Dominvrt.si
pes

Vaš ljubljenček trpi za ločitveno tesnobo?

B.R.
03. 06. 2021 08.25
0

Med neštetimi posledicami zaradi pandemije je bila morda ena najlepših porast posvojitev hišnih ljubljenčkov. Toda, ko so se lastniki hišnih ljubljenčkov prvič po daljšem času vrnili v vsakdanjo službo ali šolo, so nekateri ugotovili, da je sprememba rutine pri njihovih ljubljenčkih povzročila znake ločevalne tesnobe.

Dr. Loukia Agapis, direktorica programa Shelter Medicine na Univerzi Illinois College of Veterinary Medicine, je za spletno stran omenjene univerze odgovorila na vprašanja o ločitveni tesnobi, ki jih imajo psi ali mačke.

Kakšno vedenje kaže na diagnozo ločitvene tesnobe?

Po besedah ​​direktorice se znaki tesnobe pri ločitvi med mačkami in psi razlikujejo. Vedenje pri psih vključuje: sledenje lastniku; tesnoba pred odhodom; vokalizacija; destruktivno vedenje, kot sta žvečenje in grizenje; neustrezno izločanje; tempo; podivjani poskusi pobega; samodestruktivno vedenje; slinjenje; bruhanje; pomanjkanje apetita brez zdravstvenih razlogov; in živahen pozdrav, ko se vrne njihov lastnik.

Znaki tesnobe pri ločitvi med mačkami in psi razlikujejo.
Znaki tesnobe pri ločitvi med mačkami in psi razlikujejo. FOTO: Dreamstime

Medtem ko merila za diagnozo mačk niso natančno opredeljena, pa nekatera vedenja mačk z ločeno tesnobo vključujejo: neustrezno uriniranje ali iztrebljanje (pogosto na osebnih predmetih, kot so oblačila ali postelja); pretirana vokalizacija, na primer glasno, vztrajno mijavkanje; prehitro ali sploh ne prehranjevanje; bruhanje; pretirano negovanje; destruktivnost, kot je trganje zaves ali pohištva s kremplji ali premikanje predmetov; in zelo živahen pozdrav, ko se vrne njihov lastnik.

Zakaj hišne ljubljenčke skrbi, ko odidemo?

"Ločitvena tesnoba je še posebej pogosta med živalmi, ki so večkrat menjale dom, vendar se lahko razvije pri vsakem hišnem ljubljenčku, ne glede na njegovo poreklo. Ena študija je tako poročala, da ima 80 odstotkov psov povišane stresne hormone, če ostanejo sami. Vsaka motnja v rutini lahko pri vašem hišnem ljubljenčku sproži tesnobo; primeri vključujejo izgubo spremljevalca, geografsko selitev, spremembo urnika lastnika ali celo hospitalizacijo."

Kako naj vem, da je težava mojega ljubljenčka posledica tesnobe zaradi ločitve?

Dr. Agapisova poudarja pomen razlikovanja med ločitveno tesnobo in drugimi vedenjskimi težavami. Vzroki za vedenje bi lahko bili številni drugi, kot so na primer fobije pred nevihtami, pomanjkanje duševne stimulacije, destruktivno vedenje, ko psička raste (približno 6 do 8 mesecev), raziskovalno vedenje in osnovne zdravstvene težave.

Ločitvena tesnoba je še posebej pogosta med živalmi, ki so večkrat menjale dom
Ločitvena tesnoba je še posebej pogosta med živalmi, ki so večkrat menjale dom FOTO: Dreamstime

"Na primer, vaša mucka morda ne bo ves čas uporabljala mačjega stranišča zaradi težav z mehurjem - ali ker stelja ni čista." Za izključitev zdravstvenih vzrokov se morajo lastniki posvetovati s svojim veterinarjem. Poleg tega imajo lahko številni psi z ločitveno anksioznostjo tudi fobijo zaradi hrupa ali nevihte, kar lahko oteži diagnozo in zdravljenje. Po mnenju strokovnjakinje je ločitvena tesnoba stiska, ki se zgodi vsakič, ko je pes sam; oziroma pes ne bo prikazal teh vedenj v prisotnosti lastnika. 

