Čeprav se čez dan temperature dvignejo nad ledišče, pa so noči večinoma zelo mrzle. Tudi prihodnje dni bo mraz vztrajal, zato poskrbite, da bodo vaše živali na suhem in toplem. Če imate možnost, v teh dneh poskrbite tudi za zavetja in prehrano živali, ki so prostoživeče.
Mojca Furlan, prostovoljka v Društvu Reks in Mila, poziva: "Pomagajmo vsak v svojem domačem okolju mucam brez doma - spustimo jih v kleti, drvarnice, ute in pripravimo izolirane škatle/hiške ... Kužki morajo nujno imeti izolirane ute. Voda zmrzne takoj. Poskrbimo tudi za vodo in hrano."
Kako zaščititi prostoživeče živali?
Zima je čas, ko se narava umiri, a za prostoživeče živali predstavlja obdobje preizkušnje. Nizke temperature, pomanjkanje hrane in včasih tudi človeška neprevidnost lahko ogrozijo njihovo preživetje. Zato je pomembno, da se zavemo njihovih potreb in jim pomagamo prebroditi hladne mesece.
1. Zagotavljanje hrane in vode
Ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko storimo za prostoživeče živali pozimi, je, da jim zagotovimo dostop do hrane. Ptice lahko hranimo s semeni, oreščki in sadjem, medtem ko ježkom lahko ponudimo mačjo hrano. Poskrbimo tudi za stalen dostop do sveže vode, ki ne sme zmrzniti. Uporabite posode iz plastike ali keramike, ki jih redno polnite s toplo vodo, da bo se počasneje ohladila.
2. Ustvarjanje primernega zavetja, ki ga lahko izdelate sami
Prostoživeče živali potrebujejo tudi varno in toplo zavetje pred mrazom, vetrom in snegom. Kup listja, vej in dračja v kotu vrta lahko služi kot odlično skrivališče za ježke in druge manjše živali. Pticam lahko namestimo ptičje hišice, ki jih zaščitimo pred vetrom in dežjem. Pomembno je, da so hišice dovolj velike in da imajo ustrezno odprtino za vstop in izstop.
Za pse in mačke lahko sami izdelate začasno izolirano zavetje, potrebujete debelejši stiropor ali stirodur, lepilo in oster olfa nož. Iz stiropora izrežemo stranice štiri pravokotne in dve kvadratni (stranski). Na eni stranici izrečemo odprtino za v hiško, vse stranice - z izjemo zgornje (strehe) zlepimo, nato v hiško damo slamo (je najboljši možen izolator) ter pokrijemo. Steljo menjamo, če postane vlažna, da ne bo zgnila. Hiško lahko oblečemo v polivinil, da bo še bolj izolirana in zaščitena pred dežjem, streho pa obtežimo z deskami, da bo bolj stabilna. Zasilno bivališče postavimo v zavetje.
3. Pomoč poškodovanim živalim
Če opazimo poškodovano ali bolno žival, je pomembno, da ji pomagamo. Žival previdno prenesemo v topel prostor in jo pokrijemo z odejo. Nato pokličemo najbližje zavetišče za živali ali veterinarja, ki nam bosta svetovala, kako ukrepati.
4. Odgovornost lastnikov hišnih ljubljenčkov
Tudi lastniki hišnih ljubljenčkov moramo biti pozimi še posebej pozorni na svoje živali. Poskrbimo, da imajo toplo zavetje, dovolj hrane in vode ter da so zaščitene pred mrazom. Psi naj bodo na sprehodih na povodcu, da se ne izgubijo v snegu, mačke pa naj imajo dostop do toplega prostora.
5. Sodelovanje z zavetišči
Lokalna zavetišča za živali so pozimi preobremenjena z delom. Lahko jim pomagamo z donacijami hrane, odej in drugih potrebščin ali pa se kot prostovoljci vključimo v njihovo delo.
6. Ozaveščanje javnosti
Pomembno je, da ozaveščamo javnost o pomenu skrbi za prostoživeče živali pozimi. Delite informacije s prijatelji, družino in sosedi ter spodbujajte odgovorno ravnanje z živalmi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV