Policisti PU Koper so na svojem uradnem profilu na Facebooku objavili včerajšnje nenavadno srečanje s kačo kobranko. Ta se je namreč skozi stropno luč priplazila v administrativno pisarno in poskrbela za nič kaj veselo presenečenje zaposlenih. A kolegi policisti so se pogumno odzvali in varno odstranili vsiljivko.
"Naše administratorke so ugotovile, da jih nekdo opazuje. Ravno nad pisalno mizo je namreč izza luči pokukala mala glavica. Pogumni sodelavci so zadevo takoj vzeli v svoje roke. Malo kačo so seveda rešili in jo izpustili v bližnje grmovje. Nepovabljeni obiskovalki želimo veliko sreče," so zapisali v objavi na PU Koper.

Kakšna kača je kobranka?
Kobranka nosi tudi ime Natrix tessellata in je nestrupena kača iz družine gožev. Hkrati pa je sorodnica bolj znane belouške ali kače Natrix natrix. Običajno meri od 60 do 100 centimetrov v dolžino, čeprav lahko nekatere posameznice zrastejo do 1,5 metra. Prepoznali jo boste po temno sivi ali olivno zeleni barvi in hrbtnem vzorcu, ki ga sestavljajo temne lise, razporejene kot polja šahovnice, kar zagotavlja učinkovito kamuflažo v naravnem okolju.
Za razliko od mnogih drugih kač nima dobro definiranega vratu, kar ji daje bolj poenostavljen videz. Trebušna stran je običajno svetlejša, pogosto rumenkasta ali bela s temnimi pikami, ki lahko tvorijo vzorec šahovnice. Kobranka ima drobno glavo in velika očesa z okroglo zenico.
Kje živi?
Kobranke večinoma najdemo v bližini voda, vključno z rekami, jezeri, ribniki in močvirji. Najraje imajo habitate z bujno vegetacijo in lahkim dostopom do vode, ki jo uporabljajo za lov in beg pred plenilci. Prehranjujejo se z ribami, izjemoma pa tudi s paglavci in žabami.
Včasih jo lahko opazimo med drsenjem po vodi. Svoj plen pa ujame s hitrim udarcem in ga celega pogoltne. Parjenje kobrank poteka aprila in maja, junija ali julija odloži 5 do 25 podolgovatih jajc. Jajca se izležejo po približno 6 do 10 tednih, pri čemer so mlade kače od rojstva popolnoma neodvisne.

Ogroženost
Kobranka je v Sloveniji uvrščena na rdeči seznam v kategorijo ranljivih vrst. Ogrožajo jo predvsem fizične spremembe habitatov, ki so posledica posegov v vodni in obvodni prostor. Tako kot mnoge druge vrste kač tudi kobranko splošno preganjajo ljudje.
Eden najbolj fascinantnih vidikov kobranke je njeno obnašanje, ko je ogrožena. Namesto da bi se zanašala na strup, ki ga nima, Natrix tessellata uporablja različne obrambne taktike. Ko jo stisnejo v kot, lahko iz svoje kloake sprosti smrdljiv izloček, da odvrne plenilce.
Poleg tega lahko simulira smrt, kar je vedenje, znano kot tanatoza, kjer ostane negibna z odprtimi usti in izvešenim jezikom ter prepriča morebitne plenilce, da ni več primeren plen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV