Dominvrt.si
Pajki

Če se bojite pajkov, se boste zgrozili

Sandra Cvetkovič
08. 07. 2016 14.54
0

Peter Mazič iz okolice Ljubljane je velik ljubitelj eksotičnih živali. Doma ima med drugim strupene in nestrupene kače, jemenskega kameleona in druge vrste kuščarjev ter ptičje pajke iz različnih koncev sveta. Z ekipo smo ga obiskali in pobližje spoznali njegove hišne ljubljenčke, predvsem pajke.

Če vidiš pajka v hiši, ti bo prinesel srečo’, pravijo in če je verjeti temu reku, lahko brez slabe vesti trdimo, da je Peter Mazič eden najsrečnejših ljudi daleč naokoli. Velik ljubitelj eksotičnih živali doma nima le hišnih pajkov, kakršne lahko srečaš tako rekoč v vsakem domu, ampak kar 78 ptičjih pajkov.
Ptičji pajki so zelo veliki, saj lahko njihovo telo meri prek 12 cm, razpon nog pa tudi do 28 cm. Po telesu in nogah imajo goste ščetine. Danes poznamo že okoli 900 vrst ptičjih pajkov.

Priznam, mene srh spreleti že ob bližnjem srečanju s ’suho južino’, ampak sem se opogumila in se odpravila na obisk k Petru, da mi predstavi svoje hišne ljubljenčke, mi pojasni, od kod pravzaprav izvira ljubezen do pajkov in mi morda pomaga premagati strah pred temi ’zverinami’.

"Že od malih nog se ukvarjam z živalmi," z navdušenjem pove in se spomni, kako je pri sedmih letih, ko je bil na počitnicah pri babici, lovil kobilice in jih po nekaj dneh izpustil. "Prvega ptičjega pajka sem dobil pri dvanajstih in me je tako navdušil, da sem si z leti kupil še nekaj zanimivih vrst pajkov iz različnih koncev sveta." Kot rečeno, jih ima trenutno 78, od tega kar 50 različnih vrst. "Čuvam ptičje pajke iz Amerike, Azije in Afrike," mi pojasni, ko vstopiva v – zame relativno strašljiv – prostor, kjer ima poleg pajkov še nekaj kač ter jemenskega kameleona, in me poduči, da ti pajki niso tako zelo agresivna in nevarna bitja kot sem si predstavljala. "Ugriz ptičjih pajkov lahko primerjamo s pikom ose ali čebele, le redke vrste imajo močnejši strup." Tudi sicer je, kot sem se kasneje pozanimala, med več kot 30.000 znanimi vrstami pajkov le malo človeku nevarnih, saj ima ostala večina premajhne pipalke, da bi predrle kožo, količina vbrizganega strupa je premajhna, da bi povzročila učinke.
Ptičji pajki živijo na področjih južne in zahodne USA, v centralni Ameriki pa vse do južnega dela Čila in Argentine. Prav tako živijo v celotni Afriki, v velikem delu Azije in po celi Avstraliji. V Evropi je nekaj vrst znanih v Španiji, Italiji, Turčiji, Portugalski in na Cipru. Njihova naravna okolja so savane, pampe, grmičevja in deževni gozdovi, puščave in gorovja.

Kakšno bivališče in skrb potrebuje ptičji pajek?

Sicer pa je na moje veliko presenečenje v Sloveniji vedno več tistih, ki si namesto mačke, psa ali hrčka omislijo kakšnega eksotičnega hišnega ljubljenčka ali več njih, na primer pajke. Čeprav sama verjetno ne bom nikoli lastnica tovrstnih živalic, sem Petra vprašala, kaj pajek potrebuje, če ga imaš doma in kaj pravzaprav z njim lahko počneš. "Kdor si omisli pajka, najprej misli, da je to žival, ki je lahko ves čas po rokah ali kje zunaj, v resnici pa je pajek najbolj zadovoljen, če ga pustimo v terariju in ga le opazujemo. Pajki so bolj za gledanje in opazovanje kot za karkoli drugega," mi pojasni in doda, da jih sam seveda ob določenih priložnostih tudi spusti iz terarija, vsekakor pa ne vsak dan.

Nekateri pajki so zelo lepih barv in so odlični pletilci mrež.
Nekateri pajki so zelo lepih barv in so odlični pletilci mrež. FOTO: Aljoša Kravanja

"Kdor si vendarle želi doma imeti pajke, naj se najprej bodisi na spletu bodisi pri kakšnem rejcu ali v društvu pozanima, kakšne živali pravzaprav so to, katere vrste so na voljo in ali so sploh primerne zanj. Sicer pa je skrb za pajke dokaj enostavna. Potrebuje terarij, šoto, posodico za vodo in skrivališče, s takšnimi pogoji bo večina zadovoljnih. Ne smemo pa pozabiti na prehrano. Pajke hranimo na vsake 14 do 21 dni, mladičke oziroma slinge pa vsake 7 do 10 dni. Nekaj časa po prihodu v nov dom lahko zaradi stresa pajek ne je, sem ter tja pa kakšen obrok izpusti tudi v času levitve. Po levitvi je pajka dobro kakšna dva tedna pustiti pri miru, da se telo posuši, potem pa ga lahko ponovno skušamo nahraniti." Kar se tiče hrane, pajki niso izbirčni, načeloma jedo čričke, kobilice, mokarje in zofobe, čeprav so mokarji in zofobi zelo mastni in zato ne tako priporočljivi.

Samice ptičjih pajkov živijo nekje od 15 do 40 let, samci nekoliko manj. Razmnožujejo se jajcerodno; samica po parjenju naredi kokon, v katerega nato odloži jajca in čez nekaj mesecev iz kokona pride na stotine malih pajkov. "Pajke je mogoče kupiti po različnih cenah; mladiče oz. slinge, ki so manjši, lahko kupimo že za par evrov, medtem ko skoraj odrasle in odrasle živali stanejo med 30 in 50 EUR. Odvisno pa je tudi od same vrste; za nekatere je potrebno odšteti tudi nekaj stotakov, vendar jih v Sloveniji težko najdemo, zato moramo take vrste iskati na večjih sejmih v tujini," na vprašanje, koliko stanejo pajki, odgovori Peter in razloži, da so tudi pri nas sejmi in razstave. "Z Društvom ljubiteljev eksotičnih živali Bioexo vsako leto priredimo dve razstavi, na katerih je možno videti pajke, kače, kuščarje, želve in še marsikaj drugega." Na razstavah ljudem med drugim razložijo, kaj žival potrebuje in kako zanjo pravilno skrbeti, pripravijo pa tudi predavanje o strahovih pred živalmi in pokažejo, da niso prav nič grozne.

No ja, tudi sama sem se prepričala, da pajki niso tako grozni kot sem si predstavljala, a kljub temu nisem zbrala poguma, da bi se z njimi ’rokovala’, so mi nekako bolj simpatični skozi steklo terarija. Če ste tudi vi tako kot Peter navdušeni nad pajki in ostalimi eksotičnimi živalmi ali pa tako kot jaz trpite za arahnofobijo in bi želeli premagati strah pred pajki, lahko med 30. septembrom in 2. oktobrom obiščete razstavo v Ljubljani. Tudi mi jo bomo, tako da lahko takrat pričakujete še en zanimiv prispevek.

Pajek potrebuje terarij, šoto, posodico za vodo in skrivališče.
Pajek potrebuje terarij, šoto, posodico za vodo in skrivališče. FOTO: Aljoša Kravanja

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854