pa sprejemajo preko čutila, ki ga imajo na prednjih nožicah. Največkrat tičijo en meter visoko na rastlinju, travi ali v grmovju, tako da ne drži trditev, da padajo iz dreves. Navadno potujejo od nog gostitelja navzgor, 'pravo' mesto pa iščejo tudi po več ur. Klopi ne ugriznejo, temveč prebodejo kožo.
Zaščita pred klopi – poskrbite za preventivo!
Najboljša zaščita je seveda preventiva. Lastniki štirinožnih prijateljev se največkrat poslužujejo tablet, ki ob rednem jemanju omogočajo 1–3 mesečno zaščito in naj bi bile najbolj efektivne, ovratnic, ki naj bi bile učinkovite in zadoščale za do 6 mesečno zaščitno ter ampul, ki jih nanesemo na samo kožo in omogočajo mesečno zaščito. V zadnjih letih je na tržišče prišlo še mnogo drugih izdelkov, ki pa preverjeno ne delujejo. Najbolje je, če se posvetujete s svojim veterinarjem, ki vam bo znal svetovati, kaj je najbolj primerno za vašega psa glede na samo težo in višino. Vsekakor pa ne dajajte psu tablet in ostalih stvari na pamet, brez posveta z veterinarjem! Mnogi ljudje se velikokrat zatekajo tudi k zdravemu načinu življenja in želijo zmanjšati količine kemikalij, ki jih vnašajo v svoje telo in telo svojega ljubljenčka, vendar pa je škoda v primeru klopne bolezni pri psu neprimerno večja.
Kako odstranite klopa?
Če ste na svojem ljubljenčku našli klopa, skrbno razmaknite dlako in klopa odstranite s pinceto ali primernim orodjem za odstranjevanje klopov. Bodite pozorni, da odstranite celega klopa (glava nadloge nikakor ne sme ostati v psu!). Zelo pomembno je, da klopa ne mažete z oljem in oljnimi pripravki, ga ne stiskate ampak ga le izvlečete iz telesa svojega kužka! Klopa tudi nikakor ne poskušajte izvleči s prsti in nohti, saj obstaja nevarnost, da se boste okužili tudi sami. Malo nadlogo dajte v alkohol, pokrijte kozarec ali steklenico ter počakajte, da pogine. Na mesto vboda vtrite razkužilo, vsekakor pa se priporoča obisk veterinarja, da na koncu izključite še morebitne okužbe.
Klopne bolezni
Najpogostejše bolezni so borelioza, anaplozmoza in babezioa, klopi pa prenašajo še preko 300 različnih bolezni. Klinični znaki so pri vseh treh nespecifični, vendar jih lahko poenotimo. Bistvenega pomena je, da pravočasno prepoznate znake, kot so apatičnost, brezvoljnost, visoka temperatura, ki ji sledita še bruhanje in driska. V tem primeru ne odlašajte z obiskom veterinarja! Po številu obolelih v Evropi je Slovenija na samem vrhu, najbolj ogroženi predeli pa so na Gorenjskem, v okolici Nove Gorice in v okolici Ljubljane. Najmanj jih je v Prekmurju.
Poleg preventive je pomembno tudi, da psa po vsakem sprehodu pregledamo in odstranimo vse morebitne klope, ki lazijo po psu. Pri kratkodlakih spremljevalcih je to enostavno, dolgodlake pse pa moramo po vsakem sprehodu tudi česati.
Klop pa je seveda nevaren tudi za človeka. Več o tem si lahko preberete na Vizita.si
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV