Da, mačke predejo, ko so zadovoljne. Pravo veselje je opazovati mačko, kako leži s priprtimi očmi in se prepušča sončnim žarkom, pri tem pa nežno prede. To so gotovi zvoki zadovoljstva in ugodja, a dejstvo je, da mačke s predenjem sporočajo tudi druga čustva in potrebe.
Mačke predejo tako v trenutku ugodja kot takrat, ko se znajdejo v stiski
Predenje je deloma prostovoljno in deloma nagonsko, raziskave pa kažejo, da lahko izvira iz različnih vzgibov. Med drugim gre za način komunikacije, obliko samopomiritve ali celo zdravljenja, zato mačke pogosto predejo, ko so poškodovane ali po stresnem dogodku.
Mačje predenje ob hranjenju ni stvar ugodja, ampak nagona
Mačke se rodijo slepe in gluhe, čutila pa se izostrijo šele po približno dveh tednih. Predenje se pojavi že po nekaj dneh, predvsem zato, da sporočijo materi, kje so, in da pritegnejo njihovo pozornost med hranjenjem. To vedenje se nadaljuje v odrasli dobi, ko jih kljub temu, da ne potrebujejo več pozornosti mame, ob hranjenju lahko opazujemo, kako zadovoljno predejo.
Predenje spodbuja nadaljnjo interakcijo s človekom
Mačke pogosto predejo med božanjem in crkljanjem, kar vodi do povezave med predenjem in užitkom. Omenjeno mačje vedenje kaže, da morda poskušajo spodbuditi nadaljnjo interakcijo, kot bi želele reči: 'Všeč mi je, želim se crkljati.'
S predenjem mačka lahko tudi manipulira z lastnikom
Študija iz leta 2009 je pokazala, da lahko mačke v svojem predenju prikrijejo jok, ki v lastniku sproži negovalni nagon, podoben joku človeškega dojenčka.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da je obstaja več vrst predenja. Zvok, s katerim mačka zahteva hrano, je denimo manj prijeten kot takrat, ko nam sporoča, da ji je lepo, kar kaže na to, da lahko s predenjem tudi manipulirajo.
Mačka svoje zvoke prilagaja lastniku in njegovemu odzivu
Zanimivo je, da imajo mačke sposobnost prilagajanja zvokov glede na odzive lastnika, vendar pa to ne velja za predenje. Medtem ko bo mačka zaradi neodzivnosti gluhega lastnika manj mijavkala, bo predenje še naprej ostalo nespremenjeno in na enaki frekvenci.
Mačje predenje ima koristne učinke tako na žival kot človeka
Znanstveni dokazi kažejo, da je predenje teh kosmatih hišnih ljubljenčkov lahko koristno tudi za človeka in njegovo zdravje.
Gotovo ste se vprašali, na kakšen način to deluje? No, raziskave so pokazale, da vsakodnevna izpostavljenost mačjim zvokom dejansko deluje na podoben način kot visoko intenzivna vadba.
Frekvenca mačjega predenja je nekje med 20-140 Hertzov, kar ustreza frekvenci, ki se uporablja pri terapijah za spodbujanje regeneracije tkiva. Namreč, ko je telo izpostavljeno visokointenzivnemu pritisku in vadbi za moč, se krepijo tako kosti kot mišice, kar pozitivno vpliva na zdravje.
Fizično dobro pripravljen posameznik ima tako boljšo sposobnost spopadanja s stresom, ima nižji krvni tlak ter s tem posledično manjše tveganje za srčno-žilne bolezni, je psihično bolj stabilen in nasploh bolj zadovoljen sam s seboj.
Mačje predenje lahko zmanjša simptome dispneje oz. težave pri dihanju, tako pri živali kot pri človeku. Njegove vibracije pa pomagajo tudi pri zdravljenju okužb, oteklinah, celjenju in rasti kosti, lajšanju bolečin, rasti in obnovi mišic, obnovi tetiv in gibljivosti sklepov.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV