Dominvrt.si
Polž

Toliko zob imajo polži

L.M.
12. 12. 2023 05.00
0

Polži so ene bolj številčnih živalskih skupin. Živijo po vsem svetu, tudi v oceanih in sladkovodnih potokih, jezerih in močvirjih. Znani so predvsem po svojem izjemno počasnem premikanju in po hišicah, ki jih vsaj nekateri nosijo na hrbtu. Le malokdo pa ve, kakšno bogastvo se skriva v njihovih ustih.

Kot drugi mehkužci tudi polži nimajo notranjega okostja. Toda za razliko od lazarjev in slinarjev, ki so popolnoma brez skeleta, imajo polži na hrbtu lupino v obliki hišice. Ta skelet raste z njimi, ko so v nevarnosti, pa se lahko skrijejo vanj. A še bolj kot to sta zanimiva njihovo prehranjevanje in prebavni sistem. 

Številne vrste polžev, med njimi tudi tisti, ki živijo na vrtovih, so rastlinojede.
Številne vrste polžev, med njimi tudi tisti, ki živijo na vrtovih, so rastlinojede. FOTO: Adobe Stock

Kaj jedo polži?

Ker polži živijo v zelo raznolikih habitatih, je odgovor na to, s čim se prehranjujejo, pravzaprav odvisen od vrste. Številne vrste polžev, med njimi tudi tisti, ki živijo na vrtovih, so rastlinojede. Če živijo na zelenih površinah, se prehranjujejo s svežimi listi, stebli in lubjem, pa tudi z nekaterimi vrtninami in poljščinami, kot so gobe, jagode in solata. Pri izbiri hrane kopenski polži niso izbirčni, še posebno ko gre za mlade živali. 

Kakšna usta imajo polži?

Ker so polži tako vsestranski jedci, se morda sprašujete, kako je mogoče, da lahko jedo tako široko paleto hrane? Čeprav je z razdalje, iz katere jih navadno gledamo, to težko opaziti, imajo polži na dnu glave majhno ustno odprtino. Medtem ko ta odprtina v širino redko meri več kot kakšen centimeter, polževa usta vsebujejo jeziku podoben organ, imenovan strgača. Kar je pri njem edinstveno, je, da vsebuje na tisoče drobnih grebenov, ki so pravzaprav zobje. Ti pa so tako majhni, da je prava tekstura polžjega jezika bolj podobna kosu grobega brusnega papirja kot dejanski ustni votlini z zobmi. 

Imajo polži zobe?

Polži imajo običajno od 10.000 do 15.000 zob, nekateri pa lahko tudi do 25.000.
Polži imajo običajno od 10.000 do 15.000 zob, nekateri pa lahko tudi do 25.000. FOTO: Profimedia

Polži imajo običajno od 10.000 do 15.000 zob, nekateri pa lahko tudi do 25.000. V večini primerov so razporejeni v 25 vrstah s približno 100 zobmi na vrsto. Vsak 'zob' je majhna stožčasta štrlina. Zobje na sredini so bolj zaobljene in stožčaste oblike, medtem ko so tisti ob robovih tanjši in ostrejši, lahko celo kljukasti. Vso to zobovje skupaj deluje kot najtrši brusni papir na svetu.

V ustni votlini polža se nahaja tudi do 25.000 zob

Polži se prehranjujejo tako, da s strgačo strgajo po viru hrane.
Polži se prehranjujejo tako, da s strgačo strgajo po viru hrane. FOTO: Adobe Stock

Polži torej prav zares imajo zobe, čeprav niso takšni, kot jih imamo ljudje ali nekatere druge živali. Ne le to, imajo tudi čeljusti, s katerimi vlečejo hrano v usta. Toda njihovi zobje se ne nahajajo na čeljusti – dejansko se nahajajo na raduli ali strgači, polžji različici jezika.

Na kakšen način se polži prehranjujejo?

Polži se prehranjujejo tako, da s strgačo strgajo po viru hrane. Ta organ deluje podobno kot pilica za nohte, saj pomaga pri strganju hranil iz hrane. Koščki hrane nato potujejo skozi polževa usta in požiralnik, dokler končno ne pristanejo v črevesju, kjer se prebavijo. Čeprav so zobje dovolj ostri, da lahko vrtajo skozi trde lupine drugih morskih bitij, kot so mehkužci, školjke, ostrige in pokrovače, se sčasoma obrabijo. Mesojedi polži obrabijo svoje zobe hitreje kot rastlinojedi polži, zlasti tisti, ki grizejo skozi trde lupine morskih bitij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698