Mačke so precej samosvoje in trmaste in jih ni mogoče usposabljati za nekatere vrste nalog, ki so sicer za šolane pse povsem naravne, a to ne pomeni, da jih ne moremo naučiti kakšnega trika. Skoraj nagonsko bodo uporabljale mačje stranišče, poleg tega pa pri mačkah redko naletimo na težavo, da bi ta ugriznila. Vse to dokazuje, da niso nič manj inteligentne od psov.
Veliko je prednosti, zaradi katerih bi mački pravzaprav morali zagotoviti ustrezno šolanje in trening. Usposabljanje zagotavlja duševno in fizično stimulacijo ter pozitiven socialni stik. Urjenje je že samo po sebi neverjetno dragoceno za zdolgočasene, sramežljive in prestrašene mačke.
Česa pri urjenju mačk ne počnite
Mačke se slabo odzivajo na discipliniranje, zato kaznovanje pri njih ni ustrezen način treninga. Povzdigovanje glasu, pršenje z vodo in druge podobne tehnike, lahko vaši mački preprečijo določeno vedenje v vaši bližini, ne bodo pa preprečile vedenja na splošno. Žival se vas bo začela bati in se vas izogibati ter bo vaši prisotnost precej previdna.
Fizična disciplina lahko tudi spodbudi praskanje in grizenje, kar je kasneje težko odpraviti, zato je pozitivna okrepitvena vadba z nagradami tako zelo pomembna.
4 zabavni in uporabni triki, ki se jih lahko nauči vaša mačka
Preden začnete s treningom, se morate zavedati, da je mačko nekoliko težje pripraviti, da bi pri učni dejavnosti sodelovala, a to ne pomeni, da je nemogoče. Medtem ko lahko pse prepričate z nekaj prijaznimi besedami, boste mačko morali nekako 'podkupiti'.
'Nežno'
Spodbujajte svoje mačke, da z vami ravnajo nežno. Da bi preprečili grizenje, praskanje in podobno, natrite členke ali hrbtno stran dlani z malo marmelade ali drugega sladkega namaza. Recite 'nežno', ko vam mačka ali mucek liže roko in jo mirno potegnite proč, če začne gristi.
'Sedi'
Kadarkoli vaša mačka sedi vzravnano, jo nagradite s priboljškom. Kmalu boste opazili, da sedi in vam namiguje, da pričakuje nagrado. Dodajte besedo 'sedi', ko lahko predvidite njeno vedenje. Nato jo poskusite zvabiti v položaj sedenja in pri tem vedno nagradite njeno vedenje, če to stori seveda. Postopoma lahko priboljšek pričnete opuščati – in jih ponudite le občasno. Če mačka ne ve, kdaj se lahko pojavi nagrada, je bolj verjetno, da bo ukaz večkrat uspešen.
'K nogi'
Mačko lahko naučite trika, ki je sicer v pasjem svetu poznan kot 'k nogi', v resnici pa pomeni, da želite, da žival pride do vas. Če mačko želite naučiti, da se vam približa na ukaz, v skodelico stresite nekaj priboljškov ter jih pokažite mački. Posodo lahko tudi stresate, da bo prepoznala zvok. Počasi izgovarjajte besedo 'pridi' in ko se vam popolnoma približa, jo nagradite.
'Daj tačko'
Prikupen mačji ukaz s katerim jo spodbudite, da vam da tačko ali 'petko' zna izvesti le malo katera mačka. Pa ne zato, ker bi bilo tako težko, ampak, ker le malo kateri lastnik tega trika nauči svojega mačjega ljubljenca. Žival povabite predse in pred njo v višini glave podržite priboljšek. Mačka bo nagonsko iztegnila taco, da bi se ga dotaknila.
Ko se mačja šapa dotakne vaše roke, ji dajte priboljšek, hkrati pa izgovorite 'daj petko'. Nadaljujte s ponavljanjem vadbe, da utrdite vedenje. Vaša mačka se bo hitro naučila, da vsakič, ko se s tačko dotakne vaše roke, dobi priboljšek.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV