Pudlji veljajo za eno najbolj inteligentnih pasem na svetu. Ker so zelo hitro učljivi, zlahka opravijo skoraj vsako nalogo, ki jim jo naložite – pravzaprav bodo vsak ukaz sprejeli z navdušenjem. Zdolgočaseni psi lahko začnejo uničevati stvari, če niso fizično in duševno stimulirani. Toda aktivni lastniki, ki lahko zadovoljijo potrebe svojega psa, bodo v pudlju našli ljubečega, pametnega, učljivega in zvestega družinskega spremljevalca.
Visoka stopnja energije in inteligence vplivata tudi na njihov temperament. Na splošno so dobri z otroki in odprti za srečanja z neznanci.
Zgodovina pudlja
Čeprav je zgodovina pudljev tesno povezana s Francijo, v resnici ti izvirajo iz Nemčije. Če se vrnemo več kot 400 let nazaj, je Nemčija imela psa, ki je spominjal na današnjega pudlja – prinašalca, ki ga je odlikovala sposobnost plavanja. Njegova spretnost v vodi je tudi razlog za ime pasme, ki pravzaprav pomeni lužo.
Zaradi svoje inteligence in sposobnosti plavanja so bili pudlji v preteklosti idealni spremljevalci lovcev. Njihova dlaka jih je ščitila pred vremenskimi vplivi, način britja le-te pa je bil sprva funkcionalne narave, kasneje pa je postal kar njihov zaščitni znak.
Ne le pri lovu na race, spretni so tudi pri iskanju tartufov. V začetku 20. stoletja si je vse več ljudi, vključno s tistimi, ki živijo v mestih, zaželelo pudlja za družbo in ne za lovskega partnerja.
Skrb za pudlja
Pudlji potrebujejo veliko fizične vadbe in tudi psihične stimulacije, da ostanejo srečni in zdravi. V mladosti je nujno tudi dosledno usposabljanje in socializacija, s čimer nimajo težav, saj so običajno spretni pri pridobivanju novih veščin. Poleg tega njihova kodrasta dlaka potrebuje precej pozornosti pri negi.
Fizična aktivnost
Pudlji imajo visoko raven energije ter hkrati visoko potrebo po duševni stimulaciji. Potrebujejo vsaj eno uro vadbe na dan. Hitri sprehodi, tek, pohodništvo in plavanje so odlične izbire zanje. Kot prinašalci obožujejo igro prinašanja ali iskanja predmetov. Odlični so v pasjih športih, kot je agility, in celo kot delovni ali terapevtski psi.
Vzgoja in socializacija
Kot vsi psi tudi pudlji potrebujejo ustrezno šolanje in socializacijo.
Ker so pudlji izjemno pametni in željni ugajanja, jih je mogoče zlahka usposobiti za izvajanje različnih ukazov in trikov ter se dobro znajdejo pri različnih fizičnih dejavnostih. Uporabljajo se lahko celo kot službeni psi.
S socializacijo začnite čim prej, tako da svojega psa izpostavljate različnim ljudem, drugim psom in jih večkrat peljete na neznane lokacije. Večina pudljev ima rada družbo ljudi in se dobro ujame s preostalimi hišnimi ljubljenčki, vendar pa manjši toy pudlji in miniaturni pudlji morda niso dobra izbira za majhne otroke, ki bi lahko bili s psom pregrobi.
Nega dlake
Pudelj je hipoalergena pasma z dlako z minimalnim izpadanjem, zato so ti psi dobra izbira za tiste z alergijami. Rahlo groba, kodrasta, enoslojna dlaka pri pudlju zelo hitro raste. Ker pes potrebuje redno striženje, se večina lastnikov zaradi lažjega vzdrževanja odloči za kratko dlako.
Kopanje in striženje nohtov je načeloma potrebno približno vsake štiri do šest tednov. Prav tako vsaj enkrat tedensko preglejte ušesa svojega psa, da ugotovite, ali jih je treba očistiti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV