Strokovnjaki so ugotovili, da so UV-žarki enako škodljivi za ljudi in pse
Da, tudi pse lahko ob izpostavljenosti sončnim žarkom močno opeče, pri čemer so nekatere pasme za to bolj dovzetne kot druge. Psi so lahko izpostavljeni ne le sončnim opeklinam, ampak tudi poškodbam kože, ki lahko poveča tveganje za kožnega raka, enako kot pri ljudeh. Čeprav je povezava med kožnim rakom in izpostavljenostjo soncu pri psih slabše raziskana in manj jasna, to ne pomeni, da izpostavljenost soncu vašemu ljubljenčku ne škodi. Določene študije so pokazale potencialno povezavo med poškodbami zaradi sonca in karcinomom pri psih.
Resno morate vzeti rezultate raziskav, ki so pokazale, da je tretjina vseh rakavih obolenj pri psih pravzaprav rak na koži, zato je vaša naloga, da svoje kosmatince zaščitite.
Kateri deli telesa so najbolj ogroženi?
Praviloma so pri psih najbolj ranljivi deli telesa vrh nosu, smrček, konice uhljev in spodnji del trebuha, še zlasti pri psih, ki radi ležijo na hrbtu.
Treba je poudariti, da so na močno sonce občutljivi vsi psi, čeprav moramo veliko več pozornosti nameniti psom, ki nimajo tako dolge in goste dlake. Psi s kratko, redko in svetlo dlako so še posebej ogroženi, od vseh teh pa nikakor ne smemo pozabite na tiste najbolj ogrožene – gole pse.
Med bolj ogrožene spadajo mehiški goli pes, kitajski goli pes, ameriški goli terier, dalmatinec, maltežan in angleški hrt.
Psi z debelejšo dlako, zlasti tisti z dvojno dlako, so lahko manj nagnjeni k sončnim opeklinam. Gosto krzno deluje kot dolgi rokavi in kapa ter je ovira za UV-žarke. Psi z gostejšo dlako lahko postanejo bolj dovzetni za sončne opekline, če se jim dlaka redči in izpada. Izguba dlake ali alopecija zaradi endokrinih motenj, kot sta hipotiroidizem ali Cushingova bolezen, lahko pri psu povečata tveganje za sončne opekline.
Ne pozabite tudi na zaščito blazinic tačk vašega psa
Psi zaradi predolge hoje po vročem asfaltu ali pesku lahko utrpijo hude poškodbe in boleče opekline blazinic. Ste kdaj hodili bosi po vročem asfaltu ali pesku? Boli, kajne? Čeprav imajo psi debelejše blazinice na tačkah, kot so naši podplati, so še vedno občutljivi na bolečine in škodo zaradi hoje po vročem asfaltu.
Obstaja veliko primerov, ko so psi zaradi predolge hoje po vročem asfaltu ali pesku utrpeli hude poškodbe in boleče opekline blazinic. Vsi lastniki psov, ki so to doživeli, pa tudi veterinarji opozarjajo, da je zdravljenje takšnih poškodb dolgotrajno in neprijetno.
Imejte to v mislih, ko se boste odločali, ali bi vzeli svojega pasjega prijatelja s seboj na izlet po ulici. Že pot do plaže je v urah, ko sonce najmočneje pripeka, lahko nevarna.
Slana voda in vroč asfalt sta za psa precej slaba kombinacija
Po besedah veterinarjev so tačke psa najbolj izpostavljene poškodbam takrat, ko žival iz slane vode stopi na vroč asfalt. Sol namreč blazinice še dodatno izsuši in naredi občutljive. Kužku zato najprej obrišite tačke, počakajte, da se popolnoma posušijo in šele nato z njim odidite dalje.
Učinkovita preventiva so tako imenovani copatki, čeveljčki za pse, še najbolje pa je, da s svojim psom izvajata aktivnosti zjutraj ali zvečer. Čez dan naj med vašim poležavanjem na plaži ali vašo aktivnostjo na prostem raje varno počiva v senci.
Veterinar o sončnih opeklinah pri psih
Obrnili smo se tudi na veterinarja Gašperja Trojnerja, ki je potrdil nevarnost sončnih opeklin pri svetlih in manj odlakanih psih. Opozoril je tudi na porast števila tumorjev pri psih: "Če se odpravljate na obalo, ali boste s svojim ljubljencem preživljali dneve na soncu, morate biti previdni tudi na njihove blazinice na tačkah ... Res smo opazili povečano število tumorjev pri psih, in sicer zaradi sonca. Največ primerov je bilo, ko se je tumor pojavil na zgornjem delu uhljev in pri ušesih."
Po njegovih besedah lahko uporabite isto sončno kremo kot za ljudi. "Najbolj priporočam mineralne sončne kreme, ki so manj škodljive in za pse bolj primerne. Sicer pa ne vem, da bi bila kakšna strupena."
Na vprašanje, kaj narediti, če psa vseeno opeče, veterinar Trojner odgovori: "Podobno kot pri ljudeh priporočam, da opečen del namažete s protivnetno kremo. Priporočam tudi hlajenje."
Kot je še povedal, je obisk pri veterinarju potreben res le v hudih primerih. "Če gre le za površinske opekline, psu pomagajte s hlajenjem in mazanjem, v kolikor opazite izcedek ali hujše rane, rdečico, ki dolgo ne izgine, obiščite veterinarja."
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV