Psi imajo blazinice prekrite z močno in debelo kožo, ki ščiti pred pritiski in omogoča, da se giblje tako po gladkih kot hrapavih površinah, blaži pritiske pri hoji, teku in skokih, pred številnimi dejavniki, med drugim tudi pred različnimi vremenskimi vplivi. S posipanjem soli po ledeno mrzlih tleh slabo vpliva na pasje tačke – blazinice so lahko izsušene, nastanejo razpokice, na ledu ali zamrznjenem snegu lahko pride tudi do ureznin. Sol, ki pride v razpokice, rane na blazinicah, povzroči pekočino in za žival postane hoja po takih tleh vse prej kot primerna.
Kaj lahko storimo?
Obstaja več možnosti, kako zaščititi pasje tačke. Ena možnost je, da psu kupimo primerne copatke oziroma čeveljčke, ki bodo ščitile tačke pred zunanjimi vplivi, a dejstvo je, da se marsikateri kuža obutve ne navadi.
V vsakem primeru je blazinice treba redno negovati. Pred sprehodom pozimi tačke lahko namažemo z negovalno kremo, vazelinom, ognjičevim mazilom ali namensko kremo za pasje tačke. Če ima pes že poškodovano tačko, namestimo pasji čeveljček, sicer pa se na sprehod odpravimo tja, kjer je čim manj posutja. Če ni mogoče, opravimo sprehod, kjer pač lahko, po prihodu domov pa se obvezno znova posvetimo tačkam.
Odstranimo vso umazanijo, ostanke snega in ledu na tačkah, z vlažno krpico obrišemo tačke (ali jih kar namočimo v vedro s toplo vodo), nato jih obrišemo še do suhega. Koščke ledu, sprijetega snega, je treba nujno odstraniti, saj lahko povzroča bolečine, lahko pride do ranic.
S tem, ko tačke po sprehodu umijemo, odstranimo z njih še zaščitno kremo, ki smo jo nanesli pred sprehodom in preprečimo, da bi si pes tačke lizal in zaužil te snovi. Tačke lahko namažemo z negovalno kremo, ki ni škodljiva za pse tudi v primeru zaužitja.
Kam na sprehod?
Če imate možnost, se pozimi raje odpravite na sprehod v naravo, po poljih, zasneženih travnikih, kjer ni posipanja z raznimi kemikalijami. Psi naravnost uživajo v tekanju po zasneženih površinah. Pozor le, če se je na snegu naredila ledena skorja, saj se lahko kuža kaj hitro poreže po tačkah in trebuhu.
V primeru večjih ureznin ali poškodb obvezno obiščite veterinarja, ki bo rano ustrezno oskrbel, po potrebi predpisal antibiotik in svetoval, kako postopati naprej. Nikar ne dajajte psu zdravil in tablet (raznih protibolečinskih sredstev), ki so namenjene ljudem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV