Pasma izvira iz Anglije. Gre za lovskega psa, ki so ga kot pasmo začeli vzrejati v 19. stoletju. Iz že poznanega fox terierja so vzredili višjega Parson Russell terierja in nižjega Jack Russell terierja. Prvi se je s pasmo Jack Russell začel ukvarjati častiti Jack Russell, ki je potreboval majhnega agilnega psa, sposobnega teka na daljše proge poleg konja.
Videz
Gre za pse nizke rasti, ki odrasli tehtajo okoli 6 kg. Medtem ko samci v višino zrastejo do okoli 30 cm, so samice lahko še malce nižje. Noge so kratke, mišičaste, a je pes vseeno izjemno agilen in močan za svojo velikost. Hrbet je raven in močan. Rep je visoko nasajen, med hojo ga pes drži vzravnanega navzgor. Prsni koš ni posebej globok.
Glava je nekoliko ploska, gobec je malce širši, nos in oči so temni.
Zaželena je bila bela barva, da bi ga bilo mogoče čim hitreje ločiti od lovne divjadi. Dovoljene so črne ali rjave 'oznake'. Dlaka je lahko gladka ('smooth', kratkodlaki) ali resasta ('wired'). Lahko imajo tudi dlako, ki je pravzaprav med obema ('broken').
Nega
Dlaka je preprosta za nego, ne smrdi, ni jih treba kopati pogosto, striženje ni potrebno.
Značaj
Jack Russell terierji so živahni in zelo učljivi kužki, okretni in polni življenja. Kot velja za terierje nasploh, je tudi tem malim predstavnikom treba že zgodaj postaviti pravila in meje ter pri njih vztrajati. Tako se lahko razvije v stabilnega psa, ki ne bo agresiven do drugih psov, ne bo pretirano lajal ali razvil drugih neželenih lastnosti, temveč bo zelo vdan lastniku in ljubeč. Otroke je treba naučiti primernega rokovanja, saj lahko te drobne pse hitro poškodujejo, pes pa se lahko odzove z agresijo. Do tujcev so Jack Russell terierji načeloma zaupljivi.
Igra in vzgoja
Jack Russell potrebuje veliko aktivnosti, da lahko učinkovito porablja vso energijo. Ker so nekoliko hiperaktivni, se hitro naveličajo enih in istih ukazov, zato je dobro neprestano učenje, kratke vaje z manj ponovitvami, obožujejo šport, agility, radi tečejo za žogico, se igrajo vlečenje vrvi … Bolje je izvajati več vaj s po manj ponovitvami, se lotiti tudi interaktivnih iger, pri katerih mora uporabiti možgančke, kot pa računati, da ga bomo z dalj časa trajajočim metanjem žogice primerno utrudili. S tem se lahko kaj hitro ujamemo v past – pes nabira kondicijo, da bi bil utrujen, potrebuje vedno več divjanja …
Zdravje in nega
Nagnjeni so h gluhosti, boleznim oči, pogost je tudi izpah pogačice. Večinoma gre za dedne bolezni, ki se jim lahko izognemo tako, da izberemo kužka iz primernega legla.
Za koga so primerni?
Ti živahni kužki so primerni za vztrajne, odgovorne in predvsem aktivne lastnike, ki se bodo z njim veliko ukvarjali, bili izjemno dosledni pri vzgoji ter se veliko gibali, pri čemer jim bo pes delal družbo. Nikakor niso primerna družba za upokojence ter neaktivne ljudi. Lahko sicer živijo v stanovanju, a je zanje primernejši bivalni prostor hiša z vrtom in visoko ograjo, kjer si bodo lahko 'dali duška'. Zanje so primerni aktivni ljudje, izkušeni lastniki in družine s starejšimi otroki.
Negativna stran pasme
V kolikor se predstavnikom te pasme lastniki ne posvečajo dovolj, znajo odvečno energijo hitro preusmeriti v grizenje čevljev, lajanje, skakanje, praskanje po pohištvu in podobno, zato je trdna vzgoja izrednega pomena. Kar se tiče zdravstvenih težav, so nagnjeni h gluhosti, epilepsiji, alergijam in težavam s kožo, so pa tudi zelo ješči in lahko hitro pridobijo na teži.
Če si torej želite psa, ki vam bo delal družbo med športnimi aktivnostmi in se z vami z veseljem igral tudi sredi noči, hkrati pa se bo na vas zelo navezal in vam pozornost vračal večkratno, je Jack Russell terier idealna izbira.
..
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV