Če žival razume samo eno besedo človeškega govora, je to verjetno njeno ime, zato se je Atsuko Kaito iz univerze v Tokiu odločila testirati sposobnost mačk, ali razlikujejo svoje ime od drugih samostalnikov.
Saito in sodelavci so opazovali odziv mačk, ko slišijo svoja imena, v primerjavi z besedami podobne dolžine in imeni drugih mačk istega bivališča. V znanstvenih poročilih so tako zapisali, da se je večina mačk izkazala, da so dovolj čuteče, da razumejo svoje ime, pri čemer se ušesa in glava obračajo v smeri klicanja močneje kot pri nizu uvodnih besed.
Vendar pa so se številne mačke, zlasti tiste, ki so jih preučevali v mačji kavarni, tako odzivali tudi na imena drugih mačjih hišnih sostanovalcev.
Raziskava vseeno ugotavlja, da so se nekatere mačke naučile, vključno s tem, da so zmerno občutljive na čustva svojega lastnika. Dokazana je tudi sposobnost mačk, da ločijo glas svojih lastnikov od tujcev.
Ne glede na to, kako se mačke rade pretvarjajo, da so še vedno divja bitja, znanstveniki ugotavljajo, da so zvoki, ki jih oddaja domača mačka za človeško uho bolj prijetni kot zvoki afriške divje mačke, iz katere izvirajo. Verjetno je to zato, ker so v skoraj 10.000 letih skupnega življenja mačke s prilagojeno in boljšo sposobnostjo komuniciranja z nami bile bolj uspešne pri preživetju.
Torej: ko naslednjič pokličete svojo mačko in se zdi, da vas ne sliši, ste lahko prepričani, da se pretvarja, so še hudomušno zaključili raziskovalci.
Vir: IFLScience
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV