Spremembe, ki jih prinesejo leta
Seveda je veliko odvisno tudi od pasme, a v povprečju se nekje med sedmim in devetim letom starosti pri psu začnejo pojavljati znaki staranja. Nima več toliko energije kot nekoč in torej težje teka za vrženimi predmeti, počasneje hodi in več spi, zmanjša se mu apetit, je manj toleranten do temperaturnih razlik, slabše vidi in sliši, dlaka posivi in postaja redkejša ...
A ti znaki so normalna posledica staranja in še niso razlog za preplah, res pa je, da naš ljubljenček takrat potrebuje drugačno nego in prehrano kot pred leti, ko je prekipeval od energije. A leta žal pogosto prinesejo tudi resnejše zdravstvene tegobe, med drugim se pri starejšem psu velikokrat lahko pojavijo manjše bule in vozlički na koži, tudi razna kožna vnetja in zajedavci so pogostejši, prav tako težave z zobmi, zaradi česar pes težje žveči, ter z gibali, zaradi česar težje vstaja ali celo šepa, konec koncev pa so pri starejših psih tudi pogostejše težave s srcem, pljuči in ledvicami.
Zelo pomembno je gibanje
Gibanje je za zdravje psa ključnega pomena tako v mladosti kot tudi kasneje, saj ohranja telo in duha v dobri kondiciji, krepi mišice in posledično preprečuje resnejše težave z gibali. A količino in intenzivnost samega gibanja moramo prilagoditi zmožnostim psa. Ker kot rečeno, starejši pes nima več toliko energije in se pogosteje spopada s težavami z gibali, naj bodo sprehodi krajši in počasnejši, poleg tega mu ne dovolite, da bi kar skakal recimo v avto kot je nekoč, raje mu pomagajte, pomembno pa je tudi, da se pred igro ali sprehodom ogreje, saj se tako zmanjša tudi tveganje za morebitne poškodbe.
Prilagodite tudi prehrano
Z leti se pri psu spreminjajo tudi prehranjevalne navade. Seveda je pomembno, da je prehrana psa že od rane mladosti kakovostna, torej brez umetnih konzervansov in arom ter polnil, saj so ta težko prebavljiva in obremenjujejo črevesje. Raje izberite tisto pasjo hrano, ki vsebuje naravne vitamine in minerale. Zelo pomembne so tudi kakovostne beljakovine, ker pa je starejši pes manj aktiven, naj njegova hrana vsebuje manj maščob. Pogosta težava psov ’seniorjev’ je namreč debelost, ki še dodatno obremenjuje že tako zaradi let prizadeta gibala. V trgovinah za male živali lahko najdete pestro paleto pasje hrane, namenjene ravno psom v letih, ki vsebuje vse potrebne sestavine, ki jih vaš ljubljenček v tem obdobju potrebuje in tudi razne vitaminske pripravke. Nekateri psi zaradi zdravstvenih težav, povezanih s staranjem, potrebujejo prav posebno dieto, ki pa jo glede na diagnozo predpiše veterinar.
Da bo pes zdrav tudi na ’stara leta’
Kot rečeno, leta pogosto prinesejo tudi številne nevšečnosti, povezane z zdravjem. Sami bomo psu najbolj pomagali, če mu bomo torej zagotovili kakovostno prehrano, dovolj gibanja, ustrezno nego ter ljubeče okolje, ko pa je pes starejši, ga moramo vsaj enkrat letno peljati na preventivni pregled k veterinarju, saj ta lahko določene starostne bolezni, kot so bolečine v sklepih, popuščanje srca, ledvične bolezni in druge, ki jih sami ne zaznamo, odkrije že zelo zgodaj in bo tako tudi zdravljenje uspešnejše.
Psa pa lahko doma vsake toliko časa pregledamo sami, tako da ga pretipamo, ali ima morda kakšne zatrdline, otekle bezgavke, zajedavce, kožna vnetja ali vnetja ušesa, pregledamo mu tudi zobe in kremplje ter smo pozorni še na druge nenavadne znake in spremembe, ki opozarjajo, da nekaj ni v redu. Da pa bi psu še dodatno olajšali tegobe, ki jih prinesejo leta, prilagodimo tudi njegovo ležišče, to naj ne bo na mrazu ali prepihu, posodico za hrano pa v primeru, če je pes velik, postavimo na nekoliko višje mesto, da se mu ne bo potrebno še dodatno sklanjati, ker se že tako težje premika. Za nego uporabimo blage pasje šampone ter nežne krtače, saj je starejši pes ponavadi tudi bolj občutljiv. S pravilnim pristopom bomo torej našemu ljubljenčku zagotovili kvalitetno starostno obdobje.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV