Kakovostno preživljanje (prostega) časa z našim pasjim prijateljem že vrsto let ne pomeni več nujno le dolgih sprehodov v naravi in igre z njim. Obstajajo namreč tudi drugi, inovativnejši in bolj razgibani načini, kako pritegniti pozornost ter motivirati štirinožca, ga soočiti z izzivi in spodbuditi k premagovanju teh oziroma k iskanju rešitev za ovire, postavljene pred njega.
Gre za agility, kinološko disciplino, za izvedbo katere potrebujemo številne pripomočke za pse, sicer pa – na strani psa – poslušnost (željo ugoditi vodniku), zdravje, nekaj spretnosti in obilo energije ter – na strani vodnika – dobro mero predanosti, vzdržljivosti in potrpežljivosti.
Ter, seveda, kondicijsko pripravljenost in sposobnost koordinacije (obeh).
Agility: trening, v katerem uživajo pes, vodnik in gledalci
Pasji trening, poimenovan po angleškem izrazu za okretnost in gibčnost (agility), se je povsem spontano razvil med odmori na pasji razstavi Crufts Dog Show ter se kmalu zatem razširil po vsem svetu, na osnovi česar so se postopoma razvijali tudi pripomočki za pse.

Mednje danes sodijo agility tunel in gugalnica ter najrazličnejše agility ovire za pse, cilj vseh pa je, da pes ter vodnik skupaj kar najhitreje in s čim manjšim številom napak premagata ves poligon, in to v točno (vnaprej) določenem zaporedju, ki mora obsegati najmanj devetnajst ovir.
Pri tem vodnik psa usmerja izključno z glasovnimi ukazi, s telesno govorico in z gibanjem, medtem ko je telesni stik (dotik) prepovedan.
Agility tekmovanja
Agility srečanja potekajo doma ali na za to primerno ograjenih in urejenih zunanjih površinah ob pomoči agility inštruktorja ter na tekmovanjih, kjer agility ovire za pse določi sodnik (za razliko od tekmovanj so pripomočki za pse v domačem okolju ali na treningih najpogosteje odločitev vodnika).
Pogoj za sodelovanje na tekmovanjih je, da je vodnik član kluba ali društva, včlanjenega v Kinološko zvezo Slovenije, ki je članica mednarodne kinološke zveze, in da je pes star vsaj 15 mesecev, ker to pomeni, da ima sklepe ter mišice že razvite.
S tem poskrbimo za njegovo zdravje tudi v kasnejšem obdobju, psa pa sicer pred njegovo prvo tekmo izmeri sodnik in njegovo plečno višino zapiše v knjižico, kajti gre za lastnost, s pomočjo katere se psa razvrsti v ustrezno tekmovalno kategorijo.
Tekmovanja zahtevajo razvrstitev psov v eno od kategorij, saj se skladno s to prilagodita zahtevnost ovir in izbira uporabljenih pripomočkov za pse. Kategorije:
- S (small): do 35 cm
- M (medium): 35–43 cm
- I (intermediate): 43–48 cm
- L (large): nad 48 cm
Agility je ena redkih disciplin, pri katerih lahko sodelujejo prav vsi psi, ne glede na velikost, starost ter pasmo, čeprav sklepov starejših psov ni priporočljivo dodatno obremenjevati.

Kljub temu na poligonih vidimo različne pse, med njimi tiste z rodovnikom in tiste brez, prav tako mešančke, so pa nekatere pasme še posebej naklonjene tovrstni učljivosti ter igrivosti:
- avstralski ovčar,
- mejni ovčar,
- Jack Russel,
- valižanski ovčar,
- podganji terier,
- shetlandski ovčar,
- kontinentalni pritlikavi španjel,
- ameriški koker španjel,
- kitajski goli pes in
- pudelj.
Pripomočki za pse, ki se uporabljajo na agility treningih
Ovire, postavljene na poligon, so vedno označene s številkami, določi pa jih bodisi vodnik bodisi inštruktor oziroma na tekmovanjih sodnik, pri čemer se uporabljajo nadvse različni pripomočki za pse.
Med najpogostejše sodijo:
- agility tunel, ki omogoča, da pes vanj vstopi na eni strani in izstopi na drugi,
- most, ki ga tvorijo tri deske, med katerimi se ena vzpenja, druga spušča, tretja pa prvi dve povezuje, in na katerih so označena kontaktna območja, ki jih mora pes prehoditi oziroma se jih dotakniti z vsaj eno tačko,
- gugalnica, okoli osi vrteča deska, na kateri je označeno kontaktno območje, pes pa najprej po eni strani teče navzgor in po obratu navzdol,
- palisada, sestavljena iz dveh zapornic, ki se srečata pri vrhu, označena pa imata kontaktna področja, ki se jih mora pes dotakniti z eno od tačk,
- ovire, namenjene preskakovanju, kar je eden najbolj priljubljenih pripomočkov za pse, in
- palice, razporejene v enakomernih presledkih, okoli katerih pes vijuga (eden najtežjih preizkusov).

Poleg naštetih se uporabljajo številni drugi pripomočki za pse, a je njihova izbira največ odvisna od sposobnosti psa in iznajdljivosti vodnika.
Prednosti in nevarnosti pasjih treningov
Tako kot pri vsaki novosti, tudi za agility velja, da je s treningi treba pričeti počasi in zahtevnost teh zviševati postopoma, predvsem pa biti pozoren na počutje našega pasjega prijatelja, saj aktivnost ne poteka povsem brez tveganja.
Če med prednosti sodi samo dejstvo, da pripomočki za pse spodbudijo psa k uporabi možgančkov, reševanju težav in sprejemanju odločitev, za nevarno šteje prav vsako oslabljeno stanje psa, še najbolj bolezen, prisila k izvajanju agility preizkusov, posebej v slabem vremenu, neposlušnost ter nezadostna starost, ki dolgoročno lahko precej poslabša zdravstveno stanje našega ljubljenčka.
Prav zato je priporočljivo upoštevati varnostne nasvete, kot so:
- Psa najmanj uro pred treningom (ali tekmovanjem) ne hranimo, ker mu bo poln želodček otežil izvajanje vaj. Enako velja za čas po treningu ali tekmovanju, saj se mora pes najprej umiriti.
- Pred pričetkom izvajanja vaj psa ogrejmo in psihično pripravimo na aktivnost, po koncu pa ga umirimo ter mu pustimo, da se ohladi. To najbolje dosežemo z vedno enakim rutinskim postopkom pred in po treningu (ali tekmovanju).
- Če gre za tekmovanje, se pozanimajmo o fizičnih zahtevah in premislimo, ali so te skladne s sposobnostjo našega psa.
- Psa vključujmo v celoten program telesne priprave, a se pri tem izogibajmo vsaki prekomerni vadbi, saj mu bomo z njo škodovali.
Ko enkrat poznamo svoje in pasje omejitve ter pripomočke za pse izbiramo v skladu z njimi, agility postane čudovit vir zabave. Pes na treningih porabi odvečno energijo in zato ne razvije neprimernega vedenja, okrepi mišice, poveča vzdržljivost in izboljša koordinacijo ter samokontrolo, še prej kakor vse našteto pa agility okrepi vez med obema (psom in njegovim lastnikom).
In če ne zaradi drugega, je že zaradi poglobljenega odnosa nas samih s svojim pasjim navihancem vredno preizkusiti se v tej aktivnosti, ki prinaša veselje prav vsem sodelujočim.
Naročnik oglasa je G-SPORT.