Ko se temperatura ponoči spusti pod ledišče ali naše kraje pokrije snežna odeja, je čas, da nahranimo prostoživeče ptice. Te bodo našo pomoč potrebovale v degradiranem okolju, torej na območjih industrijskih in obrtnih dejavnosti, območjih pridobivanja mineralnih surovin ter poslovnih, trgovskih in storitvenih dejavnosti. Če živite v nespremenjenem okolju, boste hranjenje verjetno izkoristili bolj za opazovanje teh pernatih lepotic, ki priboljškov ne potrebujejo nujno za preživetje, a se jih bodo vseeno razveselile. Pri tem morate upoštevati nekaj osnovnih pravil, saj jim lahko škodujete.
Ne hranite ptic z neprimerno hrano
Ptic ne smemo hraniti z ostanki naše hrane. Še posebej neprimerna je kuhana in začinjena ali soljena hrana. Ptice hranimo s tem, kar lahko najdejo v naravi, to so za zrnonejede ptice, kot so vrabec, sinica, ščinkavec, in druge sončnična semena, semena konoplje, proso, oves, ječmen, repično seme, bučna in lanena semena, koruza, lahko jim nastavite tudi ovsene kosmiče ... Pšenica mora biti krmilna, ne semenska, ki je za ptice strupena. Že pripravljeno mešanico lahko kupite v trgovini, kjer dobite tudi zelo hranljive pogače iz loja in semen. Ptice namreč potrebujejo kalorično hrano, da preživijo zimo.
Naberete lahko bukov žir in ptice razveseljujete čez zimo, veliki detel se bo z veseljem lotil tudi celih lešnikov in orehov, mandljev in arašidov. Slednji ne smejo biti soljeni, saj je to za ptice usodno. Drozgi, kosi in taščice pa bodo veseli sadja, tako svežih jabolk in banan kot tudi rozin. Na sadnih drevesih, na brajdah in na sadnih grmovnicah jeseni pustite nekaj sadežev za kose in brinovke.
Ptičje krmilnice naj ne bodo mačje krmilnice
Hrano za ptice lahko pustite kar na tleh, torej poskrbite za talno krmišče, ki naj bo na odprtem. Lahko pa na vrt, balkon ali teraso postavite ptičjo krmilnico, a pri tem prav tako imejte v mislih varnost ptic. Postavite jo meter in pol nad tlemi, najbolje ob grm ali krošnjo drevesa, saj se bodo ptice tako počutile bolj varne in bodo rajši prihajale v krmilnico. A hkrati naj ne bodo preblizu kritja, saj bodo tako do njih dostopale mačke, s čimer boste pticam naredili medvedjo uslugo.
Krmilnica mora biti dovolj velika, najboljši material je les, ima naj lastno streho, po možnosti naj bo hrana dostopna iz vseh smeri
Če ptičjo krmilnico postavite preblizu okna, se ptice lahko zaletijo v steklo, zato na okno namestite tančice ali nalepke na steklo.
Krmilnico lahko obesite na žico, izberite pa mesto, ki je zaščiteno pred vetrovi. Za lojevo pogačo krmilnice ne potrebujete, obesite jo lahko kar na vejo drevesa ali na balkon.
Ne pozabite na čiščenje
Ptice hranimo v zmernih količinah vsak dan do trajnejše otoplitve, z mešanico za poletno hranjenje pa lahko nadaljujemo tudi poleti. Ptice se namreč navadijo in računajo na našo pomoč. Ne smete pa pozabiti na čiščenje ostankov hrane in nečistoč vsakič, preden dodate svežo hrano, v nasprotnem primeru se lahko hrana okuži s patogeni in pride do prenosa bolezni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV