Pes, ki je od malih nog navajen na mraz, bo lažje prenašal nižje temperature
Psa začnite navajati na mraz že od otroštva. Če je bil kot mladiček navajen sprehajanja pri zmerno nizkih temperaturah ter ste mu zagotovili zadostno telesno aktivnost, bo lažje prenašal mraz, ko odraste.
V hladnem vremenu prilagodite prehrano vašega ljubljenčka
V mrzlem vremenu telo psa, tako kot naše, porabi veliko energije za ogrevanje. Zato ga je priporočljivo z nastopom hladnega vremena hraniti z visoko kalorično hrano. Povečajte količino mesa v njegovi prehrani, vedno pa naj ima na voljo tudi polno posodico z vodo (sobne temperature ali raje kakšno stopinjo nad njo). Tako kot človek tudi vaš hišni ljubljenček za boj proti boleznim v zimskem času še toliko bolj potrebuje vitamine.
Sprehodi naj bodo krajši, a bolj aktivni
Pozimi preživite zunaj manj časa kot poleti. Sprehodi naj bodo torej krajši, a bolj aktivni z igrami in tekom. Tako bo vaš ljubljenček v krajšem času na zraku opravil dnevno dozo aktivnosti in ob tem ohranjal primerno telesno temperaturo. Da bi se izognili poškodbam, se izogibajte spolzkih delov ceste ali pločnika. V vetrovnem vremenu ali pri ekstremno nizkih temperaturah sprehode skrajšajte na minimum. Če med sprehodom pes začne vleči, vam daje znak, da je čas za odhod domov. V nobenem primeru pa ne sme sedeti na snegu ali mrzlem asfaltu.
Svojemu ljubljenčku nadenite lep in udoben kombinezon
Zimska oblačila, s katerimi boste zaščitili predvsem ledvice psa, lahko enostavno naredite iz vašega starega puloverja ali pa v trgovini za živali kupite obleko prav zanj. V hladnem vremenu se raje odrecite natikanju kovinskih ovratnikov in nagobčnikov.
Odpornost na mraz je odvisna tudi od pasme
Nekatere pasme prenašajo nizke temperature bolje od drugih. Medtem ko so psi pritlikavih pasem precej občutljivi že na temperature rahlo pod ničlo, pa večji psi z gladko dlako lažje prenesejo hudo zimo. V vsakem primeru upoštevajte stanje psa – bolni, stari psi in mladički potrebujejo dodatno zaščito pred mrazom.
Pozorni bodite na higieno psa
Po vsakem sprehodu tačke obvezno umijte z vodo sobne temperature ali pa jih, še bolje, podrgnite z nekaj čistega snega. Sol ali druge snovi, s katerimi pozimi potresamo pločnike, lahko poškodujejo blazinice tačk, zato se poskušajte izogibati hoji po pločnikih. Če se pes med sprehodom zmoči, mu po prihodu domov dlako osušite z brisačo ali fenom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV