Dominvrt.si
Kubomeduza

Najnevarnejša morska žival, opažena v Jadranskem morju

L.M.
13. 09. 2023 05.00
0

Po tem ko je STA nedavno objavila novico, da so se v Tržaškem zalivu pojavili zloglasni ožigalkarji, tako imenovane kubomeduze, smo preverili, za kaj sploh gre in kako nevarne so v resnici za človeka, če jih srečamo med plavanjem v morju.

Skupina kubomeduz, ki se sicer na Jadranskem morju pojavljajo izjemno redko, je v preteklih dneh zagotovo presenetila tako kopalce kot morske biologe in druge znanstvenike.

Kaj je kubomeduza?

Kubomeduza (razred Cubozoa), obsega skupino okoli 50 doslej znanih vrst meduz, h katerim med drugim prištevamo tudi morsko oso, ki je med vsemi najbolj nevarna – v večini primerov celo smrtonosna. Ime so dobile po škatlastem videzu svojih prosojnih, sluzastih klobukov.

Lovke kubomeduze lahko merijo tudi več metrov
Lovke kubomeduze lahko merijo tudi več metrov FOTO: Shutterstock

Tako kot vse meduze tudi kubomeduze sodijo med strupene nevretenčarje, ki živijo v toplih obalnih vodah po vsem svetu. Ker živijo kratko življenje, običajno manj kot eno leto, se parijo samo enkrat.

Kubomeduze so najbolj strupene morske živali

Te živali so izjemno strupene. Po nekaterih podatkih naj bi zaradi ožiga vsako leto umrlo med 50 in 100 ljudi. Lovke vsebujejo ožigalke ali nematociste, ki ob ustrezni stimulaciji v plen usmerijo svojo tanko bodico. Ko ta vstopi v meso žrtve, spusti strup in tako povzroči bolečo opeklino ali celo smrt.

Iz klobuka zraste do 15 lovk, ki lahko pri največjih vrstah v dolžino merijo tudi več metrov. Vsaka lovka ima približno 5000 celic, ki se ne sprožijo z dotikom, ampak s prisotnostjo kemikalije na zunanji plasti plena.

Njihov strup velja za enega najbolj smrtonosnih na svetu, saj vsebuje toksine, ki oslabijo srce, živčni sistem in kožne celice. Ožig je tako zelo boleč, da že sam po sebi povzroči šok, zaradi katerega se oseba utopi ali umre zaradi srčnega popuščanja, še preden bi lahko dosegla obalo. Preživeli lahko več tednov doživljajo precejšnjo bolečino in imajo pogosto veliko brazgotino na mestu, ki so se ga dotaknile lovke kubomeduze. 

Klobuk v obliki škatlice

Kubimeduze prepoznamo po rahlo modrem, polprozornem klobuku v obliki kocke in značilnih lovkah. Živijo v toplih obalnih morskih vodah po vsem svetu, najbolj smrtonosne vrste pa običajno najdemo v Indijskem in Tihem oceanu, med Tajsko in Filipini ter ob obali severne Avstralije. Najbolj smrtonosna, pa tudi največja vrsta, je, kot rečeno, Chironex fleckeri, avstralska meduza, imenovana tudi morska osa, ki jo najdemo v vodah ob severni obali Avstralije.

Zloglasne meduze v sebi skrivajo strašljivo močan strup, s katerim v razmeroma kratkem času omamijo in ubijejo plen, kot so ribe, kozice in druge morske živali. 

Na srečo je od približno 50 vrst teh meduz le nekaj takšnih, ki so smrtonosne tudi za človeka. Vseeno pa si prav nobene ne želite srečati, saj na koži dlje časa pustijo izjemno pekoč občutek in brazgotino, ki se zlepa ne zaceli. 

Kubomeduze so med najbolj razvitimi meduzami

Kubomeduza povzroči opeklino z zelo pekočim občutkom.
Kubomeduza povzroči opeklino z zelo pekočim občutkom. FOTO: Adobe Stock

Te meduze so med svojimi morskimi sorodniki med najbolj razvitimi. Za razliko od večine drugih meduz kubomeduze lahko plavajo in ne le plujejo s tokom, kamor jih nese morje.  'Prave' meduze namreč plujejo z oceanskimi tokovi, namesto da bi se same poganjale. Kubomeduze pa se lahko premikajo z lastno močjo in plavajo s hitrostjo do 7,4 km na uro. 

Ne le, da so sposobne plavanja, imajo tudi oči, združene v skupine po šest na štirih straneh klobuka. Vsak skupek vključuje par oči s sofisticirano lečo, mrežnico, šarenico in roženico. Ker so brez centralnega živčnega sistema, sicer še ni povsem jasno, kako obdelujejo to, kar vidijo.

Kot nevretenčarji ta bitja nimajo hrbtenice. Namesto tega imajo mehka, želeju podobna telesa z dolgimi lovkami z močnim strupom, odvisno od posamezne vrste. 

Pozor: to je ena izmed najsmrtonosnejših rib na Jadranu
Preberi še
Pozor: to je ena izmed najsmrtonosnejših rib na Jadranu
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698