Dominvrt.si
Komar

Znanstveniki razkrili, kako nas komarji locirajo

Ni.Š.
10. 09. 2024 05.00
0

Skupina znanstvenikov na univerzi v Santa Barbari se je med preučevanjem komarjev dokopala do zanimivega odkritja.

Letošnje poletje se počasi poslavlja in le upamo lahko, da z njim tudi nadležni komarji. V novi znanstveni raziskavi, ki so jo objavili v reviji Nature, predstavljajo nove ugotovitve, zakaj ljudje tako zelo privlačimo komarje. Do sedaj je bilo znano oziroma znanstveno potrjeno, da komarje privlači vonj človeškega telesa in pa tudi ogljikov dioksid, ki ga izdihujemo. 

Tokrat pa raziskovalci razkrivajo, da komarji uporabljajo infrardeče senzorje, ki jih imajo nameščene v rilcu ali na tipalih.

Za večino je pik komarja zgolj neprijetna izkušnja, ki povzroča nelagodje in srbečico. Vedno pogosteje pa komarji z vbodi predstavljajo veliko nevarnost širjenja nevarnih okužb, kot so virus denge, rumene mrzlice, zike itd. Komar anopheles gambiae, ki širi malarijo, je samo leta 2022 povzročil več kot 600.000 smrti, navaja Svetovna zdravstvena organizacija.

Zato ni čudno, da obstaja toliko različnih sredstev, s katerimi bi se ljudje radi zaščitili pred vbodi komarjev, a očitno to vendarle ni dovolj za zaščito.

Zaščita pred komarji
Zaščita pred komarji FOTO: Adobe Stock

Poleg CO2 in vonja kože zaznavajo tudi infrardeče sevanje 

Na kalifornijski univerzi v Santa Barbari so se tako lotili posebne raziskave, ki jih je pripeljala do zanimivega odkritja. Namreč, komarji imajo izboljšane senzorske sposobnosti, saj uporabljajo infrardečo svetlobo pri lociranju svoje bodoče tarče. V raziskavo so vključili komarja vrste aedes aegypti, ki je en največjih prenašalcev virusa denge in rumene mrzlice. Hkrati je to, po mnenju znanstvenikov, eden od komarjev, ki je najbolj vešč pri odkrivanju svojega človeškega gostitelja.

To so razlogi, da vas imajo komarji 'radi'
Preberi še
To so razlogi, da vas imajo komarji 'radi'

Ogljikov dioksid, ki ga izdihujemo, vonj našega telesa, pot, ki ga izločamo skozi kožo, ter toplota našega telesa so tisti dejavniki, ki pomagajo komarju, da najde žrtev. A to v primerih, ko smo na odprtem in v zračnem prostoru, ni dovolj za lociranje žrtve. Insekti namreč slabo vidijo, veter in naše hitro gibanje pa lahko močno ovirajo njihova kemična čutila.

Zato so se znanstveniki začeli spraševati, kako komarjem vseeno uspe locirati človeka? Med iskanjem odgovora so prišli do ugotovitve, da jim je v pomoč sensor za zaznavanje infrardečega sevanja našega telesa. Ko so proučevali obnašanje samic komarja (samci ne pikajo), so opazili, da samice zaznavajo posamezne parametre, kot so CO2, vonj kože ter infrardeče sevanje, a le kombinacija vseh treh podvoji njihovo uspešnost pri iskanju žrtve. 

Prav tako so znanstveniki ugotovili, da komarji zaznajo temperaturo naše kože na razdalji 10 centimetrov, da pa jo lahko zaznajo tudi, ko so bolj oddaljeni, saj se naša temperatura v infrardečem spektru pretvarja v elektromagnetne valove. In to zaznajo s pomočjo tipal, na katerih imajo senzorje, ki so izredno občutljivi na temperaturo.

Tako boste odgnali mrčes iz vaše hiše
Preberi še
Tako boste odgnali mrčes iz vaše hiše

Rezultati raziskav med drugim pojasnijo, zakaj komarje še posebej privlači izpostavljena človeška koža in zakaj je široka obleka, skozi katero se infrardeče sevanje razprši, lahko učinkovito zaščitno sredstvo – kot nekakšen nevidni plašč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702