Dominvrt.si
Mačka

O čem sanjajo mačke?

B.R.
06. 06. 2023 05.00
0

Znanstveniki, ki preučujejo vedenje hišnih ljubljenčkov, se strinjajo, da obstajajo podobnosti v strukturi možganov med vsemi sesalci, dejavnosti možganov med spanjem pa kažejo, da so sanje verjetno univerzalne.

speča mačka
speča mačka FOTO: Adobe Stock

Toda ali lahko vemo, o čem sanjajo? Nedavne raziskave nam dajejo precej dobre namige, dobra novica pa je, da vaš hišni ljubljenček verjetno sanja o svojih najljubših stvareh, vključno z vami, zato je najbrž funkcija sanj enaka za mačke in ljudi.

Med spanjem obdelujemo izkušnje in informacije, s katerimi smo se srečali čez dan. Sanje nam pomagajo predelati čustva in oblikovati spomine. Dejanja, ki jih izvajamo v sanjah, so nam znana in so vsakodnevna, na primer hoja, sestanek, kosilo ... Iz tega sledi, da so dejanja, ki jih mačke doživljajo v sanjah, verjetno podobna njihovim vsakodnevnim aktivnostim.

Raziskovalci so opazili, da je med spanjem REM možganska aktivnost osebe ali živali, ki sanja, zelo podobna aktivnim delom dneva.

Faze

Sanje se v določenih fazah pojavljajo pogosteje. Spanje je čas, ko se prenehamo sporazumevati z zunanjim svetom in naši možgani obdelujejo številne izkušnje, ki smo jih imeli čez dan.

Tehnično je spanje stanje zmanjšane zavesti in prostovoljne motorične aktivnosti. Obstajata dve vrsti spanja: spanje s hitrim gibanjem oči (REM) in obratno (ne-REM). Večina sanj se pojavi v fazi REM - fazi naključnih in hitrih gibov zaprtih oči. 

Sanje, ki se pojavijo med spanjem REM, so običajno podrobne, dolge in še bolj domiselne, medtem ko so sanje v fazi, ki ni REM, večinoma kratke. Torej med spanjem REM se lahko mačka zažene, premakne usta, zagotovo pa se ne more povzpeti na zaveso.

"Mačke kažejo vse fiziološke in vedenjske značilnosti spanja kot pri ljudeh: nizkonapetostna hitra valovna aktivnost, hitra aktivnost EEG, kjer sta možganska skorja (miselni center) in hipokampus (spominski center) aktivna kljub stalnemu vedenjskemu spanju," je dejal veterinar Dragan Ivanović za Petmagazin: "Vendar so cikli spanja pri mačkah krajši. Mačke doživijo REM spanje trikrat pogosteje kot ljudje: vsakih 25 minut v primerjavi z vsakih 90 minut pri ljudeh. Mucki preživijo več časa v REM spanju kot starejše mačke, ker se v tem obdobju možgani hitro razvijajo."

Nočne more

Ja, mačke imajo lahko slabe sanje. Prepričani smo, da ne sanjajo o politiki, kataklizmah in drugih zaskrbljujočih stvareh, ki so jih videli ali slišali na televiziji. Ne motijo jih globalne podnebne krize, finančne težave, zaposlovanje in druge pogoste težave, ki povzročajo strah v življenju ljudi. Vendar to ne pomeni, da ne morejo sanjati o groznih stvareh.

Mačke lahko doživijo široko paleto negativnih čustev in na videz trivialne situacije lahko nanje pustijo močan vpliv. Na primer, če vaš hišni ljubljenček med spanjem trza in se vrti, bi lahko v tistem trenutku sanjal o ptici, ki jo je videl skozi okno in o tem, kako je ne more ujeti. 

Po drugi strani pa imajo mačke lahko nočne more, povezane z res neprijetnimi stvarmi, ki so se jim zgodile v resničnem življenju. Na primer tesnoba zaradi ločitve, spopadi z drugimi živalmi itd. Rešene živali imajo večjo verjetnost, da bodo imele nočne more, čeprav so trenutno v varnem okolju.

Opozorilo veterinarja: Nikoli ne delajte tega s svojo mačko
Preberi še
Opozorilo veterinarja: Nikoli ne delajte tega s svojo mačko
Toliko bi odšteli za najdražjo mačko na svetu
Preberi še
Toliko bi odšteli za najdražjo mačko na svetu
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698