Osebnostne karakteristike in temperament dalmatincev
Dalmatinci so lahko odlični hišni ljubljenčki, če so izbrani v pravo družino. Najpomembneje je, da vsi člani gospodinjstva razumejo njihovo potrebo po fizični aktivnosti in igri. Idealni so torej za aktivne družine, ki so rade v naravi in ki imajo dovolj prostega časa za igro s psom. Gre za ljubečo pasmo psov, ki se tesno poveže s svojim lastnikom in je lahko dober hišni ljubljenček za aktivnega posameznika ali družino z otroki.
Ker potrebujejo veliko stika s človekom, bodo, če jih predolgo pustimo same, lahko začeli uničevati pohištvo ali pa bodo postali brezvoljni in depresivni. Po drugi strani pa je ta pes kot ustvarjen za nekoga, ki želi preživeti veliko časa s svojim hišnim ljubljenčkom.
Pomembno je dodati še, da je ta pasma morda preveč glasna za zelo majhne otroke. Na splošno je dalmatinec ljubeč, zlasti do družine, in se običajno dobro razume z drugimi hišnimi ljubljenčki in je le redko agresiven do drugih psov. Nenazadnje pa so dalmatinci tudi odlični čuvaji.
Izvor pasme
Pravo poreklo dalmatinca je že dolgo predmet razprave, vendar dokazi o podobnih vrstah psov, segajo zelo daleč nazaj. Malo verjetno je, da pasma izvira iz Dalmacije, današnje Hrvaške, vendar je gotovo, da so dalmatince na tem območju nekoč uporabljali kot stražarje.
Dalmatinec je znan po svoji sorodnosti s konji, zaradi česar je bil v Angliji prvotno cenjen kot kočijaški pes, saj je tekel ob kočijah z namenom varovanja, in tudi kot statusni simbol. Služili so tudi kot vojni psi, čuvaji, prinašalci in pastirji. Ameriška kinološka zveza je pasmo priznala leta 1888.
Dalmatinci so v 60. letih postali izjemno priljubljeni predvsem zaradi Disneyjevih filmov in risank 101 Dalmatinec, kar je povzročilo porast neodgovorne vzreje in posvojitev.
Skrb za dalmatinca
Dalmatinci so zelo gibčni, športni in vsestranski psi. Za ohranjanje dobre fizične in psihične kondicije potrebujejo ogromno vadbe, igre in nasploh fizične aktivnosti. V nasprotnem primeru so nagnjeni k povečanju telesne teže, anksioznosti in celo vedenjskim težavam. Ta pasma je lahko tudi nagnjena k pretiranemu lajanju, še posebej, če jim ne omogočimo dovolj gibanja na prostem.
Potrebujejo najmanj dve uri vadbe na dan, kar vključuje vsaj dva sprehoda in tek. Ker so zelo hitri, jih v neznanem okolju sprehajajte na povodcu, ujeti tega psa je namreč praktično nemogoče.
Nega dlake
Dalmatinec ima gladko belo dlako z izrazitimi črnimi ali rjavimi lisami. Mladički se skotijo beli, brez lis, saj se te razvijejo kasneje. Ta pasma zahteva več kot le osnovno nego, saj so skozi celo leto nagnjeni k odpadanju dlake. Redno krtačenje bo pomagalo zmanjšati izpadanje. Dobra novica je, da se zdi, da njihova kratka dlaka odbija umazanijo in tako ni težav z umivanjem.
Dalmatincu redno čistite ušesa, da preprečite vnetje ušes. Poleg tega poskrbite za redno striženje krempljev, da bo vaš dalmatinec lahko udobno in varno hodil naokoli.
Šolanje in socializacija
Znani so po svoji živahnosti in na videz neskončni energiji. Zaradi ekstremne ravni energije dalmatinec včasih na prvi pogled deluje nevzgojeno ali celo napadalno, pri čemer je pravilna vzgoja, ko je ta še mladiček, zanje bistvenega pomena. Kljub splošnemu prepričanju so ti psi precej pametni. Zanje velja, da imajo zelo dober spomin, kar je lahko v veliko pomoč pri treningu. Dalmatinec je običajno zelo pameten in željan učenja, zato ni težav z ohranjanjem njegove pozornosti.
Primerna prehrana za dalmatinca
Dalmatinec bo potreboval dva obroka na dan, skupno eno do dve skodelici suhe hrane. Morda boste morali dobiti posebno hrano za pse z nizko vsebnostjo purinov, da zmanjšate tveganje za razvoj ledvičnih kamnov. Če opazite, da vaš pes pretirano pridobiva na teži, se s svojim veterinarjem pogovorite o pravilnem urniku hranjenja, količini hrane, vrsti hrane in vadbi.
Zagotovite mu stalen dostop do vode, s čimer prav tako zmanjšate tveganje za nastanek kamnov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV