Dominvrt.si
Polarni medved

To je najnevarnejša žival na svetu

L.M.
28. 02. 2024 11.32
1

Če ste bili do sedaj prepričani, da so severni medvedi mehka, prikupna in povsem nedolžna bitja, ste živeli v veliki zmoti. Izkaže se, da vsaj ena od teh stvari zanje ni resnična. Kljub svojemu čudovitemu videzu so namreč ena najnevarnejših vrst medvedov, če ne kar najbolj krvoločna vrsta živali nasploh.

Severni ali polarni medvedi kljub svojemu veličastnemu videzu veljajo za najbolj nevarno in napadalno vrsto medvedov. V prednosti so celo pred grizliji, ki sicer po statistiki ubijejo največ ljudi.

Polarni medved velja za najbolj krvoločno žival na svetu.
Polarni medved velja za najbolj krvoločno žival na svetu. FOTO: Adobe Stock

Je severni medved bolj nevaren od grizlija?

Razlika med polarnim medvedom in grizlijem je namreč v tem, da polarni medvedi, kljub temu, da so med najnevarnejšimi, živijo na oddaljenih arktičnih območjih, pogosto daleč stran od človeških bivališč, kar pomeni, da v svojem življenju srečajo malo ljudi. Poleg tega grizliji najpogosteje napadajo iz samoobrambe, medtem ko bo polarni medved pojedel praktično vse, kar mu pride nasproti. Ker so precej na vrhu prehranjevalne verige, z lahkoto pojedo tudi celega človeka. 

Ob srečanju v naravi ta medved brez pomisleka napade in poje prav vsako žival, pri čemer so možnosti za preživetje plena zelo majhne. 

Severni medvedi po velikosti prekašajo druge vrste

Polarni medvedi so precej večje rasti kot druge vrste medvedov. V višino lahko merijo celo do 3 metre in tehtajo več kot 700 kilogramov. Njihovi kremplji so dolgi okoli 10 centimetrov, zobje pa izjemno močni in ostri, da lahko z njimi z lahkoto raztrgajo meso in maščobo svojega plena. 

Severni medved dobro voha, a zelo slabo sliši in vidi

Čeprav so na videz nerodni, se lahko polarni medvedi premikajo presenetljivo hitro tudi po ledenih ploščah in visokem snegu, ki bi resno oviral človeka ali druge živali. Njihova čutila za vid in sluh pa so slabo razvita, zato večino lova opravijo z vonjem. So tudi zelo dobri plavalci. Redko se sporazumevajo z zvokom in so običajno bolj tihe narave, občasno zarenčijo le, ko se hranijo, ko jih izziva drug medved ali človek in ko tekmujejo za partnerja.

Zakaj severni medved napade človeka?

Polarni medvedi bodo napadli ljudi iz enakega razloga kot drugi medvedi, na primer, ko se počutijo ogrožene ali da bi zaščitili svoje mladiče. Vendar pa za razliko od preostalih vrst polarni medvedi napadejo in pojedo človeka tudi takrat, ko so lačni – ne le iz samoobrambe. Včasih morda niti niso tako lačni, a ker v njihovem življenjskem prostoru hrane ni na pretek, bodo vseeno napadli, saj se zavedajo, da bodo nato morda brez hrane tudi več dni. 

Sposobnost, ki jim omogoča preživetje v tem mrzlem in pustem okolju, je ta, da lahko človeka ali pa katerokoli drugo žival, kot je denimo tjulenj, zavohajo že na daleč. Prebivalci polarnega kroga imajo zato okoli svojega posestva pogosto postavljene kovinske kletke, ki jih zavarujejo pred to krvoločno živaljo. Če se tja odpravite kot turist pa je praktično nemogoče, da bi naokoli hodili sami brez spremstva čuvaja s puško, ki bi vas vsaj poskušal ubraniti pred to zverjo, če bi jo slučajno srečali.  

Od tega je odvisna barva severnega sija
Preberi še
Od tega je odvisna barva severnega sija
Kdo je v resnici skrivnostni medved?
Preberi še
Kdo je v resnici skrivnostni medved?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748