Kokošje jajce, kot ga poznamo danes, je veliko ravno toliko, da ga še lahko primemo v dlan. Odkritje arheologov pa kaže, da so bila nekatera jajca ptičjih prednikov precej večja.
Redek fosil, ki ga od leta 1967 hranijo v zgodovinski zbirki National Geographica, priča o vrsti, ki je nekoč bivala na Zemlji, izumrla pa naj bi v 17.stoletju našega štetja ali še nekoliko prej. Predvideva se, da je za njegovo izumrtje kriv človek, toda resnica verjetno nikoli ne bo povsem znana. Gifford Miller, geolog z Univerze Colorado Boulder, ki je preučeval jajčne lupine Aepyornis, pravi, da bi lahko bil vzrok morda tudi človeško plenjenje jajc – še preden so se ptice izlegle.
Gre za slonjega ptiča, nekdanjega prebivalca Madagaskarja.
Slonji ptič je v višino meril tri metre in tehtal okoli pol tone. Ta neleteči rastlinojedec naj bi bil tako velik, da je lahko zagrabil celo slona. Po tej svoj lastnosti je dobil tudi ime. Toda to žal ni preprečilo, da bi izumrl.
Velika žival, ki je nesla veliko jajce.
Še danes popolnoma nepoškodovano fosilizirano jajce, veliko več kot 30 cm s premerom 22 centimetrov, je pripadalo tej ptici. Po nekaterih ocenah je bilo eno slonje ptičje jajce enakovredno 120 kokošjim jajcem, zaradi česar je predstavljalo privlačen vir hrane za ljudi. Žal pa so se tedanji prebivalci Madagaskarja najverjetneje prehranjevali tudi z njegovim mesom, zaradi česar so ga po vsej verjetnosti iztrebili.

Povzeto po: nationalgeographic.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV