Ameriški eskimski špic je zgovoren in malce nagajiv pes. Svoje lastnike pogosto drži na nogah svojim viškom energije, ki ga z veseljem usmeri v kakšno norčijo. Ta pasma je popolno ravnovesje pameti in lepote, če le najde pravega lastnika, ki je temu kos.
Zgodovina ameriškega eskimskega špica
Ameriški eskimski špic je pasma, ki so jo v ustvarili in v ZDA pripeljali nemški izseljenci in ne eskimi, kot bi sklepali iz imena. Nemški lastniki kmetij v Minnesoti, Wisconsinu in Ohiu so s seboj pripeljali nemške špice, ki so takrat veljali za vsestranske delovne kmečke pse.
Pasma je bila sčasoma izpopolnjena v svojo bleščečo popolnoma belo različico, njen očarljiv videz in hitra pamet pa sta ji hitro prislužila mesto v cirkusih in potujočih gledališčih.
Sprva se je pasma imenovala 'nemški špic' a so jo po vojni zaradi negativne konotacije preimenovali. Čeprav imajo dolgo zgodovino dela na kmetijah, je bila pasma v Ameriki uradno priznana šele leta 1995.
Ameriški eskimski psi so še vedno odlični partnerji za usposabljanje, učenje trikov in poslušnosti, a so danes pogosteje hišni ljubljenčki kot pa delovni psi.
Značilnosti pasme
Ta pasma lahko obsega vse od prijaznih, družabnih in pretirano pozornih psov do tistih bolj zadržanih in do tujcev precej nezaupljivih. Medtem ko so številni ameriški eskimski psi lahko odlični družinski ljubljenčki, drugim vrvež družinskega življenja nikakor ne bo ustrezal.
Skrb za eskimskega špica
Te pse običajno opisujejo kot zelo aktivne. Večina potrebuje precej več fizične in mentalne aktivnosti kot nekatere druge majhne, bele, puhaste pasme, kar najverjetneje izvira iz dejstva, da so bili včasih prisiljeni k veliko fizičnega dela. Privoščite mu vsaj eno uro aktivnosti na dan in tri različne dejavnosti usposabljanja na teden.
Gibanje in sprehodi
Sprehod ali hitra igra prinašanja tem psom ne bosta pomagala – poleg fizičnega napora potrebujejo tudi mentalne izzive. Brez ustrezne vadbe namreč postanejo destruktivni in glasni. Pogosti pohodi, aktivni sprehodi in tek pa jim pomagajo ostati zadovoljni in zdravi.
Nega dlake
Vzgoja ameriških eskimskih špicov zahteva stalno pozornost tudi z vidika telesne nege – ta majhna, dlakava pasma lahko hitro uide nadzoru. S krtačenjem večkrat na teden boste ohranili dlako pod nadzorom in zmanjšali izpadanje. Posebej pazite, da skrtačite dlako okoli pasu, vratu, ušes in zadnjice. Dolgodlaki psi z dvojno dlako na splošno potrebujejo različne pripomočke za nego. Dlake nikoli ne brijte, niti poleti, saj to lahko poškoduje njihov dvojni kožuh in zmanjša sposobnost soočanja z vročino ali mrazom.
Dieta in prehrana
Ameriški eskimski špic kljub svoji naravni potrebi po gibanju zelo hitro pridobiva na teži. To je lahko posledica genetskih dejavnikov, pogosto pa je zaradi njihove goste dlake težko ugotoviti, koliko kilogramov so dejansko pridobili. Če psa drgnete po rebrih z rokami, boste lažje začutili njegovo pravo velikost.
Posoda za počasno hranjenje je zanje smiselna, saj jih upočasni pri hranjenju. Pri tej pasmi se izogibajte hrani z visoko vsebnostjo maščob, saj lahko to poveča njihovo že tako zvišano tveganje za sladkorno bolezen.
Trening in socializacija
Ameriški eskimski psi so sami po sebi zelo trmasti, zato je šolanje nujno potrebno, če ne želite neubogljivega psa, ki skače, laja in grize, kadar se mu zazdi. Mladički bodo potrebovali socializacijski trening, starejši posvojeni špici pa bodo morda potrebovali trening poslušnosti. Naj bo treniranje zabavno in lahkotno – pri njih ne pričakujte popolnosti.
Pogoste zdravstvene težave
Ameriški eskimski pes je razmeroma zdrava pasma psov, verjetno zaradi svoje zgodovine.
Najpogostejše bolezni in težave:
Displazija kolkov: To je stanje, pri katerem se pasje kolčne jamice oblikujejo nenormalno.
Izbočena pogačica: To je stanje, pri katerem se kolenska čašica premakne iz običajnega položaja.
Sladkorna bolezen: Stanje je presnovna motnja, pri kateri povezava glukoza-insulin ne deluje pravilno.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV