
Po treh letih so namreč policisti lastnike stanovanja, v katerega so nepridipravi pred 3 leti vlomili, obvestili, da so našli malega čivavo! Da gre za njihovega psička, so lahko ugotovili na podlagi mikročipa, lastnica, ki je mislila, da je kuža v tem času poginil, pa ni mogla skriti presenečenja, pišejo italijanski mediji. Zgodba je tako po treh letih dobila srečen konec.
Psa so sicer našli med pregledom, ki ga je opravila enota policije iz oddelka za preprečevanje kriminala v Lombardiji, v sodelovanju z enoto s policijskimi psi, Uradom za priseljence in lokalno enoto policije na področju romskega naselja v naselju Baranzate v bližini Milana. Med pregledom so policisti med drugim aretirali 36-letnega državljana Hrvaške, ki je obsojen na zaporno kazen 2 let in 10 mesecev zaradi več različnih kaznivih dejanj. Ko so ga našli, se je skrival pod zakonsko posteljo, na kateri so tedaj ležali trije otroci. Poleg čivave, ki so ga vrnili lastnikom, so odvzeli še psa pasme pitbul, ki je bil očitno zanemarjen in podhranjen, v zelo slabem zdravstvenem stanju in so ga morali nemudoma odpeljati v veterinarsko ambulanto, kjer je bil deležen primerne oskrbe.

Tudi pri nas vse več zanemarjanja
Psi, ki jih lastniki puščajo v razgretih avtomobilih, najdena psička, ki so ji hudo izčrpani izpod oči vlekli črve, pitbul v Mariboru, ki je skoraj podlegel podhladitvi, pa psička, ki so ji odrezali vse štiri tačke in ušesa in smo lahko potem spremljali njen počasen napredek – vse te in še veliko več je zgodb, ki so se v zadnjem obdobju pojavile v slovenskih medijih in so se zgodile v Sloveniji. Več kot očitno je, da primeri mučenja živali še zdaleč niso več samo 'nekaj z ekrana', ampak se dogajajo – tukaj, pri nas.

Kot pravi Polona Samec, vodja zavetišča Horjul, tudi pri njih v zavetišču opažajo, da je vse več primerov zanemarjanja živali. »Na žalost v zadnjem času spet opažamo porast sprejema živali v zares slabem fizičnem in oziroma ali slabem psihičnem stanju. Amerika je bližje kot se zdi,« pravi. »Osebno bi sicer 'privoščila' tistim, ki spravijo žival v tako stanje, nekaj let na hladnem. V resnici pa je potrebno delovati predvsem preventivno, osveščevalno, spreminjati sprejemljive kriterije za ravnanje z živalmi v družbi. Tako se bi/bomo izognili marsikateri žalostni zgodbi v prihodnje.«
Čeprav je kar nekaj živali 'najdenih', jih še vedno v zavetišča kar nekaj pripeljejo lastniki. Številni kot razlog navajajo, da selijo ali so se pojavile alergije, vse več jih tudi odkrito prizna, da živali ne obvladajo več. »Običajno za selitvijo in alergijo prav tako tiči tretji razlog, torej neobvladovanje živali. Živali svoje morebitne vedenjske težave pokažejo v nekaj dneh bivanja pri nas,« pojasnjuje in dodaja, da ni res, da živali kar po spisku evtanazirajo. »Evtanaziramo tiste, ki jim ne moremo več pomagati, torej hudo bolne, hudo poškodovane ali tako stare, da jim odpovedujejo življenjske funkcije. Vedno se odločamo strokovno in v interesu živali.«

Kot pojasnjuje, se ji slovenska zakonodaja v bistvu ne zdi slaba. »Velikokrat pa šepa izvajanje,« dodaja. »Uradni veterinarji so preobremenjeni, prav tako se velikokrat njihovo sicer korektno delo ne zaključi na drugih ravneh. Konkretno: pri mačku, ki je bil 6 tednov zaprt sam v stanovanju lastnice in smo ga ven dobili še komaj živega, ni bilo mogoče dokazati, da ga je lastnica NAMERNO pustila v stanovanju, zato do sklepnega dejanja nikoli ni prišlo. Morda bi zakon lažje izvajali brez ene same besede v njem. Lažje bi ga bilo izvajati tudi, če med uradnimi veterinarji tako kot povsod drugod v življenju ne bi bilo tudi takih, ki svojega dela preprosto ne opravljajo dovolj dobro.«
Samčeva še pojasnjuje, se ji zdi tudi ustanovitev živalske policije dobra rešitev. »Sem za kar koli, kar bi pripomoglo k temu, da bi družba hitreje prepoznavala živali kot čuteča bitja s svojimi potrebami in naredila več proti takšnim in drugačnim zlorabam.«
Zavetišče v primeru mučenja živali ustrezno ukrepa in če je le mogoče, zaščiti žival z odvzemom. Potrudijo se oddati živali, ki so primerne za posvojitev, vsakomur pa živali ne oddajo, saj si želijo uspešnih posvojitev – in takšne so le tiste, ki so trajne. Katere živali so sploh primerne za posvojitev? Katere so lastnosti dobrega posvojitelja? Kako se spopadajo s problematiko 'rešenčkov' s področja bivše Jugoslavije? O vsem tem, grožnjah, ki jih prejemajo v zavetišču in težavah, s katerimi se spopadajo, preberite TUKAJ
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV