Dominvrt.si
Pes v avtu

Kako psu pomagati pri potovalni slabosti?

L.M.
02. 05. 2024 05.00
0

Tako kot ljudje so tudi psi lahko bolj ali manj dovzetni za potovalno slabost, a če je pri ljudeh to nekoliko manj pogosto in se pojavlja le na dolgih razdaljah, je za pse lahko težava že bližnji obisk veterinarja. Kaj lahko storimo v tem primeru?

Če veste, da vaš pes vožnjo slabo prenaša, ga seveda ne boste silili na pot za vsako ceno. V nujnih primerih pa obstaja nekaj ukrepov, da mu stresno situacijo nekoliko olajšate. 

Bodite pozorni na znake, kot so prekomerno slinjenje, sopihanje in požiranje, nemir in tresenje ali celo bruhanje. Včasih je že samo zavedanje, da se bodo kmalu morali usesti v avto, dovolj, da sproži te simptome. 

Potovalna slabost je pogostejša pri pasjih mladičkih

Zelo pogosto je, da se slabost zaradi gibanja, stresa in razburjenja med vožnjo pojavi pri mladičkih. Znaki so različni: od popolne otopelosti, cviljenja in slinjenja do jokanja. Nenazadnje pa lahko žival na zadnjem sedežu tudi bruha. Na srečo večina psov to preraste in se sčasoma navadi na vožnjo v avtomobilu. V določenih primerih pa težava ne izgine, ampak se pojavlja tudi v odrasli dobi. 

Pes v avtomobilu
Pes v avtomobilu FOTO: Adobe Stock

Kaj povzroča potovalno slabost?

Pasja potovalna slabost se pogosteje pojavlja pri mladičih in mlajših psih, razlog pa je v tem, da ušesne strukture, ki so odgovorne za ravnotežje, pri mladičih in tudi otrocih še niso popolnoma razvite. Znano je, da mnogi psi prerastejo potovalno slabost, ko se razvijejo in odrastejo, vendar žal to ne velja vedno.

Kaj lahko storite, da mu pomagate?

Desenzibilizacija je ključnega pomena pri zmanjševanju pojava potovalne slabosti. Mladičke je treba v prvih nekaj mesecih seznaniti s čim več novimi scenariji in situacijami, da bodo čim bolj pripravljeni in vajeni različnih okolij, ljudi in dogodkov. Eden od teh, na katerega morate pripraviti svojega ljubljenčka, je vožnja z avtomobilom. Sprva začnite z vožnjo na zelo kratke razdalje. To je najbolje storiti tako, da s seboj vzamete še nekoga, ki bo vašega mladička med samo vožnjo lahko vzel v naročje in pomiril. To mu bo zelo koristilo na dolgi rok, saj se bo, ko odraste, tako lažje spopadal s tovrstnim stresom. 

Stres pred vožnjo v avtomobilu je lahko povezan tudi z obiskom veterinarja

Pri psu lahko tesnobo povzroči že misel na to, da se odpravlja k veterinarju, in ne toliko sama vožnja, anksioznost pred veterinarjem pa nato še dodatno sproži slabost. Zato je najbolje, da psa z avtomobilom občasno peljete tudi na kakšen izlet, saj na ta način avta ne bo povezoval le z neprijetnimi izkušnjami. 

Ohranjanje hladne temperature v avtomobilu

Psu v avtomobilu hitro postane vroče, kar stresno situacijo, v kateri se je znašel, lahko še poslabša, ko je ta že tako tesnoben in zaskrbljen. Ohranjanje hladnega avtomobila lahko pomaga preprečiti nevarnost pregrevanja živali. 

Poleti vedno prezračite avto, nato pa nastavite klimo, da omogočite prijetno temperaturo za vas in vašega ljubljenčka. Poskrbite tudi za dovolj zračenja med vožnjo. 

Pes naj vsaj eno uro pred vožnjo ne je ničesar.
Pes naj vsaj eno uro pred vožnjo ne je ničesar. FOTO: Dreamstime

Vožnja naj bo čim bolj tekoča in enakomerna

Psi ne morejo predvideti gibanja avtomobila, zato se ne morejo premikati in nagibati z vozilom v zavojih in ovinkih. Če jim omogočite prijetno nemoteno vožnjo, lahko veliko prispevate k temu, da jim bo bolj udobno, kar zadeva ravnotežje. Izogibajte se predvsem močnemu pospeševanju in zaviranju ter izberite avtocesto namesto daljše vijugaste poti, če je to mogoče. 

Dovolite psu, da gleda skozi okno, po možnosti skozi sprednje

Tako kot človeku tudi psu včasih pomaga, če lahko gleda skozi okno. Če mu omogočite pogled skozi sprednje okno, poskrbite za ustvarjanje ravnotežja med videno sliko in premiki v srednjem ušesu, kar bo zmanjšalo občutek slabosti.  

Priskrbite mu kakšno igračo, s katero se bo med vožnjo zamotil

Ali ima vaš pes najljubšo igračo? Zakaj ne bi tega izkoristili in ga na ta način zamotili? Poleg tega boste v njegovi glavi ustvarili prijetno povezavo med potovanjem in igranjem s to igračo, zaradi česar bo potovanje nekaj, česar se bo veselil in v njem užival.

Pred vožnjo psa vsaj eno uro prej ne hranite

Pes naj zadnji obrok zaužije vsaj uro pred vožnjo. To bo zmanjšalo tveganje, da bo vaš ljubljenček zaradi premikanja avtomobila čutil slabost. 

Če ti predlogi ne delujejo in vaš pes še ni prerasel potovalne slabosti, lahko poskusite z 'domačo lekarno'

Enako zdravilo, ki ga ljudje jemljemo za boj proti potovalni slabosti, deluje tudi pri psih. Večina sirupov in tabletk velja za varne za večino zdravih odraslih psov. Vsekakor pa se posvetujte s svojim veterinarjem o ustreznem odmerku za mladiče in se prepričajte, da ne bo vplival na zdravstveno stanje vašega psa.

Ingver je naravno zdravilo proti slabosti, ki ga lahko poskusite ponuditi svojemu psu. V lekarnah najdete celo ingverjeve kapsule. Mladički, lažji od sedem kilogramov, lahko varno zaužijejo tabletko z 250 miligramov ingverja ali manj, medtem ko mladički, težji od sedem kilogramov, običajno prenesejo do 500 miligramov ingverja.

Poleg tega lahko svojemu mladičku ponudite celo ingverjeve piškote. Uživanje piškotov v avtu je za psa lahko odlična pozitivna asociacija v povezavi z vožnjo. 

Pes naj v avtu gleda skozi sprednje okno, če je to mogoče.
Pes naj v avtu gleda skozi sprednje okno, če je to mogoče. FOTO: Shutterstock
Strokovnjak odgovarja: Ali psa lahko namažemo s sončno kremo?
Preberi še
Strokovnjak odgovarja: Ali psa lahko namažemo s sončno kremo?
Je pitje slane vode lahko za psa nevarno?
Preberi še
Je pitje slane vode lahko za psa nevarno?


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698