Gotovo ste se že kdaj zagledali v velike, žalostne oči kužka in zazdelo se vam je, da doživlja čustveno stisko. Čeprav je težko zares dokazati, kaj se skriva za tem otožnim pogledom, je splošno sprejeto dejstvo, da psi čutijo srečo, žalost, posesivnost, strah, jezo in nervozo. Toda ali bi lahko te žalostne oči pomenile, da pes dejansko žaluje?
Nedavna raziskava je pokazala, da psi čutijo žalost ob izgubi ljubljene osebe na podoben način kot ljudje, kar izražajo z določenimi vedenjskimi znaki.
Kakšni so znaki žalovanja pri psih?
Ko pes izgubi prijatelja – dvo- ali štirinožnega, žaluje in se odziva na spremembe v svojem življenju, kar se pokaže tudi v njegovem vedenju.
Najpogostejši znaki, ki so jih potrdili raziskovalci so:
- Lahko postane depresiven in brezvoljen.
- Ima zmanjšan apetit.
- Ni mu do igre.
- Več časa prespi ali pa ga muči nespečnost.
- Njegovo gibanje je počasnejše.
- Zamenja prostor za spanje v stanovanju.
Ti znaki so pravzaprav precej podobni vedenju človeka, ko je ta v obdobju žalovanja. Študija, ki je ocenila veliko različnih vedenjskih vzorcev, je zaključila, da je 66 odstotkov psov po izgubi doživelo štiri ali več vedenjskih sprememb, ki so kazale na žalost.
Nekateri strokovnjaki se s trditvijo, da je pes sposoben žalovanja, ne strinjajo
Skeptiki menijo, da psi v resnici ne žalujejo, ampak njihove vedenjske spremembe pripisujejo spremembam v vsakodnevni rutini, ki so posledica nenadne odsotnosti lastnika. Z drugimi besedami, pes je bil navajen določene osebe, vsakodnevnega sprehoda ob isti uri, hranjenja in igranja na določen način, sedaj pa tega ni več in to mu povzroča neugodje. Če je umrl drugi pes, morda pogreša interakcijo s psi in čas za igro. Ker psi smrti najverjetneje ne dojemajo kot nekaj trajnega, včasih potrpežljivo čakajo in verjamejo, da se bo pokojni vrnil. Spet drugi verjamejo, da se ljubljenček morda le odziva na žalost, ki jo ljudje izkazujejo v času žalovanja.
Kako lahko svojemu psu pomagamo pri soočanju z izgubo?
Preživite več časa z njim. Poskusite preusmeriti njegovo pozornost. Pojdite na sprehod. Igrajte igro metanja in prinašanja. Če vaš ljubljenček nima težav z vožnjo v avtu, se odpravite na daljši izlet.
Bodite bolj ljubeči. Poskrbite, da ga pogosteje pobožate.
Če vaš pes uživa v družbi, povabite k sebi človeške in pasje prijatelje.
Poskrbite za zabavo, tudi ko vas ni. Skrijte priboljške na priljubljenih mestih vašega kosmatega prijatelja, ki jih bo lahko iskal in se tako zamotil.
V času, ko se pes sooča z izgubo, krepite dobro in ignorirajte neprimerno vedenje
Nekateri psi v času neugodja neprestano lajajo. Čeprav je to včasih težko, poskusite to vedenje ignorirati. Uprite se skušnjavi, da bi svojemu psu dali priboljšek, da ga utišate, saj bi to le okrepilo vedenje, ki ga želite spremeniti. Šele, ko mu ukažete, naj utihne in to zares stori, mu lahko namenite priboljšek.
Če je žalost vašega psa posledica izgube pasjega spremljevalca, z iskanjem zamenjave ne hitite. Dajte svojemu psu čas, da žaluje in se prilagodi izgubi. Novi pes lahko k že tako stresni situaciji doda še več stresa, tako za vas kot za ljubljenčka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV