Morda ste opazili, da psi radi jedo travo, toda ali ste vedeli, da so nekatere vrste trave zanje lahko smrtonosne?
Poletje je čas, ko na poljih in travnikih kar mrgoli najrazličnejših žit, trav in drugega plevela, ki lahko ogrozijo zdravje psa. Pravzaprav se težava skriva v semenih in klasih, ki so od maja do oktobra v razcvetu in polna drobnih semen. Čeprav je težko razumeti, lahko ta majhna zrna psu povzročijo močno bolečino.
Če se zataknejo v kožo, je to za psa zelo boleče
Drobna semena, velika kot riževo zrno, lahko za vašega psa postanejo neverjetno boleča. Lahko se zagozdijo v ušesih, očeh, tacah – in ker so koničasta in ostra, se lahko prebijejo tudi pod kožo. Možno pa je tudi, da jih pes vdihne ali pogoltne.
Kaj lahko storimo, da se temu izognemo?
Da svojega ljubljenčka obvarujete pred nevarnimi travnimi bilkami, se izogibajte sprehajanju po nepokošenih območjih. Kadar to ni mogoče, je nujno, da psa po sprehodu temeljito pregledate.
Posebej morate biti pozorni na skrite predele
Tace – preverite skrita mesta med prsti vašega psa. Morda boste celo opazili, da si liže šapo ali šepa. Če je njegova tačka boleča in vneta na pogled, je mogoče, da se je vanjo ujela travna bilka.
Ušesa – semena trave se zelo pogosto zagozdijo v pasjem ušesu, kar je včasih težko opaziti. Če vaš pes trese glavo ali drži glavo na stran, je to lahko znak, da je seme trave prišlo v ušesni kanal.
Oči – preverite predel okrog oči in se prepričajte, da vaš pes v očesu nima tujka in rdečice v očeh, ne mežika pretirano ali si ne drgne očesa s tačko.
Redna nega dlake je pomembna
Lastniki psov z dolgo in puhasto dlako morate biti še toliko bolj previdni. Krajša in negovana dlaka, še posebno ob ušesih in tacah, namreč zmanjšuje nevarnost.
Semena trav niso edina stvar, ki jo boste morda morali pobrati iz dlake vašega psa – vendar so ena od stvari, ki lahko povzročijo največ škode, zdravljenje pa je lahko zahtevno.
Kako ukrepati?
Če je seme trave mogoče odstraniti in ni dokazov, da je prodrlo v kožo ter ni vidne nobene rdečice, otekline ali ne opazite prekomernega lizanja, potem ste težavo zelo verjetno že rešili. Vseeno pa priporočamo, da svojega psa potem budno opazujete glede morebitnih nadaljnjih znakov draženja.
Če je seme trave dejansko prodrlo v kožo ali menite, da se je zataknilo v ušesu, okoli oči ali v ustih, se takoj posvetujte s svojim veterinarjem.
Pomembno je, da ukrepate čim hitreje, saj lahko seme trave, ki prodre skozi kožo, potuje po telesu psa. Lahko pride tudi do prsnega koša in pljuč, kjer ga je zelo težko locirati, posledice pa so lahko celo usodne.
Če je seme vsaj delno še vedno vidno na površini, ga bo vaš veterinar morda lahko odstranil s pinceto, kar je za psa sicer zelo boleče, a je praktično edina rešitev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV