Nedavno objavljena raziskava v reviji Science je razkrila zadnjo v nizu novih ugotovitev, ki kažejo na veliko raznolikost strategij spanja živali. Aprila 2023 so raziskovalci ugotovili, da morski sloni med potapljanjem pod valovi lahko na kratko zadremajo. Delfini pliskavke spijo s polovico možganov naenkrat, druga polobla pa ostane budna in pozorna.
Zakaj nekatere živali spijo tako zelo malo, medtem ko druge potrebujejo tudi do 20 ur, pa raziskovalci še niso odkrili.
Pingvini so se razvili v mojstre mikrodremeža
Pingvini so precej zanimiva živalska bitja, tudi po zaslugi svojih nenavadnih spalnih navad. Neprespani človeški starši zagotovo poznajo vrednost hitrega dremeža ali tako imenovanega 'power napa', vendar pa se izkaže, da so pingvini v tem še posebno izurjeni.
Med gnezdenjem imajo te antarktične ptice kratke štirisekundne 'mikrospance'. Gre za strategijo, ki živalskim staršem omogoča, da stalno pazijo na ranljiva jajca in svoje mladiče, pri čemer skupaj naberejo približno 11 ur spanja na dan.
Najdaljši spanec pingvina je trajal 34 sekund
V zgoraj omenjeni raziskavi so strokovnjaki opazovali pingvine v svojem naravnem okolju in tako med drugim zabeležili tudi, da je najdaljši spanec nekega pingvina trajal 34 sekund. Vsak dan so te ptice v povprečju nabrale 10.000 mikrospancev, ki so trajali približno štiri sekunde.
"Še nikoli nismo videli tako močne razdrobljenosti spanja pri nobeni drugi vrsti," je povedal eden izmed soavtorjev študije Paul-Antoine Libourel.
Še bolj presenetljivo je, da so v teh štirih sekundah pingvini prešli do tretje stopnje globokega spanca. Zdelo se je, da lahko v nekaj sekundah preidejo v fazo, za katero ljudje in tudi večina drugih živali potrebuje precej več časa.
Spalni ritem je odvisen od življenjskega obdobja pingvina
Ugotovljeno je bilo tudi, da je spalni cikel odvisen od tega, ali je pingvin v tistem obdobju skrbel za jajca ali lovil na morju. Pingvini si namreč delijo dolžnosti skrbi za še neizvaljene mladiče in lov. Starš, ki je sedel na jajčku, je spal krajše in pogosteje. Tisti na morju so spali veliko manj, vendar so lahko imeli zelo kratke intervale budnosti in spanja kar med plavanjem.
Zakaj je spalni ritem pingvinov tako nenavaden?
Lahko bi rekli, da razmere za spanje v koloniji pingvinov na Antarktiki niso najbolj ugodne, saj poletno sonce zagotavlja dnevno svetlobo praktično ves dan in vse dni v tednu. Poleg tega spanje moti vrvež tisočih hrupnih ptic in drugih živali. Tu je še konstanten vonj amoniaka, pomešan z gnilimi ribami.
Poleg slabih razmer, ki ne dopuščajo veliko mirnega spanca, pa je še drug razlog, zaradi katerega so morali pingvini skozi evolucijo prilagoditi svoje spalne navade. Te živali namreč gnezdo vedno varujejo izmenično. Medtem ko ena ptica varuje jajca ali pravkar izvaljene pingvinčke – običajno dva, partner išče hrano na morju. Nato si vlogi zamenjata. Ker lahko preplavajo tudi 120 kilometrov na dan, vmes potrebujejo počitek.
Zdi se torej – in to potrjujejo tudi študije –, da so pingvini praktično ves čas v stanju mikrospanca, vendar pa nikoli zares ne zaspijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV