V Kranjski Gori so neznanci pred dnevi namerno zapustili svojega psa. V Zavetišču Horjul, kjer so psa po obvestilu mimoidočega sprejeli, so dejanje ostro obsodili. "Namerna zapustitev je za bruhati in za nič drugega."
Pes je bil namreč s kratko vrvico privezan na ograjo, poleg njega pa so lastniki pustili poslovilno pismo v francoščini, v katerem so navedli, da nimajo dovolj denarja, da bi skrbeli zanj, zato upajo, da bo pri nekom drugem našel svoj dom. V pismu so med drugim zapisali, da imajo psa radi in da jih boli, ker se morajo od njega posloviti, v zavetišču, ki že tako poka po šivih, pa opozarjajo, da je takšno dejanje neupravičeno. "Pes (močno presuh in neoznačen) je bil namerno zapuščen v Kranjski Gori, zato nikar ne romantizirajte vsebine pisma, kar koli že piše. Namerna zapustitev je za bruhati in za nič drugega. Pes v takem stanju: opravičila ni."
Gre za sebično in zavržno dejanje. "A bi se komurkoli zdelo enako sprejemljivo, če bi šlo za otroka in bi ga nekdo s pisemcem zapustil? Na milost in nemilost prepuščenega mimoidočim? Je to res edina zadeva, ki jo obupan skrbnik lahko naredi?" se sprašujejo.
Mnogi so v komentarjih pod objavo sicer stopili v bran lastnikom zapuščenega psa, ki mu je, sodeč po vsebini pisma, ime Roky, češ da so mu njegovi lastniki pustili jakno, na kateri je ležal in čakal na nekoga, da se ga usmili. Prav tako so v pismu napisali, da tega nikoli ne bi storili, če ne bi šlo za finančno stisko. A v zavetišču opozarjajo, da za takšno dejanje ni opravičila.
Pes, ki je sodeč po navedbah v pismu mešanec med labradorcem in staffordshirskim bulterierjem, je star komaj leto in pol in ob sprejemu v zavetišče ni bil v najboljši kondiciji, prav tako ni čipiran. V zavetišču opozarjajo, da so o zapustitvi psa obvestili tudi pristojno inšpekcijo.
Vsak dan se zavetišča in društva za zaščito živali soočajo s podobnimi primeri opustitve ustrezne oskrbe živali. Seveda je največ zapuščenih mačk, a tudi psov ni malo, čeprav zakonodaja zahteva, da morajo biti vsi psi čipirani, kar je prispevalo k izboljšanju stanja glede oskrbe psov. Žal čipiranje pri mačkah še vedno ni obvezno, prav tako se mnogi še vedno ne zavedajo, da obstajajo humani načini preprečevanja nezaželenih legel mačk, s čimer bi preprečili marsikatero trpljenje zavrženih mladičev. Očitno kot družba še vedno ne dojemamo, da so živali čuteča bitja. Na nas je odgovornost, da poskrbimo zanje. Prav o tem si prizadevamo osveščati in izobraževati tudi na portalu Dom in vrt s projektom Tačke niso igračke.