Veganska ali vegetarijanska prehrana?
Vegetarijanska prehrana ne vključuje izdelkov živalskega mesa, lahko pa vključuje izdelke, pridobljene iz živali, kot so jajca, mleko, mlečni sir in maslo. Veganska prehrana pa je popolnoma rastlinska in ne vključuje nobenih živalskih proizvodov.
Je izključno rastlinska prehrana primerna za mačke?
Raziskave potrjujejo, da hranjenje mačke samo z rastlinsko prehrano v večini primerov ni ustrezno. Zelo težko je namreč pripraviti vegetarijansko, še posebej pa vegansko hrano za mačke, ki je prehransko dovolj raznolika in uravnotežena. Zakaj? Mačke so mesojede živali, kar pomeni, da sta njihova anatomija in fiziologija oblikovani tako, da lahko hranila, ki jih potrebujejo, v večini primerov dobijo samo iz živalskih tkiv, ne pa iz rastlin.
Psi so za razliko od mačk vsejedi
Za razliko od mačk so psi vsejedi, kar pomeni, da je njihov prebavni sistem narejen tako za uživanje hrane živalskega kot rastlinskega izvora. Mačji črevesni trakt je bistveno krajši od pasjega, tudi če upoštevamo različne telesne velikosti. Razmerje med črevesjem in dolžino telesa mačke je le 4:1 v primerjavi s pasjim razmerjem, ki je 6:1.
Mačja prebavila niso ustvarjena za rastlinsko hrano
Da so mačke mesojede živali, torej dokazujeta že sama anatomija in fiziologija te živali, ki sta oblikovani tako, da največ hranil uspeta počrpati iz živalskih tkiv, veliko manj pa iz rastlinskih.
Mačke imajo krajše črevesje, ker so v osnovi mesojede, hrana živalskega izvora pa ne vsebuje vlaknin, zato je lahko in hitro prebavljiva. Psi imajo po drugi strani koristi od daljšega črevesnega trakta, ki lahko črpa hranila tudi iz rastlinske hrane. Poleg tega imajo psi razmeroma ravne zobe – kočnike, ki lahko zmeljejo hrano z veliko vlakninami. Mačji kočniki so po drugi strani bolj ostri in narejeni za trganje kosov mesa.
Mačke težje prebavljajo škrobnata živila
Mačja trebušna slinavka proizvaja manj amilaze v primerjavi s pasjo, kar pomeni, da lahko prebavijo le manjšo količino škrobnatih živil naenkrat. Amilaza je namreč encim, ki razgrajuje škrob, prisoten le v rastlinski hrani.
To je le nekaj razlogov, zakaj mačke ne bi smele biti vegetarijanke ali veganke. To ne pomeni, da te živali nikoli ne bi smele jesti zelenjave, sadja ali žit – pravzaprav obstaja veliko zelenjave in sadja, ki sta varna za mačke. Vendar pa to pomeni, da mora mačja prehrana temeljiti na živalskem mesu.
Rastlinska prehrana ne vsebuje toliko beljakovin, kot jih potrebuje mačka
Velika potreba mačke po beljakovinah in določenih aminokislinah je zadosten razlog, zakaj mačke ne bi smele biti veganke.
Odrasle mačke morajo zaužiti dvakrat več beljakovin kot psi. Medtem ko je morda mogoče zadovoljiti mačje potrebe po beljakovinah z vegetarijansko prehrano, še posebej, če ta vsebuje jajca in mlečne izdelke, je to težko narediti na zdrav način s strogo vegansko dieto.
Beljakovine so pomembne tudi zaradi aminokislin, ki so gradniki beljakovin. Aminokislina taurin je le en odličen primer, ki ga psi za razliko do mačk lahko proizvedejo sami.
Meso in morski sadeži so živila z visoko vsebnostjo tavrina, medtem ko je veganske vire tavrina težko dobiti. Morske alge vsebujejo nekaj tavrina, vendar le v približno eni desetini koncentracije, ki je na voljo v mesu in morski hrani.
Rastlinska prehrana ne zagotavlja hranilnih snovi, ki jih mačka potrebuje
Beljakovine in tavrin niso edina skrb, ko gre za vegansko in vegetarijansko hrano pri mačkah. Druga pomembna hranila, ki jih zagotavljajo predvsem sestavine živalskega izvora, med drugim vključujejo arahidonsko kislino, vitamin A, Vitamin B1 in B3, Vitamin B12
Številne študije so pokazale, da celo komercialno dostopna veganska hrana za mačke le redko zadovolji vse mačje prehranske potrebe.
Kakšna so tveganja pri hranjenju mačke z vegansko hrano?
- Mačke, ki jedo slabo pripravljeno vegetarijansko ali vegansko hrano, so bolj izpostavljene tveganju za razvoj različnih zdravstvenih težav.
- Pomanjkanje beljakovin, ki povzroča slabo rast, propadanje mišic, slabo delovanje imunskega sistema ter težave s kožo in dlako.
- Pomanjkanje tavrina, ki lahko povzroči slabljenje srca in vida.
- Pomanjkanje arahidonske kisline, ki povzroča slabo rast, težave z dlako in kožo ter zamaščena jetra.
- Pomanjkanje vitamina A, ki lahko povzroči težave s kožo.
- Pomanjkanje vitamina B1, ki je povezano z nevrološkimi težavami
- Pomanjkanje vitamina B3, ki povzroča težave s kožo in drisko,
- Pomanjkanje vitamina B12, ki lahko povzroči slabo rast, izgubo teže, drisko, bruhanje in nevrološko disfunkcijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV