Kot novi lastnik hišnega ljubljenčka ste sprejeli ogromno odgovornost, ki jo ta prinaša s seboj. Pomembno je vedeti, da je vsaka žival, ne glede na vrsto ali pasmo, edinstven posameznik s svojo osebnostjo, ki potrebuje varno in ljubeče okolje, ki zadovoljuje njegove potrebe.
Priprava na to pomembno nalogo zato obsega več kot le ureditev primernega prostora – vključuje vse od razumevanja vedenja živali, njihovih specifičnih potreb ter ustreznega šolanja in socializacije. Nenazadnje pa morate razmisliti tudi o tem, kako boste vzpostavili ustrezno dinamiko z družinskimi člani in drugimi pasjimi ljubljenčki, če jih imate več.
Pšenica Kovačič ob tem svetuje: "Priprave se začnejo, še preden novi član pride domov. Na primer, tkanine prišleka prinesemo domov in jih pustimo na nevtralnem mestu, ne pa v osebnem prostoru staroselca ali na njegovih priljubljenih dobrinah. Pustimo, da si v svojem tempu ogleduje in ovohava tkanino. Če je mogoče, to večkrat ponovimo s svežimi tkaninami. Ko se novi družabnik pridruži, je začetna ločenost ključna za uspešno sobivanje. Nato postopno izpostavljamo enega in drugega različnim dražljajem: najprej vonju, nato zvoku in vibracijam, nazadnje pa vizualnemu stiku.
Katere pripomočke potrebujete?
Da boste pripravljeni, v trgovini za male živali nakupite dovolj hrane ter skledo za pitje in prehranjevanje. Za psa boste potrebovali tudi ovratnico, na katero napišete podatke za primer, da se žival slučajno izgubi, ter seveda povodec in vrečko za pasje iztrebke. Mačka pa potrebuje vsaj mačje stranišče in praskalnik.
Za privajanje na nov dom si vzemite čas
Ko domov prinesete novega člana, je morda vaša prva misel, da bi ga čim prej spustili v stanovanje in potem čakali, da poišče posteljo, praskalnik in vse, kar ste mu vnaprej pripravili, ter se tako sam prilagodi na novo okolje. Strokovnjaki namesto tega svetujejo, da psu ali mački raje omogočite počasen, voden ogled hiše. Dovolite jim, da vohajo in raziskujejo, hkrati pa je to že dobra priložnost, da svojega psa začnete uvajati v pravila, na primer, katera so prepovedana mesta, kamor ne sme.
"Postopnost in potrpežljivost sta naši prijateljici, prav tako razumevanje in upoštevanje percepcije in želja vsakega posameznega člana," poudarja Pšenica.
Mačke so bolj samotarske in samosvoje kot psi in se bodo verjetno najprej zavlekle v najbližje skrivališče, zato jih ne silite v interakcijo. Pričakujete lahko, da bo mačka sprva veliko časa preživela pod posteljo v omari ali za kavčem, slej ko prej pa bo zagotovo prišla k vam, če ji le pustite dovolj časa.
Kaj je (bil) za vas največji izziv pri pri uvajanju hišnega ljubljenčka na nov dom?
To je pogosta napaka novopečenih lastnikov hišnega ljubljenčka
"Mački uredimo v manjšem prostoru nekakšen 'lunapark' – zatočišče z vsemi dobrinami, kot so viri hrane, vode, ležišča, skrivališča, praskalne površine, igrače, tunelčki ... in jo pustimo pri miru, da se umiri. Nato lahko pustimo vrata priprta, da mačka v svojem tempu začne raziskovati in se zanimati za okolico. Pomembno je, da pri tem ne motimo njenega osebnega prostora in se ji ne približujemo ali z njo rokujemo, če tega ne pokaže sama. Vsako njeno prizadevanje nagradimo s prej omenjenimi prijemi. Dokler mačka ne pokaže zanimanja, moramo paziti, da ji z našim vedenjem ne dajemo občutka grožnje. Četudi mi ravnamo dobronamerno, to ne bo imelo učinka, dokler ona tega ne razume. " pravi Kovačičeva.
Ali je vaše stanovanje za ljubljenčka dovolj varno?
Psi in mačke nimajo rok, ampak svoj svet raziskujejo z usti. Vse, kar bi lahko polizali, prežvečili ali pojedli, zato pravočasno umaknite iz njihovega dosega. To vključuje tako gospodinjske predmete, kot so čistila, sredstva za zatiranje škodljivcev, zdravila, vžigalice, igrače in predmete, ki bi jih lahko pogoltnili in se z njimi zadušili.
Dragocene predmete, kot so drage vaze in namizne svetilke, kot tudi mobilne telefone, tablice in daljinske upravljalnike prav tako hranite izven njihovega dosega.
Če hrano shranjujete v odprtih predalih ali na policah, jo prestavite višje. Ne pozabite, da je veliko živil, ki jih jemo ljudje, za pse in mačke strupenih, na primer grozdje, čebula, čokolada in drugo.
Skrijte tudi električne kable in žice. Povežite jih in jih varno skrijte ali prilepite za pohištvo, kjer jih žival ne more doseči.
Nenazadnje pa umaknite tudi strupene sobne rastline, če bi vašega novega družinskega člana slučajno zamikalo, da bi začel žvečiti zelene liste.
Vse zgoraj našteto zamenjajte s predmeti, ki so varni za raziskovanje. Priskrbite mu žoge, gumijaste igračke, frizbije, plišaste živali in druge pripomočke za žvečenje in grizenje.
Pogosta napaka, ki jo storijo novopečeni lastniki mačke, je ta, da jo najprej okopajo, kar naša sogovornica v večini primerov močno odsvetuje: "Večina mačk zelo slabo prenaša kopanje oz. jim to povzroča tolikšen stres, da res ne želimo, da bi bilo prisilno kopanje med njenimi prvimi vtisi in izkušnjami v novem domu. Poleg samega akta kopanja pa mački s tem speremo njen identitetni vonj. V novem socialno-fizičnem okolju nujno potrebuje svoj vonj, da ga odloži v prostor, s tem si okolje prisvoji in ga udomači. Kopanje se torej odsvetuje, razen če ni nujnih zdravstvenih ali higienskih razlogov."
Že imate izbranega veterinarja?
Obisk veterinarja ni najbolj zabavno opravilo, vendar pa je v določenih primerih nujno. Izberite svojega veterinarja, še preden novega hišnega ljubljenčka pripeljete domov, tako da boste vedeli, koga poklicati, če – in ko – vaš mladiček pomotoma poje košček čokolade ali če si vaša mačka poškoduje tačko. In ne samo to, vaš novi ljubljenček bo seveda potreboval cepljenje in čipiranje, kar prav tako opravite pri izbranem veterinarju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV