Se še spomnite zgodbe 16 pasjih mladičev, ki jih je murskosoboški inšpektorat konec septembra zasegel na meji in namestil v Zavetišče Horjul, kjer se je kmalu izkazalo, da so mladički v tako slabem zdravstvenem stanju, da so trepetali za njihovo preživetje? Strah je bil upravičen, saj je pet sprejetih mladičev poginilo. Bili so v izjemno slabem stanju, okuženi z giardio, korono in parvo pozitivni.
Vsi so mladički iz tako imenovanih pasjih tovarn, ki jih preprodajalci prodajajo kot pasemske pse brez rodovnika za veliko nižjo ceno. Kupci teh psov pa so tudi med nami in nosijo glavno krivdo, da se to dogaja, saj ustvarjajo povpraševanje. Kot so ob zasegu in namestitvi opozorili v zavetišču, je Slovenija polna teh psov, ki so na svet pokukali na nezakonitih pasjih farmah. Tam so razmere grozljive in psi, ki uspejo preživeti, nosijo to travmo in bolezni naprej.
Če zanimanja za nakupe 'poceni' pasemskih psov ne bo, tudi razloga, da bi takšne pasje farme obstajale, ne bo več. In če vas pretresljiva zgodba, ki jo je ves oktober (še danes se niso vsi izvlekli iz najhujšega) pisalo zavetišče, ki se je noč in dan borilo za preživetje zaseženih psičkov, ni odvrnila od nakupa, pa vas bodo mogoče spodnje objave.
Grozljivi posnetki s pasje farme na Madžarskem
Namreč, s pomočjo prostovoljcev, ki skrbijo za dobrobit živali na Madžarskem, so pred dnevi vendarle uspeli razkriti eno od teh pasjih farm in stopiti na prste eni od lastnic, ki naj bi svoje pse prodajala v različnih evropskih državah, tudi v Sloveniji. Gre za farmo v kraju Csonge na zahodu Madžarske.
Objavili so tudi nekaj posnetkov reševanja tamkajšnjih psov, ki so zelo vznemirjajoči, zato je pred ogledom na mestu opozorilo. Prizori, na katere so naleteli reševalci, so grozljivi. Bolni, izstradani psi v premajhnih kletkah, med iztrebki in ostanki že poginulih 'sojetnikov'. Na farmi so odkrili cel kup poginulih psov, prav tako številna okostja, nekatera celo v pasjih v ležiščih, kjer so dočakali svoj mučni konec.
Mnogi so ob reševanju bruhali, kričali od jeze in žalosti. Objave, ki so jih delili na profilu madžarske neprofitne organizacije Szurkolok az Allatokert Alapitvany (Navijači za živali) na Facebooku – gre za športno navijaško skupino, katere namen je zaščita živali – so res pretresljive, a je prav, da pridejo v javnost, saj je treba takšna izkoriščanja živali in njihove zlorabe čimprej končati. Ena od objav nosi sporočilo Smo v peklu. In res je, to je pekel človeške zlobe, koristoljubja in egoizma.
Posnetek reševanja psov so delili tudi v Zavetišču Horjul, kjer še vedno skrbijo za tiste zasežene kužke, ki so preživeli, in kjer že dlje časa opozarjajo, da so prav kupci tisti, ki nosijo odgovornost za obstoj takšnih farm.
Pozor, občutljiva vsebina!
Ob deljenju posnetka so zapisali: "Posnetek ni iz nekega drugega sveta. Niti ni daleč stran niti ni star, nasprotno, zdaj se je to dogajalo. Psi, ki si jih naročate po spletu, ker ne potrebujete rodovnika, ampak jih pa želite imeti in so srčkani, prihajajo točno iz takšnih razmer. Ampak vi še vedno ne vidite, kaj je narobe s tem? Ko pogledate svojega menda nadvse ljubljenega psa, ne vidite ozadja? Vam je vseeno, kaj ste z nakupom povzročili? Še vedno ne razumete, da ste prav vi s svojim povpraševanjem sprožili ponudbo?"
A to je bil šele začetek. Namreč, akciji v Csongeju so sledile še akcije v Koszegpatyju in Gyaloki. Tudi tam so odkrili podobni pasji farmi, razmere pa prav tako grozljive. Zaenkrat še ni povsem jasno, koliko teh farm naj bi bilo na zahodu Madžarske, zaščitniki živali opozarjajo, da imajo informacije o vsaj 18 farmah. In večina naj bi bila v lasti avstrijske državljanke Brigitte Müllner, zoper katero so madžarske oblasti izdale evropski priporni nalog. Žensko naj bi že priprli. Kot poročajo madžarski mediji, je bila Müllnerjeva že pred leti spoznana za krivo zanemarjanja živali v Avstriji. Na njeni farmi naj bi takrat našli več izstradanih konj, zato so ji prepovedali vzrejo živali v Avstriji. Očitno pa je izkoristila ohlapnejšo madžarsko zakonodajo in nadaljevala s to prakso na Madžarskem.
Kako je prišlo do razkritja?
Če ne bi bilo Laszla Szineka in njegove vztrajnosti, ženski ne bi prišli na sled. Pred štirimi leti je namreč za 1500 evrov od nje kupil mladička ovčarja s papirji, a se je kmalu izkazalo, da je mladiček bolan, prav tako je ugotovil, da ima pes lažne papirje. Po zahtevnem zdravljenju psa je sprožil prijavo zoper vzrediteljico, a je naletel na gluha ušesa. Kljub številnim zaprtim vratom je vztrajal in raziskoval ter se dokopal do veliko materialnih dokazov, a mu pristojne službe še vedno niso prisluhnile. Za pomoč se je obrnil na društva za zaščito živali in z njihovo pomočjo ter z vsemi zbranimi materialnimi dokazi uspel sprožiti veliko policijsko akcijo.
Psi in mačke so najštevilčnejše in najbolj priljubljene hišne živali in s tem tudi donosen posel. Letna vrednost trgovine v EU je ocenjena kar na 1,3 milijarde evrov. Hkrati z legalno trgovino so vse bolj v porastu nezakonite prakse pri vzreji in prodaji živali. Po nekaterih ocenah je nezakonita trgovina z živalmi v EU (psi, mačke, eksotične živali) na tretjem mestu najbolj dobičkonosnih nezakonitih aktivnosti za trgovino z drogami in orožjem, poroča uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Primarni dobaviteljici živali v EU sta prav Romunija in Madžarska.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV