Dominvrt.si
zeleni legvan

Zeleni legvan je lahko krasen ljubljenček, a pozor!

N.J.
06. 02. 2019 05.55
0

Razmišljate, da bi v svoj dom sprejeli legvana? Najprej preverite, če ste na to res pripravljeni.

zeleni legvan
zeleni legvan FOTO: Profimedia

Opis

Legvani so na pogled prav posrečeni. A pred nakupom je dobro vedeti, da sodijo legvani med velike in ne male kuščarje. Tisti, nekaj deset centimetrov dolgi, zrasejo v tudi okoli 2 metra dolge kuščarje, ki potrebujejo dovolj življenjskega prostora in skrbnika, ki bo kos tudi nekoliko popadljivemu odraslemu predstavniku te vrste. So teritorialni, samosvoji in močni. Odzovejo se na spremembe v življenjskem okolju, so občutljivi, odrasli samci pa so lahko tudi agresivni.

Obisk, da te kap!
Preberi še
Obisk, da te kap!

Legvani so kuščarji, ki slabo prenašajo stres in so zelo čuteča bitja. Živijo 12 do 15 let, nekateri pa dosegajo še višjo starost, okoli 20 let, zato velja razmisliti, ali mu bomo lahko tako dolgo nudili ustrezne razmere za življenje. Odrasli skupaj z repom merijo v dolžino okoli 2 metra ter tehtajo okoli 10 kilogramov in potrebujejo dovolj življenjskega prostora. Njihov rep je dolg in močan. Če biva v terariju, je treba biti pri nakupu pozoren, da je ta iz kaljenega stekla, saj lahko legvan z udarcem z repom terarij razbije. Če ga ovrže ali mu v nevarnosti odpade, mu zraste nov.  Legvani imajo nekoliko lepljiv jezik, ki omogoča lažje prehranjevanje, iz močnih čeljusti pa raste do 120 majhnih in zelo ostrih zobkov. Posebnost je tudi, da imajo t.i. tretje (temensko) oko, ki je na prvi pogled videti kot luska, omogoča pa, da vidijo sovražnika od zgoraj.

Vse, kar morate vedeti, če kupujete želvico
Preberi še
Vse, kar morate vedeti, če kupujete želvico

Najbolj priljubljeni so kot ljubljenčki zeleni legvani (Iguana iguana), ki zelo dobro plavajo – v naravi namreč živijo na drevesih v bližini vode, kamor tudi zbežijo, če se čutijo ogrožene. V primeru nevarnosti se brani z udarjanjem z repom, ki je zelo močan.

Značaj

Zavedati se je treba, da gre za divje živali in z njimi se je treba veliko ukvarjati, da ostanejo krotki. Nekateri ostanejo bolj nežni, drugi (predvsem samci v času parjenja) lahko razvijajo agresijo, postanejo popadljivi in tudi ugriznejo.  Z njimi je treba delati nežno in umirjeno, saj se lahko ob hitrih gibih počutijo ogrožene, napadene ter se temu primerno odzovejo.

zeleni legvan
zeleni legvan FOTO: iStockphoto

Ob nakupu

Ko kupujemo legvana, je dobro, da se ne zaletimo v prvega, ki nam ga ponudijo. V prvi vrsti je dobro, da v svoj dom pripeljemo še mlado žival. Preveriti je treba, ali je legvan, ki nam ga ponujajo, zdrav, nima nikakršnih izcedkov iz oči in nosu ter ust, preveriti je treba, ali ima nepoškodovano kožo, čisto, lepih barv, kakšen je rep – tudi ta mora biti nepoškodovan in raven.

Nega

Terarij za legvana naj bo dovolj velik, izdelan iz kaljenega (in nenavadnega) stekla, saj bi se sicer lahko v primeru razbitja terarija legvan porezal. V enem terariju imamo običajno le po enega legvana, da preprečimo morebitne spopade med njimi. Če želimo imeti več legvana, lahko enega samca z več samicami namestimo v odvečni sobi, če jo imamo na voljo.

Strah pred pajki? Potem morate videti TOLE!
Preberi še
Strah pred pajki? Potem morate videti TOLE!

Njihovo naravno okolje je Južna in Srednja Amerika, zato tudi v terariju potrebujejo konstantno višjo temperaturo – med 24 in 28 stopinj Cezija. Poleg tega jim je treba pripraviti še 'vročo' točko', kjer je temperatura še višja, in sicer med 36 in 40 stopinj Celzija. Nuditi mu moramo tako UVA kot UVB svetlobo. V terarij dodamo posebne veje, posodo za vodo, ki jo moramo zamenjati vsak dan, in posodo za hrano. Terarij moramo redno čistiti, da bi ljubljenček ostal zdrav. Je inteligentna žival, ki ima rada čistočo. Prepoznava zvoke in se nanje odziva – zato se odzove, tudi ko ga pokličemo.

Prehrana

Legvana hranimo vsak dan. Hrano lahko tudi zavrne, a mora jo imeti na voljo. So rastlinojede živali, ki potrebujejo za normalen razvoj zadostno mero vitaminov ter kalcija. Njihov jedilnik naj sestavlja v grobem 80 % listnate zelenjave, 10 % ostale zelenjave in 10 % sadja. Čeprav jim nekateri ponujajo tudi meso, je to zanje škodljivo. Obožujejo zelene liste solate, blitve, peteršilj, liste repe, regrata, deteljo, tudi brokoli, papriko in stročji fižol, bučke, kumare, marelice, slive, češnje, kalčke. V manjših količinah bo vesel tudi cvetov vrtnic in kuhanih testenin. Pomembno je, da ima ves čas na voljo zadostno količino vode.

V njihovih prebavilih je naravno prisotna bakterija salmonela, zaradi česar si je treba vselej po rokovanju z legvani roke temeljito umiti. Posebno previdnost se zato priporoča otrokom, nosečnicam, starejšim in vsem z oslabelim imunskim sistemom.

zeleni legvan
zeleni legvan FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698