Večina ljudi razume, da so psi, če jih pustimo v avtomobilu na vročini, izpostavljeni nevarnim razmeram, vendar je težava v tem, da v resnici sploh ni varne situacije, v kateri bi lahko psa brez nadzora pustili v avtomobilu.
''Domače živali vročino prenašajo veliko težje kot mraz. V dneh, ko je temperatura okrog 30 stopinj Celzija, morajo zato imeti na voljo zadostno količino vode, kar lahko pomeni tudi več kot običajno ...'' navaja STA.
Razmere so nepredvidljive
Čeprav vam morda v nekem trenutku ni vroče, se lahko vremenske razmere hitro spremenijo. Tudi če je vreme milo, so avtomobili izdelani iz materialov, ki absorbirajo toploto, zato se lahko, ne glede na letni čas, notranjost zelo hitro segreje. Temperature v notranjosti avtomobila lahko tako v nekaj minutah narastejo na več kot dvakratno zunanjo temperaturo.
Temperatura v avtomobilu lahko poleti v samo nekaj minutah preseže 50 stopinj Celzija – tudi pri delno odprtih oknih. Vaš hišni ljubljenček pa lahko hitro utrpi možgansko poškodbo ali umre zaradi toplotnega udara ali zadušitve.
To sicer velja prav za vse pse, a nekateri so za vročino še posebej dovzetni – mladički, psi s prekomerno telesno težo, tisti, ki imajo temno dlako ter psi s krajšim gobcem.
Ste prepričani, da bi prižgan avto s klimo rešil težavo?
Četudi ste prepričani, da se vašemu ljubljenčku v avtu ne more zgoditi nič strašnega, morda ste zaradi njegove varnosti pustili celo prižgan avto in klimo, pomislite še enkrat. Na žalost obstaja nešteto stvari, ki bi lahko šle narobe. Vaš avto lahko utrpi mehansko okvaro, zaradi katere se motor in klimatska naprava izklopita. Vaš ljubljenček bi se lahko zaletel v prestavno ročico ali kako drugače aktiviral vozilo, kar bi povzročilo nesrečo. Poleg tega je avto s ključem v kontaktni ključavnici ugodna tarča za tatove.
Kako ukrepati, če je bil pes izpostavljen vročini?
Če je bil pes izpostavljen vročini, bodite pozorni na znake toplotnega stresa – močno sopihanje, zasteklene oči, hiter utrip, nestabilnost, opotekajoča se hoja, bruhanje ali temno rdeč ali vijoličen jezik.
Čim prej ga premaknite v hladnejši prostor in naredite te nujne korake:
Postopoma začnite zniževati njegovo telesno temperaturo tako, da ga poškropite s hladno vodo – še posebej okoli ušes in tac. Ne kopajte ga v hladni vodi, ker bi lahko njegova temperatura padla prehitro.
Čez zadnji del vratu, pod pazduhe in na predel dimelj mu položite mokre brisače.
Če je vaš pes pri zavesti, mu lahko ponudite svežo, hladno vodo, vendar ga ne silite, če ne želi piti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV