Dominvrt.si
Papagaj

Veste, kakšno domovanje potrebuje vaš pernati prijatelj?

S.C.
16. 08. 2016 09.27
0

Mnogo ljudi si namesto mačke ali psa za hišnega ljubljenčka raje omisli katerega izmed pernatih prijateljev, s katerimi ni veliko dela, kljub temu pa so lahko nadvse zabavna in prijetna družba, nekatere lahko celo naučimo govoriti. A ptice bodo zdrave in nas dolga leta razveseljevale z svojimi vragolijami le v primeru, če jim bomo zagotovili primerno bivalno okolje.

Ptičja kletka
Ptičja kletka FOTO: Thinkstock
Po nekaterih podatkih naj bi se povprečna življenjska doba ptic v ujetništvu bistveno skrajšala, na kar vplivajo predvsem neprimerni življenjski pogoji, zato je še kako pomembno, da pred nakupom pernatega prijatelja dobro razmislimo, kakšno bivalno okolje mu lahko zagotovimo.

Kletka je bistvenega pomena

Predvsem je pomembno, da je kletka čim večja, da ima ptica dovolj prostora za gibanje. Ponavadi so kletke prilagojene določeni vrsti ptic, zato se je pred nakupom priporočljivo posvetovati s strokovnjakom.

Papagaji v kletki
Papagaji v kletki FOTO: iStockphoto

Visoka in pokončna kletka je recimo bolj priporočljiva za papige, ker rade plezajo, medtem ko se bodo kanarčki bolje počutili v široki in dolgi. V vsakem primeru naj bo ta velika vsaj toliko, da se ptica ne dotika rešetk s krili, ko z njimi zaplahuta in dovolj visoka, da se z repom ne dotika tal, ko sedi.

Osnovna dimenzija za kanarčke ali skobčevke je 80x90x80 centimetrov, medtem ko večje ptice potrebujejo kletke večjih dimenzij. Če se bo ptica namreč počutila utesnjeno, jo lahko doletijo različne psihofizične težave. Izogibati se moramo tudi nakupu okroglih kletk, saj se pernati ljubljenčki v njih ne počutijo dovolj varne; ko se česa ustrašijo, se namreč radi skrijejo v kot. Eden pomembnejših elementov, na katere moramo biti pazljivi pri nakupu kletke, so tudi rešetke. Te naj bodo dovolj gosto postavljene, da ptica ne more uiti ali se zatakniti in poškodovati, dobro pa je tudi, da so postavljene vodoravno, da omogočajo plezanje.

Kako opremiti kletko?

Kot rečeno, kletka je bistvenega pomena, a ne smemo pozabiti na opremo, ki sodi vanjo. Ptici moramo zagotoviti tudi krmilnik, napajalnik za vodo ter gred, na kateri lahko sedi. Priporočljivo je, da je paličic več ter da so različnih dimenzij; če namreč ves čas sedi na istem mestu, lahko pride do poškodb zaradi konstantnega pritiska na iste točke njenih stopal, različno oblikovane paličice pa ji omogočajo lažje brušenje krempljev. Poleg krempljev je pomembno tudi brušenje kljuna; v ta namen v kletko namestimo sipino kost ali mineralni kamen. V trgovini za male živali so na voljo še najrazličnejše igračke kot so ogledalca, lestve, gugalnice ali kroglice, ki našemu ljubljenčku omogočajo nenehno razgibavanje ter mentalno zaposlitev, kar je poleg ustrezne prehrane pomembno pri ohranjanju splošnega zdravja.

Konec koncev se moramo zavedati, da so tudi ptice živa bitja in ni dovolj, da jih le postavimo v dovolj veliko in ustrezno opremljeno kletko. To moramo namestiti v okolje, kjer ni potencialnih nevarnosti, kot so strupene sobne rastline, prepih, grelna telesa in podobne, ki bi ptici lahko škodile. Vsako ptico naj bi enkrat dnevno izpustili iz kletke, da se v miru razleta po prostoru, njeno domovanje pa moramo redno čistiti ter menjavati vodo in hrano.

Papagaj
Papagaj FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698