Kitajski vodni zmaj
Kitajski vodni zmaj (Physignathus cocincinus) je eksotični hišni ljubljenček, ki je po navadah zelo podoben zeleni iguani (Iguana iguana). Vsi, ki se odločijo za tega veličastnega plazilca, se morajo zavedati, da je njegova oskrba izredno zahtevna. Kitajski vodni zmaji potrebujejo veliko prostora, njihov terarij mora nujno vsebovati tudi precej globok bazen, pozorni moramo biti na vlago in temperaturo v prostoru, pozabiti pa ne smemo niti na pravilno prehrano in prehranske dodatke.
Velikost terarija
Pri izbiri terarija moramo imeti v mislih, da odrasli kitajski vodni zmaji zrastejo približno 80 centimetrov v dolžino (vključno z repom). Zmaji ženskega spola so navadno malo manjši, večino njihove dolžine pa predstavlja rep. Gre za družabne živali, zato je priporočljivo v terarij namestiti samca in samico, nikakor pa se ni priporočljivo odločiti za dva zmaja enakega spola, saj lahko kaj hitro pride do teritorialnih težav. V tem primeru bi potrebovali še dvakrat večji terarij.
Priporočljiva velikost terarija za posameznika ali par je vsaj dva metra v dolžino, enega v širino ter vsaj meter in pol v višino. Terarij takšne velikosti je velikokrat treba narediti po meri, zato so tudi stroški nakupa izredno visoki.
Oprema terarija
Kot podlago v terariju je priporočljivo uporabiti sterilizirano zemljo za lončnice (brez vermikulita in drugih kemikalij). Zemljo lahko pokrijemo z mešanico šote in peska, dodamo pa lahko tudi nekaj mahu, ki pripomore k ohranjanju vlage v terariju. Ker so kitajski vodni zmaji zelo aktivne živali, moramo zagotoviti tudi nekaj vej za plezanje, priporočljivo pa je vključiti tudi kakšno skalo oz. večji kamen za sončenje. Njihovo okolje lahko obogatimo tudi z rastlinami, kot so hibiskus, fikus in različne praproti, ki prav tako pripomorejo k ohranjanju vlage v prostoru.
Pri opremi terarija ne smemo nikakor pozabiti na bazen, za katerega je priporočljivo, da obsega kar polovico njihovega bivalnega prostora. Bazen mora biti globok vsaj toliko, da lahko zmaj vanj potopi polovico svojega telesa. Vodno kad je treba očistiti vsak dan, saj obstaja velika verjetnost, da jo vaš kuščar uporablja tudi kot stranišče. V kolikor bazena nimate namena čistiti vsak dan, morate zagotoviti kakovosten filter za vodo.
Pozorni morate biti tudi na vlažnost v terariju, ki jo je potrebno ohranjati na približno 80 odstotkih. Pri tem si lahko pomagate s higrometrom.
Optimalna dnevna temperatura v terariju mora znašati med 29 in 31 stopinj, v nočnem času pa se ta lahko zniža celo na 24 stopinj Celzija. Izbrati moramo tudi del terarija, kamor postavimo toplotno svetilko ali grelno blazinico, ki nam pomaga na delu terarija ohranjati za stopinjo višjo temperaturo kot drugje.
Za osvetljavo uporabljamo žarnico UVA/UVB, dan in noč v terariju pa naj trajata vsak po 12 ur.
Prehrana
Kitajski vodni zmaji se prehranjujejo predvsem s črički, kobilicami in črvi. Manjši del njihove prehrane (10 do 15 odstotkov) sestavljata tudi sadje in zelenjava (sadje v manjši količini kot zelenjava).
Med primerno zelenjavo spadajo:
- sladki krompir,
- regrat,
- zeleni fižol,
- korenje.
Med primerno sadje spadajo:
- jagode,
- maline,
- mango,
- papaja,
- fige.
Odrasle kuščarje je treba nahraniti vsak drugi ali tretji dan, medtem ko moramo pri mlajših kuščarjih poskrbeti za kakovosten obrok vsakodnevno. Tako odrasli kot mladi kuščarji morajo ob redni prehrani uživati tudi prehranske dodatke, in sicer morajo enkrat na teden zaužiti multivitamin, ki vsebuje različne vitamine in minerale, pri vsakem drugem hranjenju pa jim je potrebno dodati še vitamin D3 in kalcij. Pazite, da multivitamina in kalcija ne zaužijejo na isti dan.
Ne spreglejte dvojnih epizod priljubljene serije Dva moža in pol vsak dan od ponedeljka do petka po Svetu: pregled dneva okrog 22.30 na Kanalu A.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV