Četudi ste ponosen lastnik psa, odhod s štirinožnim prijateljem na pokopališče ni dobra odločitev. "Tako osebno kot profesionalno sem proti temu, da se pes vodi na pokopališča. Ker je naša pasja kultura še vedno 'na psu', je prav, da so povsod table, ki prepovedujejo vstop," se strinja Alenka Klemenčič Holynski, prva inštruktorica v Sloveniji za prevzgojo nevarnih psov.
Kam s psom za prvi november?
"Prvi november je namenjen našemu spominu na mrtve. Gneča okoli pokopališč je neizmerna. Razumem, da moramo na različne konce Slovenije in nimamo časa, da peljemo psa še na sprehod. A pes od sprehoda v gneči, stresu in hrupu, res ne bo imel nič," opozarja Klemečič Holynski in dodaja: "Pozabljamo še na močne vonje sveč in rož, ki psom nikakor niso pisane na kožo. Zato, če morate na oddaljeno pokopališče, vzemite psa s seboj in naj vas počaka v avtu. Temperature zdaj so primerne za to in tudi vas čas obiska ni tako dolg, da ne bi mogel počakati. Če obiščete bližnje pokopališče, ga pustite doma in pojdite raje kasneje na sprehod v naravo in izkoristite prosti dan tudi zato, da ga preživete s psom."
► PREBERITE: S psom na množične prireditve ali ne?
Kaj pravi zakonodaja?
Tudi to smo preverili. Ali se psa sme voditi na pokopališča ali ne, sicer ne ureja zakon, temveč vsaka občina posebej z odlokom, oziroma podjetje, ki upravlja pokopališče. Preden se odpravite na pokopališče s psom, zato obvezno preverite, če to sploh smete storiti. Za nekaj krajev smo preverili mi. In kazni? Za posameznika od 50 pa vse do 300 evrov. In raje niti ne pomislite, da bi se odpravili s kolesom in psom. Prepovedana je namreč tudi vožnja s kolesi.
Ljubljanske Žale imajo že na svoji spletni strani zapisano, da pri njih velja prepoved vodenja psov in drugih živali na pokopališče, razen če gre za pse, ki služijo človeku kot vodniki. Opozorilne table so tudi na pokopališču samem. Tudi vožnja z vozili, razen s posebnimi prevoznimi sredstvi, med katere spadajo otroška prevozna sredstva in invalidski vozički. Kolo, motor … zato raje pustite na za to namenjenem prostoru. Odlok o pokopališkem redu v Mestni občini Ljubljana določa, da je vstop psov in drugih živali na pokopališče prepovedan, razen če gre za pse, ki služijo človeku kot vodniki, službene pse policije in pse reševalne enote. Za kršitelje je predvidena kazen v višini 300 evrov, kar 1.400 evrov pa za pravne osebe ali samostojne podjetnike posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost in ravnajo v nasprotju. Poleg tega se odgovorna oseba lahko kaznuje z globo 420 evrov.
V Občini Maribor prav tako velja odlok, ki prepoveduje vodenje psov na pokopališča. Na pokopališče tudi ni dovoljeno vstopiti s kolesom, kolesom s pomožnim motorjem, kolesom z motorjem, motornim kolesom in motornim vozilom. Za vsakega od prekrškov je zagrožena kazen 100 evrov. Če se torej po pokopališču peljete s kolesom in imate s seboj psa, vas to lahko stane 200 evrov.
Na območju Občine Celje je za posameznike, ki na pokopališče vodijo pse ali se na pokopališče pripeljejo s kolesom, kolesom s pomožnim motorjem, kolesom z motorjem, motornim kolesom in motornim vozilom, predpisana kazen 50 evrov.
Z Odlokom o upravljanju pokopališč in pokopališkem redu je vodenje psov, razen službenih psov in psov vodnikov za slepe, na pokopališče prepovedano tudi na območju Mestne občine Koper.
V Naklem boste za vodenje psa na pokopališče odšteli 50 evrov, če gre za pravno osebo ali samostojnega podjetnika posameznika, ki opravlja dejavnost, pa 200 evrov.
Na Jesenicah vas lahko za vodenje psa oziroma vožnjo z vozilom ali motornim kolesom lahko oglobijo za 300 evrov. Če prekršek stori pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, je predpisana kazen kar 2.000 zanj in 500 evrov za odgovorno osebo pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika.
Tudi na območju Občine Novo mesto je vstop psov in drugih živali na pokopališče prepovedan, razen če gre za pse, ki služijo človeku kot vodniki, službene pse policije in pse reševalne enote. Posamezniku za prekršek grozi kazen 300 evrov, 1.400 evrov pravni osebi ali samostojnemu podjetniku posamezniku ali posamezniku, ki samostojno opravlja dejavnost, njihovi odgovorni oseba pa grozi globa 420 eurov.
Odlok o obveznostih lastnikov in skrbnikov psov na območju Občine Trebnje prepoveduje vodenje psov na pokopališča, razen če gre za pse, ki jih pri svojem delu uporabljajo in vodijo pooblaščene osebe policije, vojske ali civilne zaščite, ter pse pomočnike invalidov in pse vodiče slepih. Za kršitev je predpisana kazen v višini 100 evrov.
V Postojni prepovedujejo tako vodenje živali na pokopališče, kot tudi vožnjo s kolesom ali motornim vozilom. Za posamezni prekršek je predvidena kazen 200 evrov.
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV