Zajci oziroma pritlikavi ali hišni kunci živijo od 8 do 12 let, zato dobro premislite, ali imate res dovolj časa, da boste zanj skrbeli kot je treba in mu nudili kar se da lepo življenjsko okolje. Pogosto se namreč dogaja, da ljudje kunce bodisi dobijo za darilo ali jih kupijo svojim otrokom, potem pa jim postanejo odveč in jih zavržejo. Sicer so zaradi svoje nežne narave kunci res odlična družba otrokom, a le takrat, ko so ti že dovolj odrasli, da se zavedajo, da so živali živa bitja in je zanje potrebno vsak dan ustrezno poskrbeti. Majhni otroci namreč velikokrat nimajo občutka in kunce ali druge manjše ljubljenčke dvigujejo s tal, jih premočno stiskajo k sebi, jih vlečejo za ušesa ali rep, živali pa tega ne marajo in kaj hitro lahko pride do nevšečnosti, v najslabšem primeru do ugriza. Sploh kunci imajo dobro razvite sprednje zobe in njihov ugriz na primer v prst je lahko vse prej kot nežen in prijeten.
Kakšno prehrano potrebuje kunec?
Kunec je rastlinojedec in če mu želite zagotoviti čim bolj naravno in zdravo prehrano, izberite takšno, ki vsebuje veliko surovih vlaknin. Te se nahajajo pretežno v senu, travnih zelih, zelenjavi in sadju. V specializiranih trgovinah sicer za kunce prodajajo brikete in druge priboljške, a osnova naj bo še vedno seno. Njegovi zobki namreč ves čas rastejo, celo od 2 do 3 milimetre na teden, zato jih mora redno brusiti in veliko k temu pripomore vlakninasta prehrana. Seno in travne zeli so dovolj grobi, da jih mora kunec temeljito prežvečiti, pri tem pa se zobna ploskev enakomerno obrablja. Naj ima torej seno ves čas na voljo, saj je njegov prebavni trak prilagojen tako, da hrano prebavlja skozi ves dan. Kunčji želodec ima zelo tanko želodčno steno, kar pomeni, da ima slabo razvito gladko mišičevje, zato je peristaltika oslabljena. Da bi zaužito hrano lahko potisnil iz želodca naprej v tanko črevo, nato v slepo črevo, ki je pri kuncih izredno veliko in pomembno, in nato še v debelo črevo, mora vedno znova zaužiti svežo hrano, ki potisne vsebino iz želodca naprej v prebavni trakt, kjer se vrši dejanska presnova. Pogosto so lastniki kuncev v skrbeh, ko opazijo, da zaužijejo svoj iztrebek. Cekofagija je pri kuncih popolnoma normalen pojav v jutranjem ali dopoldanskem času, saj je jutranje blato bogato z vitamini, kratkoverižnimi maščobnimi kislinami in koristnimi mikroorganizmi. Poleg ustrezne prehrane pa mora imeti kunec ves čas na voljo tudi svežo vodo. Dva kilograma težak kunec namreč lahko na dan spije toliko vode kot 10 kilogramov težak pes.
Uredite mu primerno bivalno okolje
Kunca imate lahko v stanovanju, a mu morate čez dan zagotoviti dovolj gibanja. Če si boste omislili kletko, naj bo ta čim večja, lahko pa mu gnezdece uredite tudi v večjem zaboju. Dno kletke lahko prekrijete s peleti (2 do 3 centimetre debeline), ki vpijajo vlago in neprijetne vonjave, v kletko mu postavite tudi posodico s hrano (briketi) ter hiško, kamor se lahko kunec skrije. Kletko nato pokrijete z mrežo, namestite nanjo posodico z vodo in z notranje strani tudi (kotno) stojalo za stranišče s posipom. Najbolje je, da za posip uporabite lesne ali papirnate pelete, ki se uporabljajo tudi za mačja stranišča, nikar pa ne žagovine, oblancev ali glinenega posipa za mačja stranišča, saj uporaba teh lahko pri kuncih povzroči težave z dihali. Za razliko od mačke kunec ne bo instinktivno potrebe opravljal v namenskem stranišču, zato ga morate nanj navaditi. Najbolje je, da njegove iztrebke (če potrebo opravi na kakšnem drugem mestu v kletki) vsaj nekaj dni na začetku prestavite v njegovo stranišče, da se navadi – za to bo potreboval kakšen teden. Nič ne bo narobe, če boste v kletko namestili tudi časopisni papir; tako boste videli, kje bo spustil urin.
V trgovini za male živali lahko kupite tudi najrazličnejše nastavke za v kletko, ki bodo kuncu olajšali bivanje, na primer nastavek za korenček, mrežico za svežo zelenjavo, kreker za poslastico, igrače za brušenje zob, mineralni kamen za dodatne vitamine in kot rečeno sveže seno. Kljub temu, da ima udobno kletko, pa kunec ne sme biti predolgo zaprt. Kadar ste doma, je dobro, da ga spustite, da bo lahko svobodno tekal in skakljal po stanovanju ter se na ta način dodobra razgibal. Ker pa zajček, četudi ga v osnovi ne uvrščamo med glodavce, zelo rad gloda vse, kar mu pride pod zobke, je priporočljivo skriti kakšne kable, ki se ’valjajo’ po tleh, pa tudi rastline, ki so v njegovem dosegu.
Sterilizacija in kastracija sta ključnega pomena
Četudi imate le enega kunca in ne obstaja možnost oploditve, veterinarji priporočajo sterilizacijo oziroma kastracijo, saj na ta način lahko omilite marsikatero nevšečnost, na primer napadalno obnašanje v ’puberteti’. Kunec namreč lahko spolno dozori že pri treh ali štirih mesecih in takrat prikupna mala kepica lahko postane teritorialna ter posledično napadalna, s sterilizacijo pa lahko preprečite tudi pojav rakotvornih tvorb na rodilih pri samički; zaradi teh marsikatera samička lahko pogine. V kolikor si nameravate omisliti več kot enega kunca, je priporočljivo vsakemu urediti svojo kletko, sploh če gre za dve samički ali dva samca – med seboj se namreč zelo radi prepirajo. Kunca različnih spolov lahko skupaj bivata v isti kletki, ki mora biti dovolj velika, je pa seveda skoraj nujno, da ju sterilizirate in kastrirate, saj jih boste v nasprotnem primeru kmalu imeli zajčjo oziroma kunčjo družino. In če dodamo, da imajo samičke mladičke lahko vsakih 30 dni, je ukrepanje neizbežno.
Kaj morate še vedeti o kuncih?
Kot rečeno je hišni kunec nadvse nežen in prijazen domač ljubljenček, ki ima rad božanje in čohlanje po glavi, smrčku in ušesih, zato je zelo vesel družbe. Tudi sicer v naravi živi v kolonijah, zato ne mara osamljenosti. Potrebuje nekaj ur dnevno prostega tekanja po stanovanju, še bolje v družbi kakšnega živalskega prijatelja ter seveda družinskih članov. Če mu boste zagotovili dovolj pozornosti in ljubezni, bo srečen, zadovoljen in vam bo veselje vračal. A nikar preveč ne rinite vanj, ga ne dvigujte ves čas ter stiskajte, saj potrebuje čas, da se vas navadi in kakšen premočan ali preveč agresiven gib ga lahko hitro prestraši. Sploh na otroke in druge živali ga navajajte postopoma. Kadar ga dvigujete, ga z eno roko primite pod sprednjimi tačkami, z drugo pa mu podprite zadek. Tako kot mačka se tudi zajček ves čas umiva oziroma čisti, zelo pa bo užival tudi, če ga boste vsakodnevno krtačili. Če ste se odločili za dolgodlakega kunca, je redna nega dlake ključnega pomena.
Če boste torej za kunca lepo skrbeli, mu zagotovili ustrezno bivalno okolje, z vlakninami bogato prehrano, dovolj gibanja ter seveda pozornosti in ljubezni, boste imeli čudovitega hišnega ljubljenčka, ki bo vsem družinskim članom v veliko veselje.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV