Dominvrt.si
speča mačka

Koliko spanja potrebujejo mačke?

L.M.
21. 01. 2024 05.00
0

Gotovo ste že kdaj pomislili na to, kako lepo življenje imajo domače ali hišne mačke. Njihov dan je sestavljen iz hranjenja, malo crkljanja in veliko spanja, to je praktično vse, kar počnejo. Nekoliko bolj aktivne mačke se del dneva tudi igrajo ali raziskujejo okolico, če jim je dovoljen izhod na vrt ali celo ulico. Če vas skrbi, da je vaša mačka preveč lena, naj vas pomirimo, da je to povsem normalno. Bioritem mačk, ki ima med drugim tudi evolucijski pomen, je namreč takšen, da večino dneva prespijo.

Koliko spanca je za mačko normalno in koliko je preveč?

V povprečju odrasle mačke spijo od 12 do 16 ur na dan, kar je približno 80 odstotkov v celem življenju, starejše mačke in mladiči pa še nekoliko več. Različne teorije kažejo, da bi bila ta navada lahko povezana z dejavniki, kot so način lova, potreba po varčevanju z energijo in samotarska narava.

Mačka spi tudi takrat, ko ji je dolgčas, zato je priporočljivo, da imajo ves čas na voljo dovolj aktivnosti.
Mačka spi tudi takrat, ko ji je dolgčas, zato je priporočljivo, da imajo ves čas na voljo dovolj aktivnosti. FOTO: Adobe Stock

Spanje je pomembno tudi za ustvarjanje spominskih funkcij. Mačji mladiči med drugim potrebujejo veliko spanca tudi zaradi intenzivnega razvoja možganov, ki poteka v tem obdobju.   

Podnevi mačke najraje dremajo na kakšnem sončnem mestu

Mladički dosežejo vzorce spanja primerljive odraslim pri približno sedmih do osmih tednih starosti, ko prespijo 50-70 odstotkov dneva. Značilnost, ki se tudi z udomačitvijo divjih mačk ni spremenila, je, da svoj spanec prilagajajo glede na to, kdaj je v bližini na voljo plen. Domačim mačkam seveda ni potrebno loviti hrane, a jih to ne ustavi, da se ne bi zbujale ob najbolj neprimernih urah sredi noči.

Po drugi strani pa bodo podnevi, ko smo ljudje aktivni, mačke večino dneva dremale na svojem priljubljenem mestu v stanovanju ali na vrtu. 

Mačka v povprečju prespi približno 80 odstotkov svojega življenja.
Mačka v povprečju prespi približno 80 odstotkov svojega življenja. FOTO: AdobeStock

Mačka spi tudi takrat, ko ji je dolgčas

Kadar nima kaj početi in s tem imamo v mislih predvsem, kadar ni na preži za plenom ali pa ima vsaj občutek, da je v bližini plen ali ji preti nevarnost, mačka večino časa preleži. Obstaja veliko načinov, kako ji lahko obogatite življenje in zmanjšate dolgočasje. 

Dan ji boste popestrili že s tem, da jo spustite na vrt, v kolikor seveda imate to možnost. Morda ji zgradite hiško, namestite nekaj polic ali postavite plezalo. Še bolj preprost način pa je, da jo zaposlite z igračami. Ponudite ji tri različne vrste igrač na dan in opazujte, kaj najbolj pritegne njeno pozornost.

Dnevna aktivnost mačke se spreminja tudi glede na njeno starost.
Dnevna aktivnost mačke se spreminja tudi glede na njeno starost. FOTO: Adobe Stock

Bioritem mačke je precej nepredvidljiv

Cikel budnosti in spanja pri mačkah je precej nepredvidljiv in spremenljiv z več kratkimi obdobji spanja čez dan in noč namesto enega daljšega neprekinjenega spanca. 

V kratkem obdobju, ki navadno ne traja več kot 30 minut, je njen spanec zelo rahel. Po tem času preide v fazo REM, ko so njeni možganski vzorci na višji frekvenci, zmanjša pa se tudi mišični tonus. Takrat jo bomo zelo težko prebudili, pa čeprav na prvi pogled deluje, kot da le rahlo drema. Po približno 10 minutah se mačka zopet vrne v nizkofrekvenčne ritmične vzorce spanja in tako izmenjuje fazo dremeža in fazo globokega spanca, ki jo imenujemo tudi paradoksalna faza. 

Da bo vaša mačka udobno spala, ji zagotovite čist, topel in mehak prostor.
Da bo vaša mačka udobno spala, ji zagotovite čist, topel in mehak prostor. FOTO: Dreamstime

Ali lahko mačke sanjajo?

Med paradoksalno fazo spanja lahko mačke trzajo z repom, mežikajo z očmi in premikajo brke, zaradi česar so nekateri znanstveniki prišli do sklepa, da mačke v tej fazi sanjajo. Neposrednih dokazov za to sicer ni, vemo pa, da je paradoksalno spanje v celotnem ciklu najpomembnejše, zato se izogibajte bujenju mačke, medtem ko ta globoko spi. Predvsem mladički so tisti, ki za razvoj potrebujejo dovolj trdnega spanca. Da bo vaša mačka udobno spala, ji zagotovite čist, topel in mehak prostor.

Faze izmenjevanja globokega spanca in rahlega dremeža imajo evolucijski pomen, saj mora biti mačka v naravi ves čas na preži

V divjini so mačke oportunistični plenilci, ki celo spanje prilagajajo aktivnosti lova. V naravi se prilagajajo plenu, hišne mačke pa spreminjajo urnik tudi glede na lastnikovo dejavnost. Če je hiša podnevi prazna, bodo najverjetneje večino dneva prespale. Njihovi vzorci spanja se razlikujejo od človeških, zato je precej verjetno, da se bodo zbujale tudi ponoči, medtem ko njihovi lastniki spijo. 

Cikel spanja pri mačkah je precej nepredvidljiv in spremenljiv.
Cikel spanja pri mačkah je precej nepredvidljiv in spremenljiv. FOTO: Adobe Stock

Dnevna aktivnost mačk se spreminja glede na njihovo starost

Tako kot se spreminja potreba po hrani – največji vnos hrane potrebujejo jeseni, najmanjši pa spomladi – je povsem normalno, da se spreminja tudi spalni bioritem. Prav nič nenavadnega ni, če mačka prespi večino dneva, kar še toliko bolj velja za starejše mačke in mladiče. Ključ do prepoznavanja nenormalnih spalnih vzorcev, ki morda zahtevajo posebno pozornost, je opazovanje nenadnih in ekstremnih sprememb. 

Številnim starejšim mačkam se s staranjem poslabšajo kognitivne funkcije in posledično lahko kažejo znake nemira v spanju. Spremembe v urniku in trajanju spanja vaše mačke so lahko znak bolezni in v tem primeru boste morda morali obiskati veterinarja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702