Pomembno je predvsem razmerje med n-6 in n-3 maščobnimi kislinami
Dejstvo pa je, da je izjemnega pomena predvsem idealno razmerje med esencialnimi omega-6 (n-6) in omega-3 (n-3) maščobnimi kislinami, ki je 3 : 1. Na podlagi izsledkov raziskav zadnjih let lahko vidimo, da je v naši prehrani to razmerje porušeno, in sicer zaužijemo preveč n-6 in premalo n-3 maščobnih kislin, predvsem zato ker je današnja procesirana hrana prebogat vir n-6. Še posebej skrb vzbujajoče je porušeno razmerje omenjenih maščobnih kislin zato, ker, kot vemo, n-6 v prevelikih količinah spodbujajo razne vnetne procese v telesu, poleg tega vplivajo na težave s kožo in do določene mere tudi na nekatere avtoimune bolezni ter razvoj rakastih celic.
To se pozna tudi pri pasji prehrani, saj so psi večinoma mesojedci, meso – tako tisto, ki ga uživamo mi, kot tudi tisto, ki ga vsebuje vnaprej pripravljena pasja hrana – pa že dolgo ni več to, kar je bilo včasih, saj so živali velikokrat krmljene z nekakovostno žitno prehrano, ki posledično vpliva tudi na razmerje n-6 in n-3 v mesu.
Če povzamemo, je torej zelo pomembno, kakšno hrano kupujemo zase in prav tako za naše štirinožne prijatelje. Vsekakor je pametneje odšteti kakšen evro več in predvsem pozorno prebrati ter 'naštudirati' deklaracije na izdelkih. Le kakovostna pasja hrana zaupanja vrednih proizvajalcev je namreč idealno uravnotežena in vsebuje pravilno količino in kombinacijo vitaminov, mineralov ter drugih potrebnih snovi, ki preprečujejo pomanjkanje in pokrivajo potrebe psa.
Največkrat pa za pomanjkanjem določenih nujno potrebnih snovi trpijo psi, ki jedo doma pripravljeno hrano, saj kuhanje, pečenje in druge oblike toplotne obdelave vitamine in minerale, ki so naravno prisotni v hrani, uničijo. Če torej psu hrano pripravljamo sami, je priporočljivo v trgovini za male živali kupiti prehranske dodatke, še najboljši so tisti, ki vsebujejo pravilno odmerjeno mešanico snovi, s čimer se izognemo predoziranju vitaminov in mineralov, ki je prav tako lahko škodljivo kot pomanjkanje. Med vsemi prehranskimi dodatki za pse pa je v zadnjih letih vse bolj priljubljena predvsem konoplja, saj je izjemno bogat vir vlaknin in rastlinskih beljakovin, kar je najbolj pomembno, pa je dejstvo, da vsebuje idealno razmerje med esencialnimi omega-6 in omega-3 maščobnimi kislinami.
Kako uživanje konoplje vpliva na zdravje psa?
Čeprav se o pozitivnih učinkih konoplje tako na zdravje ljudi kot živali ogromno piše in govori, pa tudi dokazov je malo morje, ima žal še vedno marsikdo predsodke. Konopljo namreč mnogi še vedno enačijo z marihuano. Da razčistimo – marihuana vsebuje od 5 do 10 odstotkov THC-jev, medtem ko je ta vrednost pri konoplji zanemarljiva, saj znaša manj kot 0,3 odstotka. Če boste torej svojemu ljubljenčku k prehrani dodajali konopljo, ta zagotovo ne bo 'zadet', boste pa s tem naredili veliko dobrega za njegovo zdravje. Priporočljiva je predvsem za starejše pse, ki jim zdravje že tako peša, so slabotni, brez energije, težje se gibljejo, njihova dlaka pa izgublja lesk. Konoplja kot dodatek k prehrani (nikakor pa ne nadomestek) bo pozitivno vplivala na splošno počutje psa, ravno tako na kožo in sijaj dlake, do neke mere bo tudi preprečila izpadanje dlake, omilila bolečine v sklepih, okrepila delovanje srčno-žilnega in dihalnega sistema ter izboljšala prebavo, sprostila bo napetost in pri slabotnejših psih pripomogla k pridobivanju telesne teže ter mišične mase.
Moka, semena, olje, peleti?
Konoplja kot prehranski dodatek za pse je na voljo v več oblikah, zato je pred končno odločitvijo smiselno pretehtati prednosti in slabosti vseh različic. Izbirate lahko med konopljinim oljem, semeni, moko, proteini ali konopljinimi peleti. Slednji so, če jih primerjamo s semeni, lažje prebavljivi ter v nasprotju z oljem enostavnejši za doziranje in shranjevanje. Olje se namreč hitreje pokvari, poleg tega ga hitro nehote predoziramo, s čimer pa lahko škodimo prebavnemu traku psa in posledično se ta odzove z drisko. Seveda tudi s peleti ne smemo pretiravati, ampak je treba dosledno upoštevati navodila za uporabo; na dan jih lahko zaužije od 8 do 10 gramov na 10 kilogramov. Pes jih lahko dobi kot priboljšek ali pa jih zdrobimo in vmešamo v prehrano.
Slovenske konopljine pelete dobite TUKAJ!
Še enkrat pa naj poudarimo, da je konoplja za pse zgolj dodatek k prehrani in nikakor ni mišljena kot samostojen obrok, saj ne glede na to, da je izjemno bogata z beljakovinami v primerjavi z drugimi rastlinami, še vedno ne moremo reči, da je popolno beljakovinsko živilo za našega psa, kot so naprimer živila živalskega izvora. Pes je, kot rečeno, v osnovi mesojeda žival, zato so meso in maščobe zanj še vedno najboljši vir energije, konoplja pa naj bo le dodatek k sicer uravnoteženi pasji prehrani, ki bo izboljšala splošno zdravje našega kosmatinca, kar nam je potrdila tudi Natalija Hercog Gerbec, dr. vet. med. "Res je,da so rastlinojedci mnogo bolj prilagojeni za izkoriščanje rastlinskih virov beljakovin, saj imajo temu prilagojeno anatomijo prebavil, pa vendar potrebujejo tudi 'mesojedci' določen odstotek surovih vlaknin za urejeno prebavo, uspešno rast koristnih mikroorganizmov ... Le te pridobivajo iz rastlinskega dela. Torej je rastlinska komponenta v prehrani pomembna in koristna v manjši meri. Nikakor pa ne gre razmišljati v smeri, da so psi sposobni potrebo po beljakovinah povsem nadomestiti iz rastlinskih virov. Ali drugače povedano, psa ne moremo spremniti v 'zdravega vegetarijanca'. Ko se beljakovine v prebavilih razgradijo na manjše delce (aminokisline), je vseeno, kakšen je izvor teh za prebavo oziroma izkoristek. Ključen del prebave do te stopnje, ki pa je vrstno celo individualno pogojen. To opažamo tudi pri nas, kjer določenih delov v prehrani ne prebavimo, drugi ljudje pa jo. Glede maščob ni takšen problem. Moramo pa paziti, da vnos maščob pri psu ni prevelik, saj lahko hitro pride do preobremenitve trebušne slinavke in posledično pankreatitisa."
Če sklenemo, na zdravje psa vpliva veliko dejavnikov, a tako kot pri ljudeh se tudi pri naših štirinožnih prijateljih vse začne na krožniku. Poskrbite, da bo prehrana vašega psa uravnotežena in da bo zaužil vse potrebne snovi za optimalno delovanje organizma, saj boste na ta način prihranili tudi pri veterinarskih storitvah.
Sponzorirana objava