Če posvojim starejšega hišnega ljubljenčka, so po navadi manj nagnjen k ločeni tesnobi?

"Pri psih se pojav ločitvene tesnobe najpogosteje pojavi pred drugim letom starosti. Pojavljanje je manj pogosto, ko se psi starajo. Vendar pa se lahko zaradi starostnih sprememb znova počutijo bolj ranljive."

Ali naj svojega ljubljenčka pustim v zaboju ali pesjaku, ko me ne bo?

"Tako kot nočemo biti več ur zaprti v omari ali kopalnici, tako tudi naši hišni ljubljenčki, ne smejo biti." Mogoče jim samo omejite prostor. Izberite sobo, ki jo lahko hitro očistite, na primer kuhinjo. Priporočeno je, da je kletka hišnega ljubljenčka odprta, z mehko posteljo in igračo v notranjosti, da bo imel čez dan udobno počivališče.

Nikoli ne bi smeli kaznovati svojega ljubljenčka zaradi slabega vedenja, ki se je zgodilo, ko je bil lastnik odsoten.
Nikoli ne bi smeli kaznovati svojega ljubljenčka zaradi slabega vedenja, ki se je zgodilo, ko je bil lastnik odsoten. FOTO: Dreamstime

Pomaga tudi, če lastniki hišnih ljubljenčkov ustvarijo obogateno okolje, ki privlači pet čutov. Razmislite na primer o predvajanju videa ali zvoka, namenjenega sprostitvi ali zabavi. Omogočite svojemu ljubljenčku čudovit razgled na prosto, da bodo lahko opazovali ptice in veverice. Priskrbite mu različne pametne igrače (za razdeljevanje hrane, igrače z okrepljenim okusom in igrače sestavljanke) ter omogočite hišnemu ljubljenčku dostop do teh igrače samo, ko ste od doma. Igračo je treba pospraviti takoj po vrnitvi. Igrače menjajte.  Hrano pa naj dobi tik preden oddelite od doma. "Zame je najboljši nasvet, da zjutraj poskrbite za telovadbo svojega ljubljenčka in naj bo zajtrk na vrti tik preden greste. Lastniki hišnih ljubljenčkov bi morali biti ob odhodu tudi veseli, tako hišnemu ljubljenčku ne sporočate svoje žalosti ali skrbi."

Kako se obnašam do svojega ljubljenčka, če pridem domov v nered?

Po mnenju dr. Agapisove lastniki nikoli ne bi smeli kaznovati svojega ljubljenčka zaradi slabega vedenja, ki se je zgodilo, ko je bil lastnik odsoten.

Ko sem odšel v službo, je bila moja ljubljenka v redu, ko pa sem se vrnila, ni hotela biti stran od mene. Naj odvrnem to vedenje?

 

"Ključno je, kaj lastniki hišnih ljubljenčkov počnejo doma. Takrat lahko svoje hišne ljubljenčke naučimo, da so bolj neodvisni." Prezrite zahtevno vedenje, kjer iščejo pozornost, in nagradite mirno, neodvisno vedenje. Zagotovite veliko časa za gibanje in čas brez povodca.

Kaj pa zdravila?

"Tesnoba zaradi ločitve je tudi eden od razlogov, da se ljudje odpovedo psu in ga oddajo naprej. Lastnike, ki so izčrpali vse druge pristope, bi pozvala, naj se z veterinarjem pogovorijo o možnih zdravilih za vašega ljubljenčka, da vam pomagajo pri odpravljanju te pogoste težave. Zdravila bodo morda potrebna le začasno."

Pes pogosto na vas polaga tačko? Veste, kaj vam želi povedati?
Preberi še
Pes pogosto na vas polaga tačko? Veste, kaj vam želi povedati?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698