Ne le, da zaradi zgoraj omenjenih mitov, mnogo psov ostane brez ljubečega doma, te napačne predstave vodijo tudi do višjih stopenj evtanazije, saj so zavetišča zaradi preobremenjenosti pogosto k temu prisiljena.
Tu je osem pogostih mitov o psih iz zavetišč, za katere je čas, da jih ovržemo.
Vsi psi v zavetiščih imajo vedenjske težave
Resnica je, da v zavetiščih za živali ni neobičajno, da smo priča vedenju, kot je glasno lajanje ali agresivni izpadi. Vendar to vedenje ne pomeni vedno, da lahko vsem tem psom avtomatsko pripišemo vedenjske težave.
Takšno vedenje pogosto izvira iz stresa zaradi neznanega okolja in pomanjkanja občutka varnosti. Psi lahko na primer lajajo, da izrazijo potrebe, iščejo pozornost ali označijo svoje ozemlje. Interakcija s psom zunaj zavetišča pogosto razkrije zelo drugačno, bolj sproščeno vedenje.
Poleg tega zavetišča običajno izvajajo ocene vedenja psov in si prizadevajo za socializacijo tistih z manjšimi do zmernimi težavami.
Vsi psi v zavetiščih so mešanci
Čeprav je veliko psov v zavetiščih res mešanih pasem, tam lahko najdemo tudi čistokrvne pse. Zaradi okoliščin, kot so selitev družine, finančni izzivi ali smrt lastnika, lahko tudi čistokrvni psi včasih končajo v zavetiščih.
Torej, če vam je pri srcu zlati prinašalec, se odpravite v lokalno zavetišče ter povprašajte ali imajo morda kakšnega, ki potrebuje dom. Obstaja verjetnost, da ga boste našli, ali pa se medtem zaljubili v katerega izmed drugih psov.
Vsi psi v zavetiščih so precej stari
Zavetišča so namenjena psom vseh starosti, od mladičev do starejših. Čeprav je res, da starejši psi pred seboj nimajo več toliko let kot mlajši, imajo starejši psi običajno dodatne prednosti, saj so mirnejši in manj aktivni.
Lahko so popolni spremljevalci za tiste, ki iščejo bolj sproščenega hišnega ljubljenčka, ali za družine, ki se želijo izogniti fazi intenzivnega šolanja in socializacije, povezani s kužki.
Vsi psi iz zavetišč so agresivni
Določeni psi, ki so del življenja preživeli v zavetišču, se lahko včasih vedejo agresivno, vendar je v mnogih primerih to samo izraz njihovega strahu ali tesnobe zaradi neznanega okolja. Bivanje v zavetišču – polno novih zvokov, vonjav in prizorov – je lahko za mnoge živali izjemno stresno. Ko se pes počuti ogroženega ali prestrašenega, lahko laja, renči ali deluje obrambno, saj se poskuša zaščititi.
Vendar to običajno ne kaže na prirojeno agresivno naravo. S potrpežljivostjo, razumevanjem in stabilnim okoljem lahko mnogi od teh psov opustijo takšno vedenje in razkrijejo svojo pravo, pogosto ljubečo in nežno osebnost.
Vsi psi iz zavetišč so prestrašeni ali nezaupljivi do človeka
Neznano okolje zavetišča je lahko za nekatere pse precej zastrašujoče, zaradi česar delujejo plahi in prestrašeni. Ko se znajdejo v ljubečem domu, mnogi od njih pridejo iz svojih 'lupin' in pokažejo igrivo, ljubečo osebnost.
Vsi imajo zdravstvene težave
Določeni psi morda imajo zdravstvene težave, a je politika zavetišč v večini primerov takšna, da huje poškodovanih ali bolnih psov ne dajejo v posvojitev. Vsak pes, ki pride v zavetišče, opravi zdravstveni pregled, prejme potrebna cepljenja in je običajno steriliziran ali kastriran, preden gre v posvojitev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV