Ob svetovnem dnevu zapuščenih živali v Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije opozarjajo, da je po njihovi laični oceni zapuščenih živali še enkrat več kot 12.000, kar kažejo uradni podatki. "V Sloveniji vsako leto na ulicah konča več tisoč živali, številne od njih pa žal ne dočakajo novega, ljubečega doma," so poudarili v zvezi. Po podatkih Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bilo pri nas v zadnjih letih v zavetišča sprejetih okoli 12.000 živali, približno enkrat večje pa je dejansko število zapuščenih živali, med katerimi je največ mačk, so zapisali.

Nekaj mačk oskrbijo društva, veliko pa kar posamezniki, ki jih najdejo. Ob tem jih pogosto kar obdržijo. Na žalost pa je še vedno veliko živali, ki ne najdejo svojega doma, so dodali.
Namesto nakupa posvojite!
K reševanju problema zapuščenih živali lahko pripomore vsak posameznik s posvajanjem živali iz zavetišč, kastracijo in sterilizacijo domačih živali ter ozaveščanjem o pomenu skrbništva, so zapisali. Upajo, da bo k reševanju problema prispevala tudi prihajajoča novela zakona o zaščiti živali.

V zvezi opozarjajo, da živali niso predmeti, ki jih lahko kar zavržemo, ko nam ne ustrezajo več. So čuteča bitja, ki potrebujejo ustrezno oskrbo, varnost in ljubezen. Živali so odgovornost vseh, so poudarili.

Poskrbite za sterilizacijo in kastracijo!
Ker se brezdomne živali hitro razmnožujejo, je izredno pomembno, da se jih pravočasno sterilizira in kastrira, saj je to najučinkovitejši način za zmanjšanje števila brezdomnih živali.

Pomagajte društvom in zavetiščem!
Pomagate lahko z donacijami, urami prostovoljnega dela ali pa se priključite eni od zbiralnih akcij hrane in opreme za zavetišča.

Opozorite na problematiko, podučite o možnostih rešitve tudi druge!
Spodbujajte odgovorno ravnanje z živalmi. Ozaveščajte okolico o problematiki zapuščenih živali, širite informacije, kako lahko vsak od nas pomaga pri zmanjševanju njihovega števila in trpljenja. V Sloveniji so številna zavetišča polna, prostora za brezdomne živali ni, prav tako je vedno manj odgovornih posvojiteljev. Tako skrb za zapuščene živali pade na razna društva, ki jih upravljajo srčni prostovoljci, ki ne želijo niti ne zmorejo pogledati stran, ko vidijo žival v stiski. Lahko postanete njihov prostovoljec in se vključite v različne akcije – od hranjenja prostoživečih živali do zbiranja raznih pripomočkov, hrane ali denarja za živali.

Vsako dejanje šteje. Brezdomne živali nimajo glasu, njihov glas lahko postanete vi!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV